Veidai

2016.11.27 13:02

Pasaulyje paminklų gyvūnams pastatyta šimtai, Lietuvoje – vienetai

LRT TELEVIZIJOS laida „Mūsų gyvūnai“, LRT.lt2016.11.27 13:02

Rugsėjo mėnesį, atlikdamas tarnybines pareigas, buvo nušautas keturkojis pareigūnas Ramzis – jaunas, perspektyvus tarnybinis šuo. Pareigūnai kolegą jau pagerbė, o aktyvūs žmonės pradėjo rinkti aukas, norėdami pastatyti paminklą Ramziui. Kaip jau tapo įprasta Lietuvoje, atsirado pasipiktinusių iniciatyva statyti paminklą šuniui. Tačiau toks sumanymas – nieko keisto, nes paminklai gyvūnams išlieka ir stovi ilgiau nei paminklai didiems ir galingiems istoriją kažkada lėmusiems didžiavyriams.

Tiesa, dažniausiai lietuviai nori įamžinti liūtą. Pavyzdžiui, Valkininkuose žmonės ėmė ir pastatė automobilio „Peugeot“ simbolį. Tačiau, jei tikėtume istoriniais šaltiniais, herbą Valkininkams dar XVIII a. pabaigoje suteikė Abiejų Tautų Respublikos karalius Augustas Poniatovskis.

Nors Europoje žvėrių valdovas ir negyvena, jis vaizduojamas begalės karalių, kunigaikščių, didikų ir valstybių herbuose. Neturime Peterburgo, kur liūtas prie kiekvienos laiptinės tupi, ar Lvovo miesto, liūto vardu pavadinto, kuriame, kaip sako ukrainiečiai, kiekvienas miestietis viduje liūto širdį turi.

Pasikeitus valdžiai, istoriniai žmonių paminklai išnyksta, o gyvūnų išlieka ilgiau.

Dažnai perdėtai jautriai reaguojame, ginčijamės be pabaigos, kas turi būti įamžintas, ar kaip paminklas turi atrodyti ir kur jis turėtų stovėti. Galbūt todėl labai sunkiai pastatome kokį paminklą, beje, dažniau juos tik griauname. Seniausias išlikęs paminklas Vilniuje pastatytas tik 1922 m. kompozitoriui Stanislovui Moniuškai.

Gedimino kalno papėdėje įamžinti Lietuvos skalikai. Deja, netgi ir jie neišvengė vandalų piktadarystės.

O pasaulyje gyvūnų paminklų – šimtai. Vienas seniausiųjų – poeto Lordo Byrono paminklas niūfaundlendui Boatswainui. Jam skirtą poemą dažnas skaitė dar vaikystėje.

Plačiau apie paminklus gyvūnams – laidos „Mūsų gyvūnai“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.