Veidai

2016.12.02 12:31

Kinijos teismas išteisino vyrą, kuriam prieš 21 metus įvykdyta mirties bausmė

BNS 2016.12.02 12:31

Kinijos aukščiausios instancijos teismas penktadienį išteisino vyrą, kuriam prieš 21 metus už moters nužudymą buvo įvykdyta mirties bausmė.

Tai padaryta praėjus daugiau nei dešimčiai metų po to, kai kitas asmuo prisipažino įvykdęs šį nusikaltimą.

Nie Shubino, kuris 1995 metais buvo sušaudytas už išžaginimą ir nužudymą, byla yra viena iš daugybės teisingumo klaidų šioje komunistinėje valstybėje.

„Aukščiausiasis liaudies teismas mano, kad per pirmąjį teismo procesą pateikti faktai buvo neaiškūs ir nebuvo pakankamai įrodymų, todėl panaikina apkaltinamąjį nuosprendį“, – rašoma teismo pareiškime, paskelbtame jo oficialioje paskyroje viename socialiniame tinkle.

Kinijos teismų bylose priimtų nuosprendžių skaičius siekia 99,92 procento. Nerimą dėl neteisingų nuosprendžių kursto tai, kad policija neretai naudoja jėgą prisipažinimams išgauti.

Užsienio žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad Kinija užima pirmą vietą pasaulyje pagal egzekucijų skaičių, bet tikslus jų skaičius nežinomas, nes laikomas valstybės paslaptimi.

Nie Shubinas buvo nuteistas už vienos moters išžaginimą ir nužudymą. Jos palaikus šiaurinės Hebėjaus provincijos Šidziadžuango miesto pakraštyje esančiame kukurūzų lauke aptiko moters tėvas.

Nužudymo laikas, būdas ir motyvai nebuvo patvirtinti, be to, dingo svarbūs dokumentai, susiję su bylos liudininkais ir bylos atsakovo parodymais, nurodė Teismas.

„Pagrindinis įrodymas buvo Nie Shubino kaltės pripažinimas, tačiau esama abejonių dėl jo teisingumo ir teisėtumo“, – konstatavo Teismas.

Nie Shubino šeima teisingumo siekė nuo tada, kai 2005 metais sučiuptas serijinis žudikas prisipažino įvykdęs tą nusikaltimą. Tačiau oficialiai byla buvo atnaujinta tik 2014 metais.

„Ačiū visiems, padėjusiems dėl Nie Shubino bylos!“ – socialiniuose tinkluose rašė jo 72 metų motina Zhang Huanzhi.

Hebėjaus aukštasis teismas, kuris pripažino Nie Shubiną kaltu ir skyrė jam mirties bausmę, „pareiškė gilią užuojautą“ jo artimiesiems, nurodė valstybinis transliuotojas CCTV.