Veidai

2016.12.16 18:15

Diktatorių žmonos – kokios jos

Turbūt nėra labiau dėl lyčių nelygybės akis badančio sąrašo už šiuolaikinių pasaulio diktatorių sąrašą. Jame – nė vienos moters, nes diktatoriai valdžią paprastai užima ir įtvirtina karine jėga, o jėgos struktūrose moterų paprastai nepasitaiko ir prie autoritarinės valdžios jos prisideda nebent kaip diktatorių žmonos. 

Tik Indijos premjerė Indira Gandhi (kurios pavardė su žymiuoju Mahatma Gandhi neturi nieko bendra) praėjusiame amžiuje buvo pasitelkusi kariuomenę ir dvejiems metams įvedė nepaprastąją padėtį per kurią faktiškai tapo diktatore. Tačiau prieš tai premjerės postą ji pasiekė laimėjusi demokratinius rinkimus, o atšaukusi nepaprastąją padėtį vėl juose varžėsi ir pralaimėjusi pasitraukė, todėl tikrąją diktatore netapo.

Tarp šiuolaikinių įtakingų pasaulio moterų arčiausiai diktatoriaus posto turbūt yra Zimbabvės prezidento Roberto Mugabes žmona Grace Mugabe. Užguiti Zimbabvės valdžios kritikai jos vardą pakoreguoja į „nemalonę“ reiškiantį anglišką žodį „Disgrace“. Honkonge prie viešbučio ją pastebėjusį „Times“ fotografą diktatoriaus žmona nurodė prilupti savo apsaugai, keletą smūgių pridėjo ir pati. 

Plačiau apie diktatorių žmonas – reportaže.