Veidai

2021.10.23 16:48

Po mirtino Baldwino šūvio patirtimis pasidalijo Kostas Smoriginas: pats tik per plauką išvengė tragedijos

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.10.23 16:48

Pasaulį sukrėtė JAV kino aikštelėje nutikusi tragedija, kai aktorius Alecas Baldwinas netyčia rekvizito ginklu nušovė kolegę. Režisierius Donatas Ulvydas tikina, kad toks įvykis yra labai keistas, nes aikštelėje laikomasi griežtų saugumo reikalavimų. Tiesa, nelaimių išvengti pavyksta ne visada – aktorius Kostas Smoriginas tapo vienos tragedijos Lenkijoje liudininku, o Karpatuose nelaimės vos išvengė pats.

Filmuojant vesterną „Rastas“ („Rust“), pagrindinį vaidmenį jame atliekantis aktorius Alecas Baldwinas netyčia rekvizito ginklu nušovė kino studijos darbuotoją ir sužeidė Naujojoje Meksikoje kuriamo filmo režisierių. Kaltinimai dėl įvykio nėra pateikti, o įvykio detales tiria policija. „Nėra žodžių, galinčių perteikti mano šoką ir liūdesį,“ – po tragiškos nelaimės prabilo JAV aktorius.

Nelaimingų atsitikimų filmavimo aikštelėje yra matęs ir kino bei teatro aktorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kostas Smoriginas. Jam teko būti vienos nelaimės liudininku, taip pat per plauką sykį vos nežuvo pats.

„Aikštelėje būtina klausyti, kas tau sakoma“, – laidai „Svarbi valanda“ sakė jis.
Išvykęs į Lenkiją filmuotis juostoje „Perėja“ jis matė, kaip aikštelėje žuvo jaunas lenkų aktorius. „Pamenu, filmavimas vyko pelkėje, kur vokiečiai šaudė iš automatų. Taigi instruktoriai mus apmokė, kaip elgtis su tokiais sprogmenukais, kurie paprastai yra pritaisomi prie kūno, po marškiniais. Paspaudus mygtuką jie sprogsta.

Vienam lenkų aktoriui jie papasakojo, kad vos tik sulauks kulkų per vandenį eilės, galės šokti. Tačiau jis nesulaukė ir šoko į vandenį, kur sprogmenukai detonavosi. Vargšas išplaukė į viršų. Draugai iš pradžių pradėjo klausinėti, ką jis sumanęs, tačiau netrukus pamatė, kad jam sprogo būgneliai, yra kraujo. Atvažiavo įvairios tarnybos, buvo aiškinamasi, kas kaltas dėl šio įvykio. Galiausiai paaiškėjo, kad kaltas buvo žuvęs aktorius“, – pasakojo K. Smoriginas.

Kiekvienas filmavimas, ypač kine, yra pavojingas, neabejojo aktorius, kuris ir pats Arūno Žebriūno juostos filmavimo metu vos nežuvo Karpatuose.

„Paprašiau trenerio, kad man surastų paklusnų žirgą. Gavau juodą, gražią kumelaitę, kuri išties buvo labai paklusni. Kai jau sėdėjau balne, kostiumininkė prisiminė, jog neuždėjo man pentinų. Juos pritaisė jau man sėdinčiam ant arklio, o pastarasis nebuvo nė sykio jų matęs. Vos tik pentinai palietė jos šonus, kumelaitė pasileido bėgti siauru keliuku per kalnus. Aplink – stačios akmeninės uolos, apačioje – 7 metrų upelis.

Bandydamas arklį sustabdyti, suplėšiau tam vargšui visas lūpas. Supratau, kad mano užduotis – išsilaikyti balne. Žirgas lėkė tol, kol jo nesustabdė išrikiuoti autobusai. Tiek adrenalino prisigamino, buvau raudonas kaip pomidoras. Nulipęs prašiau vairuotojų palaikyti žirgą, tačiau jie bijojo“, – galiausiai laimingai pasibaigusį incidentą prisiminė K. Smoriginas.

Kalbėdamas apie A. Baldwinui nutikusią nelaimę režisierius Donatas Ulvydas svarstė, kad toks incidentas filmavimo aikštelėje yra labai retas atvejis: „Ginklas į aikštelę niekada nepatenka be žmogaus. Dažniausiai tam yra asistentas. Taip yra visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje.“
Režisierius pasakojo, kad vos tik į aikštelę įnešamas ginklas, apie tai yra visiems garsiai pranešama.

„Be to, ginklas niekada nebūna paliekamas be priežiūros, tam yra koordinatoriai. Aktorius repetuoja su muliažu ir tik režisieriaus asistentui davus komandą, kad bus filmuojama, ginklas yra paduodamas aktoriui, būtinai prieš tai jį atidarius ir parodžius, kad jis yra tuščias. Visuomet būna liudininkų, kurie tai mato. Yra tiek daug saugiklių ir saugumo tradicijų, kad kai taip nutinka yra labai keista. Bus labai sužinoti, ką parodys tyrimas“, – mintimis dalijosi kino režisierius D. Ulvydas.

Išsamiau – laidos įraše.

Smoriginas apie mirtiną Baldwino šūvį kino aikštelėje: kiekvienas filmavimas yra pavojingas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt