Veidai

2021.12.07 07:43

(Ne)tradicinis Jolitos Vaitkutės švenčių laukimas – kodėl eglutes puošia kitiems, o kūčiukų nevalgo?

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.12.07 07:43

„Pirmą kartą taip rimtai skaičiuosiu dienas iki Kalėdų“, – portalui LRT.lt sako menininkė Jolita Vaitkutė, sukūrusi apie dvidešimt meno objektų – skaičių iš daiktų, kurie siejasi su šventėmis. Ji tikisi, kad taip bent žiupsneliu prisidės prie kitų žmonių laukimo ir šventinės nuotaikos. Be to, kūrėja atskleidžia, kad šventės jos namuose yra kiek kitokios ir netradicinės.

Nors Adventas – susikaupimo laikas, kai reikia sulėtinti žingsnį ir apmąstyti praeinančius metus, dažnas skubame ir lekiame ieškodami dovanų, šventinių papuošimų, kalėdinio stalo receptų.

„Ir aš esu įsivėlusi į tą šventinę karštinę, tik ne ieškodama dovanų ar dekoracijų – man dabar pats darbymetis. Visai neseniai supratau, kad yra žmonių, kurie Kalėdas kuria. Esu viena jų – skubu, kad iki švenčių pradžios būtų sukurta ir atliktas viskas, kas džiugins ir puoš kitų šventes“, – pasakoja Jolita, specialiai LRT sukūrusi ir beveik dvi dešimtis skaičių instaliacijų, pranešančių, kiek lieka dienų iki Kalėdų. Jas kasdien išvys LRT TELEVIZIJOS, LRT PLIUS ir LRT.lt žiūrovai.

Kūrėja neslepia, kad per kelias dienas tiek sukurti jai buvo nelengvas iššūkis, tačiau ir labai malonus. „Reikėjo suktis greitai, taigi juokavau, kad savo komandai pravedžiau tikrų tikriausius puošybos meistriškumo kursus, o į pagalbą turėjo atskubėti ir artimieji.

Pavyzdžiui, vienas iš skaičių sudėliotas iš kutų, kuriuos visa šeima gamino vakarais po darbų. Tiesa, vienam iš skaičių reikalingos detalės nespėjo atkeliauti, taigi kone paskutinę minutę teko sukti galvą, kuo jas pakeisti“, – skaičiuoklės kūrimo užkulisius pravėrė Jolita.

Kiekvieną skaičių ji sudėliojo iš skirtingų daiktų, kurie jai siejasi su šventėmis ir jų laukimu. Išvydus vienus skaičius apima šiluma ir jaukumas, pasklinda salstelėjęs saldėsių ar arbatos kvapas, išvydus kitas – užlieja nostalgiškas vaikystės prisiminimas apie žėrinčius eglutės žaisliukus, girliandas ar rytus, kai nespėjęs pramerkti akių skubi patikrinti, ką Kalėdų Senelis paliko po egle.

„Teko pasikapstyti ir savo prisiminimuose, ir savęs paklausti, kas yra šventės, apie ką tas metas ir jo laukimas. Svarsčiau, kokie objektai padėtų perteikti tą jaukumą, rūpestingumą vienas kitu, buvimą drauge.

Man pačiai šis metas pirmiausia yra apie laiką su šeima, artimiausiais žmonėmis. Todėl itin jaukus atrodo sniege pabirusių šalikų ir pirštinių vaizdinys sniege, įkvėpęs vieną iš mano sukurtų objektų. O ir žaislai, kuriuos išvysite skaičiuoklėje yra ne apie dovanas, o apie tai, kad laukdami švenčių mes visi tam tikra prasme žaidžiame“, – šypsojosi J. Vaitkutė.

Beje, pasak jos, kiekvienas daiktas, patekęs į instaliacijas, buvo kruopščiai apgalvotas ir autentiškas – kai kuriuos dalykus teko pasiskolinti iš skirtingų žmonių, kad šie patekę į meno objektą žadintų jaukius prisiminimus.

Kaip šventės atrodo Jolitos namuose? Ji šypsosi, kad pati puošti namų neskuba, kaip ir minėjo, pirmiausia stengiasi sukurti šventes kitiems.

„Mudu su Silvestru (vyru S. Dikčiumi – LRT.lt) tradiciškai kasmet puošiame netradicinę eglę. Praėjusiais metais sostinės centre buvo eglė su skujuočiu, šiemet taip pat planuojame kai ką netradicinio, tik kol kas negaliu atskleisti ką. Tiesiog norisi, kad ir patiems būtų smagu ką nors sukurti, ir aplinkiniams tai suteiktų džiaugsmo. Ir nors savo namuose vainiką ant durų pasikabinsiu dar negreitai, pasistengsiu pradžiuginti kitus“, – tikina J. Vaitkutė.

Šventės jos namuose ganėtinai netradicinės – menininkė sako, kad ne visos tradicijos tinka jos gyvenimo būdui, tad ji po truputį kuria savas: „Pavyzdžiui, per Kūčias visi susėda prie dvylika patiekalų nukrauto stalo, o aš ne visais jais galiu mėgautis. Kadangi nevalgau gliuteno, kūčiukus ir bandeles iš savo raciono, deja, turiu išbraukti. Tačiau atrandu kitų patiekalų, kuriuos ruošiu šventėms. Jaučiu, kaip po truputį gimsta savitos ir kitokios mūsų tradicijos.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt