Veidai

2021.11.23 07:56

40-metį sveikatos laidas kurianti Irena Pivoriūnienė – apie įgimtą ligą, narkomanes gimdyves ir vitaminą M

LRT TELEVIZIJOS laida „Stilius“, LRT.lt2021.11.23 07:56

Mylima sveikatos laidų vedėja Irena Pivoriūnienė per kiekvieną gimtadienį bėga padėkoti atsidavusiam gydytojui, išgydžiusiam jos įgimtą kepenų ligą. Būna, ir prie jos pačios pribėga žmogus su padėka. „Galvoju, sumaišė, aš nedirbu gydytoja. „Taigi aš po jūsų laidos atbėgau pasitikrinti – ir laiku. Ir dabar esu sveika“, – pasakoja LRT TELEVIZIJOS laidos „Stilius“ pašnekovė.

Jau 40 metų sveikatos laidas kuriančios I. Pivoriūnienės patarimai tebūnie geriausias vaistas nuo visų ligų. Pakvietusi susitikti Vilniaus universiteto Medicinos fakultete I. Pivoriūnienė šią vietą vadina antraisiais namais. Ir negali nesidžiaugti, kiek daug šiemet buvo stojusiųjų būtent į mediciną, – kone trisdešimt į vieną vietą.

„Kai girdžiu, kad turtingose šalyse jaunimas nebenori eiti į mediciną, kadangi tai – neparastai sunki sritis: kraujas, mirtys, ligos, kad jie geriau tuos pačius pinigus uždirba prie kompiuterio... Mūsų vaikai yra nuostabūs, jie myli mediciną, myli medikus. Tai yra vienintelė specialybė, kuri išgirsta: ačiū, kad esi“, – tikina ji.

Ir I. Pivoriūnienė, ir jos vyresnioji sesuo kadaise pasirinko studijuoti mediciną. 1972-aisiais baigusi universitetą moteris jau laukėsi sūnaus, todėl gavo paskyrimą dirbti ne į polikliniką ar ligoninę, o Sveikatos apsaugos ministeriją, į skyrių, atsakingą už visuomenės sveikatos ugdymą ir mokymą.

„Mano sritis buvo televizija. Aš ateidavau į mano mylimą Lietuvos televiziją ir ten sakydavau: reikia kalbėti apie gripą, apie sifilį... Tuo metu Lietuvoje buvo sifilio epidemija“, – pamena pašnekovė.

Tuometis televizijos vadovas I. Pivoriūnienei pasiūlė nuolat rengti laidas – reikėjo iškalbingo ir mediciną išmanančio žmogaus.

Per kiekvieną gimtadienį bėgu, visos klinikos jau žino, kad stovėsiu prie profesoriaus Strupo durų ir klyksiu: akademike, ačiū, kad esu.

„Sakau: aš – į televiziją? Šito tai tikrai nebus. Aš pilna kompleksų, nosis didelė, tas negerai, tas negerai... O ministras, tuo metu Kleiza, sakė: tu nueik, vaikeli, trumpai, gal mes pasieksime, kad lietuvaičiai pradėtų sveikiau gyventi, mažiau sirgs, ir tada grįši į ministeriją. Taip ir atėjau“, – pasakoja ji.

Visgi klausimas, ar pavyko per tuos keturiasdešimt metų išmokyti žmones gyventi sveikiau, I. Pivoriūnienę liūdina – deja, norėtųsi, kad lietuvių sveikata būtų daug geresnė.

„Tai nėra mano kaprizai, mano isteriniai klyksmai. Aš tiesiog bendrauju su Pasaulio sveikatos organizacija, stengiuosi vadovautis tik faktais ir tik statistika, ne „kažkas kažką pasakė“. Tikrai nėra gerai. Lietuvoje sergamumas ir mirtingumas nuo kai kurių ligų yra žymiai didesnis, o turėtų būti žymiai mažesnis. Ir tai yra faktai.

Tai turi tiesioginį ryšį su alkoholio vartojimu. Esu abstinentė visą gyvenimą, net patologinė. Mačiau lentelę, kad lietuvaičiui tenka 14 litrų. Pavyzdžiui, Izraelyje – 2 litrai. Dabar kalbama apie imunitetą, imuninę sistemą, tai pats didžiausias imuninės sistemos priešas yra alkoholis ir rūkymas. O šitų dalykų žmonės gali išvengti“, – kalba ji.

Pasak I. Pivoriūnienės, ši pandemija akivaizdžiai parodė, kad dažno žmogaus imuninė sistema nefunkcionuoja taip, kaip turėtų. Dažniausiai ji būna nualinta nesveiko gyvenimo būdo ir blogų emocijų. Pasirodo, oficialus Lietuvos nerimo indeksas skelbia, jog Lietuvoje net 95 proc. žmonių patiria nerimą.

Mylimiausia sveikatos laidų vedėja Irena Pivoriūnienė: maldauju, pasiskiepykite tie, kurie galite

„Kalbėjo profesorius Gintaras Chomentauskas. Jo paklausė: mes lyg visi kunkuliuojame tame nerime, kaip jį, kad lyg garas išeitų? Jis pasakė labai gražiai, prasmingai: būtina išleisti, bet būtina tai padaryti vienam, neišleisti to garo ar pykčio ant kito žmogaus. Kitas žmogus visa tai turės sugerti. Mes turime būti ypač sterilūs kalbėdami“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Daugybę gerų patarimų I. Pivoriūnienė sako surinkusi ne vien iš gydytojų, bet ir savo pašnekovų. Neseniai sveikatos laidai kalbino žurnalistą Giedrių Drukteinį, prieš trejus metus išgyvenusį miokardo infarktą. Praeivio pagalba lėmė, kad jis liko gyvas ir sveikas. I. Pivoriūnienė tikėjosi, kad G. Drukteinis ims kalbėti, kaip svarbu mokėti suteikti pirmąją pagalbą, tačiau išgirdo kur kas svarbesnį patarimą.

„Jis tokį dalyką pasakė: kai man pradeda guostis, tas negerai, tas negerai, aš rekomenduoju nuvažiuoti į Santariškes, pasėdėti prie Santaros klinikų ant suoliuko ir pamatyti, kiek atvažiuoja mašinų; kol mes sėdime ant suoliuko, o ne esame toje mašinoje, mes esame laimingiausi žmonės pasaulyje“, – dalijasi ji.

Ramiai priimti savižudybių taip ir neišmoko

Nustoti ėsti save ir aplinkinius, kartais pasidaryti informacinę dietą – išjungti nerimą keliančias žinias, telefonus, gal net pereiti į kitą gatvės pusę, jei matai ateinantį piktą, nuolat neigiamai nusiteikusį pažįstamąjį. Negailėti gerų žodžių savo vaikams ir artimiesiems, džiaugtis kasdienybe. Kiek nedaug, pasirodo, reikia, kad gyventi taptų lengviau.

„Dirbame ir stengiamės, kad tiktai žmonės būtų sveikesni. Ir tikrai jie būtų sveikesni, jeigu pagalvotų, ką sako“, – teigia I. Pivoriūnienė. Geras žodis, pasak jos, be galo svarbus dalykas. Iš prigimties pozityvi gydytoja net neabejoja, kad jos kuriamoje laidoje „Sveikatos medis“ rubrika „Ačiū, daktare“ yra tarsi balzamas medikams. Tuo neabejoja ir ne vienas jos kalbintas pašnekovas.

„Yra Nerijus Juška, mūsų balerūnas, ir jo žavinga žmonytė. Sako, aš noriu padėkoti profesoriui Vaidotui Urbonui. Pasirodo, ji gimė mažytė, svėrė apie kilogramą, o daktaras Urbonas, kuris dabar yra Vaikų klinikos vadovas, tada dirbo Šakiuose. Tuo metu nebuvo tų aparatų, tai jis prisidėjo ją prie širdies ir tris paras laikė. Ta mergytė atėjo, dabar pati dviejų vaikų mama, padėkoti profesoriui. Mama jai pasakojo, kaip jis ją laikė, šildė, nes ji paskubėjo ateiti į pasaulį. Va tokių nuostabių dalykų yra“, – pasakoja moteris.

Padėką lyg mantrą I. Pivoriūnienė irgi kartoja jau ne vienus metus. Profesoriaus Kęstučio Strupo laiku ir profesionaliai atlikta kepenų operacija išsaugojo jos gyvybę.

„Daug ką domina mano sveikata. Galiu didžiuotis, neseniai pasidariau tyrimus. Visi tyrimai – tobuli, tik viena rekomendacija – gerti daugiau vandens. Bet kartu per kiekvieną gimtadienį bėgu, visos klinikos jau žino, kad stovėsiu prie profesoriaus Strupo durų ir klyksiu: akademike, ačiū, kad esu. Ir per kiekvieną kalėdinę laidą pasakau.

Turėjau įgimtą kepenų ligą, apie kurią sužinojau po tėvelio mirties, skrodimo. Paveldėjau kepenų ligą, latakai buvo ne tiesūs, o vingiuoti, tulžis negalėdavo praeiti, susidarė akmenys. Pašalino tulžies pūslę, bet vis tiek susidarinėjo. Ir profesorius sako: mes nebegalime nieko daugiau padaryti. Skausmai beprotiški... Bet jie sutvarkė tuos latakus. Sakau: profesoriau, ką jūs ten padarėte? „Nesigilinkite.“ Bet aš nebūčiau aš. Įėjau į e. sveikatą ir kai pamačiau, ką jie visi padarė... Aš dabar klykiu: ačiū, kad esu“, – sako ji.

