Veidai

2017.01.23 16:05

Egipto kariuomenė įsteigs farmacijos įmonę

BNS2017.01.23 16:05

Egiptui stokojant vaistų, kurių kainos dėl JAV dolerių deficito vis kyla, šalies vyriausybė leido kariuomenei įsteigti farmacijos įmonę.

Oficialiajame leidinyje sekmadienį paskelbtame premjero Sherifo Ismailo pasirašytame potvarkyje nurodoma, kad vyriausybės vadovas „nacionalinę karinės gamybos instituciją įgalioja dalyvauti steigiant akcinę bendrovę“, kurios pavadinimas – Egipto nacionalinė farmacijos produktų bendrovė.

Kokių rūšių vaistus ši bendrovė galės tirti ar gaminti, potvarkyje nenurodoma.

Sausio 12 dieną sveikatos ministras Ahmedas Emadas paskelbė, kad ketvirtadalio Egipte parduodamų vaistų kainos bus padidintos 30–50 procentų.

Po 2011 metų sukilimo, per kurį buvo nuverstas ilgametis prezidentas Hosnis Mubarakas, Egipto užsienio valiutos atsargos gerokai sumažėjo.

Vaistai pernai pastebimai pabrango. Dėl JAV dolerių deficito sutriko užsienyje pagamintų vaistų, taip pat vaistų gamybai šalyje naudojamų žaliavų importas.

Nuo lapkričio mėnesio, kuomet centrinis bankas svaro kursui leido laisvai svyruoti, o vyriausybė pagal 12 mlrd. JAV dolerių paskolos sutarties su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) sąlygas apkarpė degalų subsidijas, smarkiai pakilo ir vartotojų kainos.

Svaro kursas, prieš devalvaciją siekęs 8,83 svaro už JAV dolerį, iki pirmadienio krito iki daugiau kaip 18 svarų.

Šalyje trūksta įvairių pagrindinių vaistų, įskaitant insuliną ir kai kuriuos vaistus nuo diabeto, o šia liga, oficialiais duomenimis, serga 17 proc. suaugusių Egipto gyventojų.

Taip pat trūksta kai kurių vaistų, kurie skiriami širdies ligoms ir vėžiui gydyti, dializėje naudojamų tirpalų.

Egipto kariuomenė, gaminanti įvairiausias prekes, įskaitant skalbykles ir makaronus, taip pat tiesianti kelius ir valdanti degalines, ištisus dešimtmečius atlieka svarbų, nors ir neskaidrų ekonominį vaidmenį.

Tačiau po 2014 metų birželio mėnesio, kuomet įvyko prezidento Abdelio Fattah al-Sisio, buvusio kariuomenės vado, inauguracija, kariuomenės dalyvavimas ūkyje tapo labiau matomas.

Kariuomenei tenkančią ekonomikos dalį sunku įvertinti, o išsami informacija apie jos biudžetą negali būti skelbiama.

Atsakydamas į kritiką, kad kariuomenė išstumia privatųjį sektorių iš ekonomikos, A. F. al-Sisis gruodį pareiškė, kad kariuomenei tenka tik 1,5–2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).

Jis taip pat pareiškė, kad kariuomenė ekonominę veiklą vykdo ne tam, kad praturtėtų, o tam, kad, bendradarbiaudama su privačiuoju sektoriumi, padėtų suvaldyti kainų kilimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.