Veidai

2017.01.11 23:03

Popierius skaitmeniniame amžiuje: šviestuvai, papuošalai ir vitrinų dekoracijos

LRT KULTŪROS laida „Euromaxx“, LRT.lt2017.01.11 23:03

Net ir skaitmeniniame amžiuje vis daugiau menininkų grįžta prie popieriaus. Hamburge įsikūrusiai popieriaus meistrų studijai „Studio Paperlux“ popierinių kūrinių poreikis neša nemenką pelną. 

„Popieriaus galima gauti paties įvairiausio. Kasmet atsiranda kokių nors naujovių. Iš Prancūzijos gauname nepaprasto popieriaus, kurį labai malonu liesti. Vieniems jis nepatinka, kiti sako, kad jis nuostabus“, – pasakoja Hamburge įsikūrusios nedidelės dizaino studijos savininkė Soraya Kuehne.

Popierius mums atrodo įprastas kasdienis dalykas, bet jis gali pateikti nemažai staigmenų. „Paperlux“ studijoje dauguma dalykų sukuriama iš popieriaus ir visi darbai yra unikalūs. Neįprasti gaminiai kuriami tokioms kompanijoms kaip mados pasaulio banginis „Hermes“ – studijos pagaminti popieriniai kvietimai dar labiau garsina jų vardą.

„Tai kvietimas į Kiniją. [...] Čia diorama, pagaminta iš daugybės popieriaus sluoksnių. Viskas gaminama rankomis. Spausdintuvo nenaudojame. Čia daugybė puikaus storo popieriaus sluoksnių, iškirptų pagal skirtingas formas“, – aiškina S. Kuehne.

Studijos savininkai – Maxas ir Soraya Kuehne. Jiems dirba nedidelė aštuonių žmonių komanda. Maxas atsakingas už kūrybinę dalį – pagal išsilavinimą jis yra afišų dailininkas. Maxui patinka, kad šiame versle jis gali pasireikšti ir kaip menininkas, ir kaip amatininkas. Šiuo metu jis vienam populiariam restoranui kuria meniu.

[Citata]

„Labai svarbi mūsų darbo dalis – pačiupinėti, pajusti medžiagą. Savo gaminiams aš negaliu abstrakčiai pasirinkti medžiagos. Mes viską bandėme perkelti į internetą ir fonui suteikti popieriaus faktūrą, bet tai visai kas kita, nei savo rankomis čiupinėti popierių“, – tikina „Paperlux“ savininkas M. Kuehne.

Kartais popieriui apdirbti jie naudoja ir naujausias technologijas. Šią procedūrą „Paperlux“ yra užpatentavusi. Lazeris išpjauna viršutinį popieriaus sluoksnį ir nepaprastai tiksliai gali išpjauti įmantriausius raštus. Tačiau yra dalykų, kurių kompiuteris negali padaryti.

„Ekrane viskas gali atrodyti puikiai, bet sumanymas pagaminti iš konkrečios medžiagos gali ir nepavykti. Aš turiu viską pats išmėginti, pažiūrėti, kaip elgiasi viena ar kita medžiaga. Kaip viskas atrodys, kai bus atspausdinta“, – apie darbo specifiką pasakoja M. Kuehne.

„Paperlux“ nėra vienintelė su popieriumi dirbanti kompanija. Barselonoje trijų dizainerių įkurta studija „Wanda“ kuria ir gamina karpomas ar sulankstomas popierines vitrinų dekoracijas. Berlyne gyvenanti dizainerė Katerina Grigul kuria popierinius šviestuvus. Ji mėgsta dirbti su japonišku „vaši“ popieriumi. Claudia Diehl iš sukarpytų laikraščių gamina papuošalus. Popieriaus juosteles ji susuka ir nulakuoja.

„Paperlux“ savininkai mėgsta nustebinti savo klientus.

„Visuomet bus ant popieriaus spausdinamų dalykų, tačiau kuo toliau, tuo labiau didėja atotrūkis tarp to, ką gaunate paštu ir po to be gailesčio išmetate, ir tarp tikrai puikių kūrinių, kuriuos verta pasilikti“, – sako M. Kuehne.

Kiuhne šeimos studija už savo darbus yra pelniusi ne vieną apdovanojimą. Ateityje jų gali būti dar daugiau, nes popierius suteikia neribotas galimybes kurti.

Kaip atrodo šios menininkų šeimos dirbtuvės, žiūrėkite laidos „Euromaxx“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.