Jeigu sužinau, kad mirė žmogus, kuriam labai stengiausi padėti, ašaroju. Kai nuvažiuoju filmuoti į gimdymo namus ir sako, kad atvežė narkomanę gimdyvę, kad tik ką gimęs vaikutis klykia, prašo alkoholio arba narkotikų... Verkiu.

Tapusi garsiausia Lietuvoje sveikatos mokytoja pagal specialybę I. Pivoriūnienė taip ir nedirbo. Sako, skalpelių ir kraujo seniai nesiilgi. Daug svarbiau jai atrodo šviesti žmones apie klastingas ligas: cukrinį diabetą, aukštą kraujospūdį, vėžį.

„Einu per Santaras, pribėga prie manęs moteris: aš jums dėkinga, aš jums dėkinga... Galvoju, tikrai sumaišė, aš nedirbu čia gydytoja. „Taigi aš po jūsų laidos atbėgau pasitikrinti – ir laiku. Ir dabar esu sveika“, – pamena I. Pivoriūnienė.

Rengusi reportažus ir nuo Sausio 13-osios barikadų, ir iš sunkiausių ligonių palatų, gydytoja prisipažįsta, kad vienintelė tema, kurios per visus darbo metus taip ir neišmoko priimti ramiai, – savižudybės.

„Man patys baisiausi dalykai, pati baisiausia statistika – savižudybės Lietuvoje. Kai man reikia daryti laidą apie savižudybes, aš esu nelaiminga. Pagal statistiką, mūsų moterys žudosi tiek pat, kiek Šveicarijoje, bet šešiskart dažniau žudosi vyrai. Teko daug laidoti, teko laidoti netgi savo kurso draugų savižudžių“, – atvirauja pašnekovė.

Į ją dažnai kreipiasi žmonės, prispausti įvairiausių ligų. Ji džiaugiasi, jei tik gali patarti, į kokią kliniką ar specialistą kreiptis. Tačiau meluotų, jei sakytų, kad svetimos bėdos jos neslegia.

„Jeigu sužinau, kad mirė žmogus, kuriam labai stengiausi padėti, tai ašaroju. Vieną kartą man vyras sakė: jeigu tu neišsivaduosi iš šito, tau bus blogai. Bet kai nuvažiuoju filmuoti į gimdymo namus ir man sako, kad atvežė narkomanę gimdyvę, kad tik ką gimęs vaikutis klykia, prašo alkoholio arba narkotikų... Verkiu“, – neslepia moteris.

Kasdien maudydamasi ligų ir nesveikatos temose I. Pivoriūnienė vis dar mokosi nesugerti į save visų nelaimių. Pastebi, jog tam padeda patirtis, geras humoro jausmas ir per gyvenimą sukauptos pamokos.

„Aš turiu stebuklingą vitaminą M: tai yra muzika, menas... Profesorius Micelbacheris visada sakydavo, kad pagrindinis vitaminas yra M: vaikui tai yra mamos meilė, suaugusiam – muzika, menas, meilė“, – pasakoja laidos herojė.

Rūpesčiais ir bėdomis I. Pivoriūnienė stengiasi kitų neapkrauti. Ir kitiems rekomenduoja liūdnai nekiurksoti ant sofos. Užplūdus nerimui ar liūdesiui geriau pajudėti, pavaikščioti ar suvalgyti... bananą. Anot jos, bananas greičiausiai padeda išsivaduoti iš blogos nuotaikos, nes jį suvalgius išsiskiria dopaminas ir seratoninas.

Ji pataria rūpintis ir viršutine nugaros dalimi, pečiais. Būtent ši kūno dalis labiausiai nukenčia nuo streso ir įtampos. Čia esantys raumenys susitraukia ir spaudžia nervus, kraujagysles. Tada kraujas nebepatenka į smegenis ir ima skaudėti galvą, prasideda net migrena ar vystosi Alzheimerio liga. Jau daug metų vadinama mylimiausia televizijos sveikatos laidų vedėja I. Pivoriūnienė visgi populiarumo nesureikšmina.

„Aš dabar patekau į tokią keistą situaciją. Sveikatos apsaugos ministerija mane paėmė kaip skiepų veidą, esu sveikos gyvensenos ambasadorė. Parašiau: „Pasiskiepijau ir man ramiau.“ Ne „ramu“, bet „ramiau“. Kokių replikų išgirdau? Išgirdau, kiek man sumokėjo.

Bet aš vis tik prašau, maldauju, kad pasiskiepytų tie, kurie gali. Jeigu mane myli daug žmonių, tai aš, aišku, esu labai dėkinga ir laiminga, bet labiau norėčiau, kad jie labiau mylėtų save. O jeigu jie mylės save, tada jau aš būsiu laiminga“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Plačiau – lapkričio 13 d. laidos „Stilius“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Mylimiausia sveikatos laidų vedėja Irena Pivoriūnienė: maldauju, pasiskiepykite tie, kurie galite
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt