Veidai

2016.12.01 09:37

Mikei Pūkuotukui – 90: knygos tęsinyje atsirado naujas personažas

LRT TELEVIZIJOS laida „Euromaxx“, LRT.lt2016.12.01 09:37

Mikė Pūkuotukas – vienas mylimiausių vaikų literatūros personažų visame pasaulyje. Pirmoji pasakėlių knyga apie mielą meškiuką išleista 1926 m. Šiandien britų rašytojo Alano Alexanderio Milne`o kūrybą galima skaityti 50-čia kalbų.

Švenčiant šios knygos 90-metį pasirodė knyga su naujais pasakojimais apie Pūkuotuką – „Geriausias meškiukas visame pasaulyje“. Ji parašyta laikantis klasikinio literatūros stiliaus. Viena iš šios knygos bendraautorių – Jeanne Willis. Beveik metus rašytoja kūrė jai priskirtą knygos tęsinio dalį.

„Man buvo didelė garbė, ypač dėl to, kad vaikystėje pati šia knyga labai žavėjausi. Tad gavau puikią progą prie to grįžti. Tai tik viena iš tęsinio knygų. Kai man pasiūlė tokios reikšmingos sukakties proga prisidėti, buvau nepaprastai laiminga“, – džiaugiasi J. Willis.

Naujoje knygoje yra keturios pasakėlės apie Mikės Pūkuotuko gyvenimą Šimtamylėje girioje. Be abejo, ir šįkart jį lydi gera kompanija: mielas ir nuolatos susirūpinęs paršelis Knysliukas, visažinė Pelėda, liūdnasis asiliukas ir mažasis Christopheris Robinas. Iliustracijos sukurtos pagal originalius Ernesto Howardo Shepardo piešinius. Norėdama kuo tiksliau atkartoti A. A. Milne`o pasakojimo stilių, J. Willis buvo ilgam pasinėrusi į jo kūrybą.

„Iš naujo perskaičiau visas knygas apie Mikę Pūkuotuką, buvo labai gera ir šiek tiek nostalgiška. Stengiausi įsidėmėti visus jo rašymo stiliaus niuansus, kiekvieno personažo kalbą. Reikėjo atspindėti savotišką manierizmą, kurį jis suteikė savo herojams. Papasakoti tai jo balsu“, – pasakoja rašytoja.

Reuters/Scanpix nuotr.

Sukurti Mikės Pūkuotuko pasaulį A. A. Milne`ą įkvėpė sūnus Christopheris Robinas ir jo minkšti žaislai. Ypač pliušinis meškiukas. Knygose A. A. Milne`as įamžino ir savo sūnų – ištikimąjį Mikės Pūkuotuko draugą mažąjį Christopherį Robiną.

„Jis norėjo įamžinti savo mažąjį berniuką tokį, koks jis buvo, kad užaugęs turėtų į ką atsigręžti“, – sako J. Willis.

„Manau, mažajam Christopheriui buvo smagu skaityti apie save. Visi žmonės apie jį kalbėjo, norėjo su juo susipažinti, skaitytojai prašinėjo autografo. Jis tapo savotiška garsenybe“, – pasakoja rašytojas Brianas Sibley.

Pasak B. Sibley, užaugęs jis toli gražu nesidžiaugė išgarsėjęs tokiu būdu ir manė, kad ta garbė jam primesta. B. Sibley taip pat prisidėjo prie jubiliejinio leidinio. Viena iš jo užduočių buvo surinkti medžiagą, atskleidžiančią istorinį kontekstą. Tais laikais iš tikrųjų gyveno meškiukas, vardu Winnipegas. Meškiukas buvo kavalerijos pulko talismanas, o vėliau gyveno Londono zoologijos sode. Christopheris Robinas drauge su tėvu dažnai eidavo jo aplankyti. Winnipego garbei savo žaislinį meškutį pavadino jo vardu. Šiam iš tikrųjų gyvenusiam meškinui, įkvėpusiam sukurti literatūrinį personažą, pastatyta skulptūra.

Knyga apie Mikę Pūkuotuką tapo pasauliniu bestseleriu ir dabar jau yra išversta į daugiau nei 50 kalbų. B. Sibley sako, kad šios knygos sėkmės priežastis ta, kad A. A. Milne`as pasitikėjo ne tik vaizduote, bet ir savo skaitytojų nuovokumu.

„Vienoje pasakoje Mikė Pūkuotukas su Knysliuku eina savo pėdsakais, sukdami ratus aplink medį, ir nesupranta, kad seka ne kitus žvėris, o save. Visa gudrybė ta, kad skaitantis vaikas šitą klaidą turi pirmiau atrasti, negu meškiukas su paršeliu tai supras. O taip yra todėl, kad vaikai protingesni už savo žaislus“, – pasakoja rašytojas B. Sibley.

Po A. A. Milne`o mirties knygos autorines teises nusipirko „Disney“ kompanija ir jau 1966 m. sukūrė animacinį filmuką, ir meškiuką pavertė tikra ekrano žvaigžde.

B. Sibley Mikei Pūkuotukui sukūrė naują draugą – pingviną. Ir tai nėra visiškai atsitiktinis B. Sibley vaizduotės sukurtas personažas. Tarp Christopherio Robino pliušinių žaislų iš tikrųjų buvo pingvinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt