Veidai

2021.10.19 16:38

Lietuvos ir Lenkijos pirmosios ponios susitiko su vėžiu sergančiomis moterimis

atnaujinta
LRT.lt2021.10.19 16:38

Lietuvoje viešinti pirmoji Lenkijos ponia Agata Kornhauser-Duda kartu su Lietuvos pirmąja ponia Diana Nausėdiene apsilankė Nacionaliniame vėžio institute (NVI), kur buvo numatytas jų susitikimas su onkologinėmis ligomis sergančiomis moterimis. Abi ponios savo šalyse yra krūties vėžio ambasadorės, o krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga abiejose kaimyninėse valstybėse.

Dviejų dienų vizitui į Lietuvą atvyko Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir pirmoji Lenkijos ponia A. Kornhauser-Duda. Ši viešnagė skirta Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-osioms metinėms paminėti. Gegužės 3-iosios Konstitucija laikoma pirmąja Konstitucija Europoje. Ji priimta Abiejų Tautų Respublikos Ketverių metų Seimo 1791 m. gegužės 3 d.

Šia proga ne tik Lenkijos prezidentui, bet ir pirmajai poniai kartu su D. Nausėdiene suplanuota atskira programa – apsilankymas Vilniaus Simono Konarskio gimnazijoje, Lietuvos aklųjų bilbiotekoje. Pirmosios ponios, kaip krūties vėžio ambasadorės, apsilankė NVI skyriuose, kur aptarė krūties vėžio aktualijas bei susitiko su krūties vėžio pacientėmis.

„Mielos moterys, kviečiu jus užkirsti kelią krūties vėžiui. Sprendimas aktyviai dalyvauti sveikatos patikros programose yra jūsų rankose. Vardan savęs ir tų, kuriuos mylite, neatsisakykite vizito pas specialistus, neatidėliokite gydytojo mamologo konsultacijos. Jūs – nepakeičiamos. Jei anksti diagnozuosime šią ligą, šiuolaikinė medicina padės mums ją įveikti, o jūsų sveikata – nepaprastai svarbi“, – šia proga į visas moteris kreipėsi D. Nausėdienė.

Lietuvos ir Lenkijos pirmosios ponios lankėsi NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriuje, kur skyriaus vedėja, gydytoja radiologė dr. Jurgita Ušinskienė ir gydytojas radiologas dr. Mantas Trakymas pasakojo apie krūties vėžio diagnostiką ir abliacines procedūras. Dr. J. Ušinskienė pristatė skyriuje dirbančių medikų komandą, paaiškino Krūties vėžio diagnostikos centro veiklos principus, parodė profilaktinei patikrai atvykstančių pacienčių kelią. „Per metus skyriuje padarome apie 10 tūkst. profilaktinių mamogramų, apie 30 tūkst. ultragarso procedūrų, daugiau nei 1000 biopsijų, apie 10 kompiuterinės tomografijos tyrimų per savaitę, 50 magnetinio rezonanso tyrimų per mėnesį,“ – apie skyriaus veiklą pasakojo dr. J. Ušinskienė.

P. A.Kornhauser Duda teiravosi, ar čia gydomi pacientai iš visos Lietuvos, ar tik vilniečiai. Domėjosi, kaip vyksta mamografinė patikra, klausė, nuo kokio amžiaus moterys Lietuvoje dalyvauja atrankinėje mamografinėje progamoje, ar prieinami moterims genetiniai tyrimai, kai šeimoje yra sergančių krūties vėžiu artimų giminaičių. Draugiškame pokalbyje paaiškėjo, jog profilaktinės mamogramos moterys dėl vienodų priežasčių vengia ir Lietuvoje, ir Lenkijoje.

Dr. Mantas Trakymas kompiuterinės tomografijos kabinete demonstravo radiologinius krūties vėžio vaizdus, pristatė NVI atliekamų abliacijų galimybes. „Štai radiologiniai vaizdai vienos pacientės, kuriai diagnozuoti du navikai. Vienos narkozės metu, buvo atlikta krioabliacijos procedūra ir sunaikinti krūties ir inksto navikai. Buvo išvengta tradicinės operacijos, lengvesnis pooperacinis laikotarpis, buvo sutaupytas medikų darbo laikas,“ – papasakojo dr. M. Trakymas.

Garbingos viešnios taip pat lankėsi NVI Chemoterapijos su dienos stacionaru skyriuje, kuriame skyriaus vedėja gydytoja chemoterapeutė doc. dr. Birutė Brasiūnienė pasakojo apie šiuolaikinį priešvėžinį gydymą, kuris daugiausia atliekamas ambulatoriškai, patogiuose krėsluose izoliuotose palatose, naudojant ir modernias priemones, šaldančius šalmus, kurie padeda išvengti nemalonios komplikacijos – laikino plaukų netekimo.

Po ekskursijos pirmosios ponios prof. Kazimiero Pelčaro salėje dalyvavo susitikime su NVI medikais, mokslininkais, slaugos darbuotojais per tiesioginį tiltą bendravo su NVI pacientėmis, kurių patirtys sergant krūties vėžiu – labai skirtingos. Su liga susidūrusių moterų puiki nuotaika, optimizmas ir atvirumas suteikė diskusijai nepaprasto šiltumo, gyvumo. Pirmosios ponios būtent už tai pacientėms nuoširdžiai dėkojo ir linkėjo išlikti tokioms linksmoms, sveikoms ir kviesti kitas moteris nenumoti ranka į krūties vėžio profilaktiką.

LRT.lt primena, kad A. Kornhauser-Duda pirmąja Lenkijos ponia tapo 2015-ųjų rugpjūtį, kai jos vyras buvo išrinktas prezidentu. Jiedu susipažino studijuodami universitete, kur ir užgimė jų romantiški jausmai. 1994-aisiais pora susituokė, o po metų jiems gimė dukra Kinga. Nuo 1998-ųjų iki kol tapo pirmąja ponia, A. Kornhauser-Duda dirbo vokiečių kalbos mokytoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt