Veidai

2021.11.25 07:44

40-ąjį gimtadienį minintis Stano – apie tai, ką bendro turi su Spartaku, ir savo dvasios būseną

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.11.25 07:44

„Viskas bus gerai.“ Tokiu posakiu gyvenime vadovaujasi atlikėjas, dainų kūrėjas bei knygų autorius Stanislavas Stavickis-Stano, lapkričio 25-ąją minintis 40-ąjį gimtadienį. Portalui LRT.lt jis sakė, kad gimtadienis – keisčiausia metų šventė, ir papasakojo, su kokiomis mintimis jį pasitinka. Stano taip pat atsakė į Prousto klausimus, atskleidžiančius dar daugiau jo pusių.

Į Prousto klausimyną sudėti klausimai, kuriuos rašytojas Marcelis Proustas paauglystėje buvo nusiuntęs savo draugei Antoinette Faure, būsimo Prancūzijos prezidento dukrai. Į panašų klausimyną vėliau buvo atsakęs ir pats M. Proustas. Prabėgus šimtmečiui daug kas šį klausimyną laiko asmenybės testų pirmtaku, nes jo klausimai padeda geriau pažinti žmogų. Portalas LRT.lt kviečia į Prousto klausimus atsakyti ir eterio veidus, rašytojus, atlikėjus, aktorius, kūrėjus.

Šįkart klausimyną pildė gimtadienį minintis Stanislavas Stavickis-Stano, tikinantis, kad gimtadienis jam nėra tik eilinė diena – aplinkiniai rodo dėmesį, užverčia telefono skambučiais ir žinutėmis, taip neretai kiek sujaukdami planus. „Taip pat gimtadienis – keisčiausia metų šventė, kai gauni dovanų, pagyrų, linkėjimų ir apdovanojimų už tai, prie ko visiškai neprisidėjai, – savo gimimo. Per savo gimtadienį visada sveikindavau savo tėvus“, – pasakojo Stano.

Jubiliejaus išvakarėse kalbintas Stano prisipažino, kad trankiai švęsti neketina ir tiksliai nežino, kaip šią dieną praleis. Atlikėjas taip pat svarstė, kad per jubiliejus lydi keistas jausmas: „Prieš metus, kai man sukako 39-eri, atrodė, kad 40 metų – kažkas itin baisaus, o keturiasdešimtmetis – kone sukriošęs seneliukas. Tiesa, kažkada ir dvidešimt, ir trisdešimt metų atrodė kaip gili senatvė...“

Gimtadienio proga Stano atsakė į Prousto klasimus.

– Kas jums yra laimė? Vaikai.

– Kas yra jūsų didžiausia baimė? Neprognozuojamas žmogus Lietuvos pašonėje.

– Kurio savo būdo bruožo labiausiai nemėgstate? Nepasitikėjimo savimi.

– Kokia kitų savybė labiausiai erzina? Pasitikėjimas savimi.

– Kokia asmenybe žavitės labiausiai? Mane labai žavi mano žmona, kuri turi begalinę kantrybę ir sugeba gyventi kartu su manimi.

– Kam išleidžiate daugiausia? Mašinoms.

– Kokia šiuo metu yra jūsų dvasios būsena? Pusiausvyra.

– Ką pavadintumėte labiausiai pervertinama dorybe? Tvarkingumą.

– Kokiais atvejais sakote neteisybę? Visais atvejais teisybė yra tai, kas tau atrodo teisybė.

– Kuris paties išvaizdos bruožas labiausiai erzina? Plaukai.

– Žmogus, kuris jums kelia panieką? Neprofesionalas, kuris dedasi esąs profesionalas.

– Kokią vyrų savybę labiausiai vertinate? Mokėjimą pripažinti savo silpnumą.

– Kokią moterų savybę labiausiai vertinate? Tai, kad moterys, manydamos, jog yra silpnos, dažniausiai yra itin stiprios, ištvermingos ir už tai vertos pagarbos.

– Kokį žodį ar frazę vartojate per dažnai? „Taip taip taip“ ir „ne ne ne“, kai kalbėdamas tris kartus pabrėžiu savo sutikimą ar prieštaravimą.

– Kas yra didžiausia jūsų gyvenimo meilė? Vaikai.

– Kada ir kur buvote laimingiausias? Pavyzdžiui, prieš porą dienų, kai iškrito pirmas sniegas, mano šuo jį ėdė, o aš stovėjau šalia ir žiūrėjau, kaip jis ėda ir dėl nieko nesirūpina. Rodos, trumpam perėmiau jo gebėjimą apie nieką nemąstyti.

– Jei galėtumėte savyje pakeisti vieną dalyką, kas tai būtų? Atsikratyčiau tingėjimo.

– Ką laikote didžiausiu savo pasiekimu? Tai, kad kiekvieną dieną nubundu žinodamas, kad tai yra dar viena diena, kai galėsiu ko nors siekti. Suvokiu, kad niekada nebus didžiausio pasiekimo, viskas yra tik kelias link jo.

– Jei po mirties galėtumėte grįžti kitu žmogumi, gyvūnu ar daiktu, kokiu pavidalu sugrįžtumėte? Savo šuniu – jo gyvenimas labai geras.

– Kur labiausiai norėtumėte gyventi? Norvegijoje ant fjordo ir kad visą laiką lytų.

– Kas yra jūsų brangiausias turtas? Kalbant apie daiktus, brangiausia man yra sena dėžutė, kurioje – tėvo skustuvas, rašikliai, laiškai…

– Kokia yra jūsų svajonių profesija ar užsiėmimas? Architektas.

– Kokia ryškiausia jūsų būdo savybė? Egoizmas.

– Už ką labiausiai vertinate savo draugus? Už tylą ir galimybę tylėti kartu.

– Kas yra jūsų mėgstamiausi rašytojai? Prarastosios kartos atstovai.

– Kuris grožinės literatūros personažas yra jūsų mėgstamiausias? Lapė iš Antoine`o de Saint-Exupéry „Mažojo princo“.

– Kaip manote, su kuria istorine asmenybe turite daugiausia bendro? Kadangi viduje esu revoliucionierius, man sunku stebėti neteisybę, taigi galbūt bendro turiu su senovės Romos vergų sukilimo vedliu Spartaku.

– Kas yra jūsų herojai realiame gyvenime? Tie, kuriems ir aš esu herojus, – mano vaikai.

– Kokie vardai – jūsų mėgstamiausi? Mano artimiausių ir mylimiausių žmonių vardai.

– Ko labiausiai nemėgstate? Virtų svogūnų.

– Dėl ko labiausiai gailitės? Kad apie sveikatą ir sveikesnį gyvenimą pradėjau galvoti per vėlai. Apie tai mąstyti reikėjo sulaukus 16–18 metų.

– Kaip norėtumėte numirti? Būdamas labai senas.

– Koks yra jūsų moto? Viskas bus gerai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt