Veidai

2021.10.18 08:54

Kelyje į meistrystę patirtų skausmų Nerijus Juška prisiminti nenori: prieš šokdamas prisileisdavau vaistų

LRT TELEVIZIJOS laida „Daiktų istorijos“, LRT.lt2021.10.18 08:54

Baleto primarijus Nerijus Juška sako iki dabar dar kartais pasvarstatis, koks buvęs beprotis, kad taip elgdavosi, – rydavo vaistus, kad galėtų eiti į sceną? Tačiau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Daiktų istorijos“ jis iškart patikina, kad atsukus laiką atgal elgtųsi taip pat. Paklaustas, ar į menų gimnaziją mokytis šokti baleto išleistų savo vaiką, teigia, jog ne, tačiau džiaugiasi, kad patį tėvai išleido.

Šiemet Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos Choreografijos skyrius švenčia 75-metį. Stebint baleto šokėjų repeticijas galvoje sukasi tokios mintys: tikslūs, plastiški judesiai ir plevenantis lengvumas bei didžiulis susikaupimas. Ir tik vos juntama įtampa.

Tačiau pabandykite įsivaizduoti, kiek valandų, dienų, mėnesių ir metų reikia dirbti, kol tavo žingsnis vos pirštų galiukais liečiant didžiosios scenos grindis tampa toks, lyg žingsniuotum debesimis?

Man per skaudu įlįsti į tą gyvenimo laikotarpį, kai negali paeiti. Namuose, teatre lipi įsikabinęs į turėklus, negali kojos ištempti, negali sulenkti. Esi kaip neįgalus žmogus.

Juškai sunku prisiminti baleto pamokas M. K. Čiurlionio menų mokykloje: savo vaikų ten neleisčiau

„Skausmai? Jūs net neįsivaizduojate... Nenoriu net prisiminti. Man per skaudu įlįsti į tą gyvenimo laikotarpį, kai negali paeiti. Namuose, teatre lipi įsikabinęs į turėklus, negali kojos ištempti, negali sulenkti. Esi kaip neįgalus žmogus. Eidamas šokti spektaklį priryji vaistų, į užpakalį susileidi tokias dozes...“ – laidoje prisiminimais dalijasi N. Juška.

Dabar baleto primarijus kartais pasvarsto: koks buvęs beprotis, kad taip elgdavosi? Bet patikina, kad atsukus laiką atgal elgtųsi taip pat.

Iš kur tie žmonės, kurie dėl scenos, žiūrovų paaukoja labai daug, beveik viską? Lietuvoje yra tik viena mokykla, kurioje kartu su viduriniu išsilavinimu galima tapti baleto artistu. Tai Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla Vilniuje.

Baleto skyriaus mokiniai laimi tarptautinius konkursus, šokio teatre kuria profesionalius pasirodymus. Visą profesinio ruošimo krūvį jie derina su įprastu pagrindinių mokomųjų dalykų krūviu, o atlikę bendrojo ugdymo dalykų namų darbus valandų valandas dirba salėje. Taip užauga tie, kuriais žavisi Lietuvos ir pasaulio žiūrovai, yra apdovanojami valstybiniais apdovanojimais, teatro premijomis, kuria baleto istoriją Lietuvoje.

Jei man pasakytų: savo tėvų vietoje galėtum ten atiduoti vaiką? Sakyčiau „ne“. Bet aš džiaugiuosi, kad mane ten atidavė.

Tapti baleto šokėju – paties sprendimas ir pasirinkimas. Bet ar šešerių metų gali žinoti, ko iš tikrųjų norėsi ateityje? O gal tai ir yra šios mokymo įstaigos paslaptis? Visose mokyklose mus augina, veda ir moko, tik gal ne visose aplink sklando tiek mūzų.

„Susiduri su savimi, su savo problemomis, su savo laimėmis – su viskuo. O išeini kitoks. Bet jei man pasakytų: savo tėvų vietoje galėtum ten atiduoti vaiką? Sakyčiau „ne“. Bet aš džiaugiuosi, kad mane ten atidavė“, – teigia N. Juška.

Vieni, kurie baigė Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą, į ją niekada nebenori užeiti, tačiau kiti grįžta ir tampa tais, kurie augina kitus tik ūgiu mažus žmones, ieško jų asmenybėse pačių gražiausių spalvų. Visi jie patvirtina tą patį: čia buvo ir yra ypatinga vieta.

Plačiau – spalio 11 d. laidos „Daiktų istorijos“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Juškai sunku prisiminti baleto pamokas M. K. Čiurlionio menų mokykloje: savo vaikų ten neleisčiau
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt