Naujienų srautas

Veidai2016.11.07 12:52

Kinija priėmė kino rinką smarkiai suvaržantį naują įstatymą

BNS 2016.11.07 12:52

Kinija pirmadienį priėmė ilgai aptarinėtą naują įstatymą, draudžiantį filmus, kurių turinys yra žalingas valstybės „orumui, garbei ir interesams“, ir taip pat turintį skatinti juostas, propaguojančias „pagrindines socialistines vertybes“.

Puikūs uždarbiai kino teatruose išprovokavo įnirtingą Holivudo studijų ir augančios Kinijos kino pramonės konkurenciją dėl šios Azijos milžinės rinkos. Ši, kaip prognozuoja „PricewaterhouseCoopers“, išaugs nuo 4,3 mlrd. dolerių (3,9 mlrd. eurų) 2014 metais iki 8,9 mlrd. dolerių (8 mlrd. eurų) 2019 metais ir pranoks JAV rinką.

Naujasis įstatymas, pirmadienį patvirtintas parlamento Nuolatinio komiteto, skelbia, kad jo tikslas – „skleisti pagrindines socialistines vertybes“, turtinti masių dvasinį ir kultūrinį gyvenimą bei nustatyti kertines taisykles kino pramonei.

Juo draudžiamas turinys, kurstantis nesilaikyti įstatymų ar konstitucijos, kenkiantis nacionalinei vienybei, suverenumui ar teritoriniam vientisumui, atskleidžiantis valstybines paslaptis, kenkiantis Kinijos saugumui, orumui, garbei ar interesams, skleidžiantis terorizmą arba ekstremizmą.

Taip pat draudžiamos temos, kuriomis „dergiamos puikios liaudies kultūrinės tradicijos“, kurstoma etninė neapykanta ar diskriminacija, griaunama etninė vienybė.

Kinijos kompanijoms taip pat draudžiama samdyti arba sudaryti partnerystę su užsienio prodiusavimo subjektais, jeigu yra pripažinta, kad jų pažiūros „žalingos Kinijos orumui, garbei ir interesams, kenkia socialiniam stabilumui ar įžeidžia kinų liaudies jausmus“.

Komunistų partija įnirtingai kritikuoja vyriausybes ir viešus veikėjus, palankiai vertinančius Dalai Lamą, kuris anksčiau buvo kai kurių Holivudo žvaigždžių, pavyzdžiui, Brado Pitto, numylėtinis.

Už naujojo įstatymo pažeidimus bendrovėms numatytos didžiulės baudos.

Filmai negali „pažeisti šalies religinės politikos“, propaguoti „kultų ar prietarų“, įžeisti ar šmeižti žmonių.

Įstatymas įsigalios kitų metų kovo 1 dieną.

Pagal Pekino nustatytą kvotą kiekvienais metais šalies kino teatruose leidžiama demonstruoti tik po 34 užsienio filmus, kuriuos visus cenzoriai patikrina dėl politiškai opaus ar nepadoraus turinio.

Kad apeitų suvaržymus, Holivudo studijos, norinčios pasipelnyti iš Kinijos rinkos, siekė bendradarbiauti su vietos kompanijomis.

Bendrai pastatyti filmai gali apeiti kvotas, jei juose yra reikšmingų kiniškų elementų, tokių kaip veikėjai, siužeto elementai ar veiksmo vietos.

Naujuoju įstatymu taip pat numatomos baudos teikiantiems klaidingus duomenis apie pajamas už parduotus bilietus. Ši problema Kinijoje jau yra įsisenėjus: bendrovės dažnai skelbia išpūstus duomenis, tampančius savotiška filmų reklama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi