Veidai

2021.09.29 06:29

Be „Emmy“ likusi Viktorija Mickutė nesigraužia: tikiu, tai – ne paskutinė mūsų nominacija

atnaujinta 7.00
Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.09.29 06:29

JAV tęsiasi „Emmy“ dalybos – rugsėjo 28 d. prestižiniais apdovanojimais pagerbtos iškiliausios 2020-ųjų Amerikos televizijos naujienų ir dokumentikos programos. Tarp nominantų skambėjo ir lietuvės Viktorijos Mickutės pavardė – į statulėlę pretendavo jos prodiusuotas projektas „Gyvenimas nežinomybėje“. Nors laimėti nepavyko, kūrėja tikina – jau vien nominacija yra didelis pasiekimas.

Tai – ne pirmoji žurnalistės, dokumentikos kūrėjos, „Al Jazeera Contrast“ vyresniosios prodiuserės V. Mickutės „Emmy“ nominacija. Vos prieš porą metų lietuvė su komanda buvo nominuota naujienų ir dokumentikos „Emmy“ už virtualiosios realybės dokumentinį filmą „Teroro dangūs Jemene“, o šiemet į šį apdovanojimą pretendavo V. Mickutės prodiusuotas projektas apie uigūrų musulmonų padėtį Kinijoje „Gyvenimas nežinomybėje“ (angl. Living in the Unknown).

Deja, ir antrą kartą iki „Emmy“ statulėlės pritrūko šiek tiek sėkmės – geriausios interaktyviosios medijos nominacijoje laimėjo projektas „CNN digital“. Iš karto po „Emmy“ apdovanojimų portalo LRT.lt kalbinta V. Mickutė kalbėjo, kad būti nominuotiems tarp JAV žiniasklaidos grandų buvo didelė garbė.

„Nelaimėjome, bet būti nominuotiems tarp tokių žurnalistikos gigantų kaip CNN, „The New York Times“ ir „The Washington Post“ yra didžiulis laimėjimas ir garbė. Gaila, kad šiemet ceremonija buvo virtuali, neturėjome progos būti kartu su kolegomis ir dalytis emocijomis kartu. Ceremonija, kaip visada, buvo ilga, nes tiek daug talentingų žurnalistų ir svarbių istorijų buvo nominuoti. Po ilgo laukimo mūsų kategorija praėjo labai greitai.

Didžiuojuosi mūsų maža, bet galinga komanda – „AJ Contrast“. Tai jau antroji mūsų „Emmy“ nominacija per trejus metus, o gyvuojame vos ketverius. Bet svarbiau nei asmeninis laimėjimas yra tai, kad „Emmy“ nominacija, tikiuosi, padėjo atkreipti pasaulinės auditorijos dėmesį į uigūrų padėtį Kinijoje.

Sveikinimai visai projekto komandai ir ypatingai uigūrams, be kurių projektas nebūtų buvęs toks sėkmingas. Nusivylimo nėra, nes, tikiu, tai – ne paskutinė mūsų nominacija. O ir darbai – nauji svarbūs projektai ir naujos istorijos – nelaukia!“ – ankstyvą trečiadienio rytą sakė V. Mickutė.

Geriausia naujienų laida 2021-ųjų naujienų ir dokumentikos „Emmy“ išrinkta „VICE News Tonight“, apdovanojimą už geriausią tiriamosios žurnalistikos reportažą pelnė CNN laida „AC360“, kurioje buvo tiriamas Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno nunuodijimas, „Emmy“ už geriausią karščiausių naujienų transliaciją pelnė transliuotojas CNN, apdovanotas už George`o Floydo mirties nušvietimą. Visų laimėtojų sąrašą rasite čia. Apdovanojimai dokumentikos kategorijose bus išdalyti rugsėjo 29 d.

Dar vasarą LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjusi dokumentikos kūrėja V. Mickutė sakė, kad iki prestižinių „Emmy“ apdovanojimų „Gyvenimas nežinomybėje“ buvo įvertintas ir kituose konkursuose: pelnė JAV skaitmetinės žiniasklaidos, organizacijos „Amnesty International“ apdovanojimus.

Prieš „Emmy“ apdovanojimus portalo LRT.lt kalbinta V. Mickutė pasakojo, kad apie nominaciją pasaulinio garso apdovanojimuose sužinojo būdama Lietuvoje ir vaikščiodama po Užupį. Prisimena – buvo daug klyksmo, džiaugsmo ir skambučių šeimai, draugams bei kolegoms.

„Man atrodo, nesvarbu, kelintą kartą gauni tokią nominaciją, visada labai džiaugiesi. Aš džiaugiuosi dėl visos mūsų komandos, nes projektas tikrai buvo labai sudėtingas – ir tema sunki, ir ilgai užtrukome. Bet dar svarbiau – tikimės, kad ši nominacija atkreips pasaulio dėmesį į uigūrų bendruomenės padėtį ir vienu ar kitokiu būdu padės uigūrams, kurie buvo neįkainojama mūsų projekto dalis. Norėtume, kad pavyktų laimėti, nes tai yra antras kartas, norėtųsi progreso“, – kalbėjo V. Mickutė.

Internete patalpintame interaktyviame multimedijų projekte, prie kurio kūrimo prisidėjo lietuvė, apie uigūrų musulmonų padėtį Kinijoje pasakojama per keturių merginų, pabėgusių iš gimtosios šalies ir gyvenančių Stambule, asmenines istorijas.

„Norėjome koncentruotis į tris pagrindines uigūrų tapatybės dalis – šeimą, religiją ir kalbą, todėl ir istorijas pateikiame per tris pjūvius. Kartu siekėme suteikti ir konteksto, nes vis dėlto uigūrų musulmonų istorija yra sudėtinga, paini ir liūdna. Stengėmės, kad nebūtų visko per daug, kad kiekvienas žmogus galėtų pasirinkti savo kelionę per projektą, priklausomai, kiek turi laiko ir noro skirti šiai temai“, – LRT.lt anksčiau pasakojo V. Mickutė.

Anot dokumentikos kūrėjos, filmavimas Stambule truko apie savaitę. Kur kas daugiau laiko užėmė internetinio puslapio kūrimas ir pastangos visą surinktą medžiagą sudėti į vieną aiškų projektą.

„Visuose projektuose norime įtraukti kuo daugiau žmonių iš tos bendruomenės, apie kurią pasakojame. Uigūrų talentų yra daug, bet juos rasti nėra lengva, nes dalis nenori viešintis. Tačiau pavyko į projektą įtraukti uigūrą iliustratorių ir uigūrę muzikos kūrėją, kurios įdainuotos lopšinės girdimos naršant per projektą. Be to, rašėme tekstus, tikrinome faktus su tyrėjais, mokslininkais, uigūrų aktyvistais, tam irgi reikėjo nemažai laiko“, – pasakojo V. Mickutė. Visą interviu su dokumentikos kūrėja skaitykite čia.

LRT.lt primena, kad rugsėjo 20 d. buvo išdalyti „Primetime Emmy“ apdovanojimai, kuriais pagerbiami ryškiausi televizijos kūriniai ir kūrėjai. Vakaro pažiba tapo „Netflix“ serialas apie karališkąją šeimą „Karūna“ (angl. „The Crown“), iš viso pelnęs net 11 statulėlių. 7 iš jų – pagrindinėse apdovanojimų kategorijose.

Geriausiu draminio serialo aktoriumi tapo Joshas O`Connoras („The Crown“), geriausia draminio serialo aktore už vaidmenį tame pačiame seriale išrinkta Olivia Colman. Visą nugalėtojų sąrašą rasite čia.

Apie „Emmy“ nominuotą projektą V. Mickutė yra pasakojusi ir LRT TELEVIZIJAI. Pokalbiai su kūrėja – laidų įrašuose:

Antrąkart „Emmy“ nominuota Viktorija Mickutė dokumentiniame filme papasakojo uigurų padėtį Kinijoje
Antrąkart „Emmy“ nominuota kūrėja Viktorija Mickutė: apie sunkią uigūrų padėtį ir dokumentikos kūrimo užkulisius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt