Veidai

2021.09.25 09:46

Defektus efektais pavertusi Žaneta Paunksnė: atsikratykime priklausomybės nuo tobulybės

LRT.lt2021.09.25 09:46

Ieškoti įvairių būdų kaip pabrėžti savo privalumus ir maskuoti trūkumus yra sveika ir net sveikintina. Tačiau kentėti ir kankintis dėl neegzistuojančių idealų, sumaišius realybę su dirbtiniu pasauliu, yra pavojinga. Todėl fotografė Žaneta Paunksnė su grupe jaunų dizainerių sukūrė projektą „Efektas vs Defektas“, kurio tikslas naudojant skirtingas foto dizaino technikas suteikti natūraliam portretui naują vaizdą, rašoma fotografės pranešime žiniasklaidai.

Tai savotiškas maištas prieš įprastą veidų ir figūrų tobulinimą, bandant ieškoti visai kitų, meniškų, kūrybiškų ir netradicinių nuotraukos redagavimo būdų ir stengiantis išvaduoti žiūrovus nuo priklausomybės tariamai tobulybei.

Projektas buvo pristatytas Kultūros nakties metu Vilniuje. Jo pažiūrėti ir jame sudalyvauti susirinko gausus būrys kultūros naktinėtojų, kurie mėgavosi vizualine ir emocine patirtimi, gyvai stebėdami portretų fotografavimą ir jų virsmą nauju vaizdu.

Svečiai aktyviai dalyvavo kūrybiniame procese ir surengė nuotaikingą diskusiją apie galutinį rezultatą – vieniems sukurti efektai atrodė kaip brokas arba defektas, kitus tie patys meniniai sprendimai žavėjo savo unikalumu.

„Džiaugiuosi, kad pabėgome nuo nuotraukų retušavimo tradicine to žodžio prasme ir žaidžiant kitomis technikomis sukūrėme ne mažiau paveikų rezultatą“, – sakė projekto autorė Ž. Paunksnė.

Psichologai sako, jog didžioji dauguma žmonių turi begales priekaištų savo atspindžiui veidrodyje. Šis nepasitenkinimo jausmas būdingas įvairiausio amžiaus žmonėms, nepriklausomai nuo jų išsilavinimo, profesijos ar pajamų. Ir nors toks negatyvus išgyvenimas žinomas jau senai, tačiau jis tapo daug agresyvesnis kai socialiniuose tinkluose ėmė karaliauti tobulo žmogaus ir tobulo gyvenimo sindromas.

„Mes esame nuolat atakuojami patobulintos, o tai reiškia iškreiptos realybės vaizdais, kurie yra adaptuoti pagal įsigalėjusį grožio standartą. Tam sukurta begalė įvairiausių filtrų, efektų, programų, technikų, o jų naudojimas prieinamas visiems ir supaprastintas iki masinio vartojimo. Pasekmė – didžiulis atotrūkis tarp realios kasdienybės ir pagerintos virtualybės. Todėl moterų, džiugiai priimančių save su visais prigimtiniais duomenimis yra absoliutus minimumas“, – pasakoja Ž. Paunksnė, daug metų fotografuojanti moterų portretus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt