Veidai

2017.01.27 15:07

Savaitgalį kviečia suskaičiuoti sodus, sodybas ir kiemus lankančius paukščius

LRT.lt2017.01.27 15:07

Šį savaitgalį visi, kas savo sodyboje, parke ar tiesiog už lango, lesina žiemojančius paukščius, turi galimybę prisijungti prie didžiausio pasaulyje paukščių skaičiavimo renginio. Akcija „Paukščiai prie mano namų“ (angl. Big Garden Birdwatch) – tai visuomeninių paukščių apsaugos organizacijų iniciatyva, kuria visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į šalia mūsų gyvenančius ir žiemą nuo žmogaus dėmesio labai priklausančius sparnuočius. Taip pat tai yra didžiausias mokslinis gyvosios gamtos stebėjimo renginys, kurio metu surinkti duomenys apie ilgamečius paukščių gausumo pokyčius mokslininkams parodo atskirų paukščių rūšių populiacijų būklę, teigiama pranešime spaudai.

Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Belgijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje ir visose trijose Baltijos šalyse renginys vys jau šį savaitgalį – sausio 27–29 dienomis. Praėjusiais metais vien Jungtinėje Karalystėje šiame renginyje dalyvavo daugiau nei 0,5 milijono žmonių, kurie suskaičiavo daugiau nei 8 milijonų paukščių.  

Dalyvavimas renginyje labai paprastas – tereikia pasirinkti jums patogų stebėjimo laiką. Prie lesyklos atskrendančius paukščius reikės stebėti ir skaičiuoti lygiai 1 valandą sausio 28 ar 29 dieną bet kuriuo jums patogiu dienos metu. Patogiai įsitaisykite pasirinktoje stebėjimo vietoje (kambaryje su vaizdu į jūsų lesyklą, parke ar kieme – tokioje vietoje, kur netrikdytumėte lesykloje besilankančių paukščių ir būtumėte apsaugotas nuo žvarbaus vėjo. Suskaičiuokite visus vienu metu pamatytus kiekvienos rūšies paukščius (reikia nustatyti maksimalų kiekvienos rūšies individų skaičių – tik tuos paukščius, kurie jūsų matymo lauke yra vienu metu.

Pasibaigus skaičiavimo laikui (praėjus lygiai 60 minučių nuo skaičiavimo pradžios) įveskite rezultatus – stebėtų kiekvienos rūšies paukščių skaičių – į specialios duomenų rinkimo formos laukus ir pažymėkite savo stebėjimo vietą žemėlapyje.

Svarbios nuorodos:

Duomenų pateikimo forma

Pateiktų duomenų peržiūros žemėlapis

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt