Veidai

2021.12.08 10:44

Teismas nusprendė: Didžiojo šeimų gynimo maršo organizatoriai turės susimokėti už neteisėtai grotą muziką

LRT RADIJO žinios, LRT.lt2021.12.08 10:44

Teismui nusprendus, kad Didžiojo šeimų gynimo maršo organizatoriai turės susimokėti už renginių metu neteisėtai grotą muziką, autorių teises ginanti asociacija LATGA teigia, kad tai yra pamoka ir kitiems organizatoriams.

Pasak asociacijos direktorės Lauros Baškevičienės, priteista suma bus padalyta kūrinių autoriams. „Teismas priėmė sprendimą patenkinti didžiąją LATGA pateikto ieškinio dalį ir iš Didžiojo šeimų gynimo maršo bei su juo susijusių organizatorių priteisė 5082 Eur autorinio atlyginimo.

Pavyko įrodyti renginių organizatoriams, kad autoriams priklauso teisė į atlyginimą, nepriklausomai nuo to, ar renginys yra mokamas ar ne. Taip pat ir tai, kad renginio sąvoka yra plati bei apimanti ir mitingus, maršus, todėl nepanaikina teisės į autorinį atlyginimą“, – LRT KLASIKAI sakė L. Baškevičienė.

LRT.lt primena, jog rugpjūtį prie Seimo Didžiojo šeimų maršo organizuotoje protesto akcijoje prieš Vyriausybės planuojamus naujus ribojimus nepasiskiepijusiems asmenims nuskambėjus grupės „Skylė“ dainoms, vokalistė Aistė Smilgevičiūtė pasipiktino – anot jos, grupė nedavė leidimo mitinge groti grupės dainų įrašų. Be to, leidimo niekas ir neprašė.

„Tai yra visiškai niekaip su mumis nesuderinta, mums didžiulis siurprizas. Mes tikrai atsiribojame nuo to, kas yra daroma tame mitinge. Mūsų šis veiksmas nedžiugina ir tikriausiai galvosime apie kažkokius rimtesnius veiksmus“, – tąkart portalui LRT.lt sakė A. Smilgevičiūtė.

Atlikėja neslėpė apmaudo: juk dainos, anot jos, buvo kuriamos ne tam, kad būtų naudojamos tokiomis aplinkybėmis. A. Smilgevičiūtė taip pat apgailestavo, kad Lietuvoje intelektinės nuosavybės klausimas vis dar išlieka gana opus.

„Kai kuriems žmonėms intelektinės nuosavybės klausimas vis dar yra ne iki galo aiškus. Vis dėlto dainos nėra visų – jos juk turi autorius, atlikėjus. Tai – tas pats, kas nueiti į parduotuvę ir nesusimokėjus pasiimti, kas labai patinka“, – situaciją komentavo A. Smilgevičiūtė.

Kiek anksčiau, pavasarį Didžiojo šeimų maršo organizatoriais sukėlė ir Vytauto Kernagio šeimos pasipiktinimą. Vytauto Kernagio fondas kreipėsi į autorinių teisių apsaugos asociacijas LATGĄ ir AGATĄ dėl V. Kernagio dainų, skambančių rengiamos akcijos agitaciniuose renginiuose, po to, kai Kaune balandžio 9 dieną vykęs renginys, pristatantis „Šeimos gynimo maršą“, buvo užbaigtas Vytauto Kernagio daina „Šaukiu aš tautą“.

„Vytauto Kernagio vertybės niekaip nedera su to maršo organizatorių principais, – LRT.lt pavasarį teigė Vytautas Kernagis jaunesnysis. – Atsiribojame nuo galimybės leisti marše Kernagio dainas. Jau kreipėmės į LATGĄ ir AGATĄ, kad tai užtikrintų. Mes visa tai perdavėme asociacijoms, svarbu, kad bent jau būtų sumokama autoriams. Kai skamba Vytauto Kernagio muzika, žmonės gauna emociją, ir tai yra nekoreliuojantys dalykai.“

„Visa iki šiol leista muzika agitaciniuose „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ renginiuose skambėjo nelegaliai, nes organizatoriai nebuvo sudarę sutarčių su asociacijomis LATGA ir AGATA. Todėl lauksime asociacijų reakcijos ir veiksmų šiuo klausimu.

Taip pat maršo organizatorių leksika, vertybės bei agresyvi, žeminanti laikysena kitų žmonių atžvilgiu – niekaip nedera su Vytauto Kernagio kūryboje nešta laisvės, pagarbos bei tolerancijos idėja. Todėl kategoriškai pareiškiame, kad nesutinkame, jog Vytauto Kernagio dainos ir jo asmenybė būtų kaip nors siejamos su šiuo renginiu ir visiškai nuo jo atsiribojame“, – sakė Vytauto Kernagio dukra, viena iš Vytauto Kernagio fondo steigėjų, Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt