Veidai

2021.09.15 13:28

Gimtadienį mininčio princo Harry gyvenimo kelias – tarp karališko spindesio ir geliančio skausmo

LRT.lt2021.09.15 13:28

Rugsėjo 15-ąją 37-ąjį gimtadienį mini princas Harry. Per gyvenimą jis žengė apsuptas karališkos prabangos ir geliančio netekties skausmo – kone du dešimtmečius po motinos žūties jis širdyje gniaužė emocijas ir besikaupiantį pyktį, kol ryžosi kreiptis pagalbos į specialistus. Tačiau ir naujas gyvenimo už Atlanto etapas visiškos laimės neatnešė.

Įprasta, kad karališkosios šeimos nariai gimtadienio dieną vieni kitus pasveikina savo socialinių tinklų paskyrose, pasidalydami šiltomis nuotraukomis ir sveikinimo žodžiais. Harry gimtadienio proga karališkosios šeimos tviterio paskyroje taip pat paviešintas jam skirtas sveikinimas.

Lakonišką sveikinimą jubiliatui ant savo sienos paliko ir princas Williamas su žmona Kate Middleton.

Harry tėvas, Velso princas Charlesas, pasidalijo ir keliomis Harry gyvenimo akimirkomis, vienoje iš fotografijų – Harry tėra raudonplaukis paauglys.

Pastaruoju metu princo Harry ir jo šeimos santykiai žiniasklaidoje vadinami įtemptais. Galbūt plačiau apie tai jau visai netrukus papasakos pats Harry, pažadėjęs, kad kitąmet pasirodys jo prisiminimų knyga. Pasak jo, knygoje bus apibūdinamas jo gyvenimas viešumoje, įskaitant tarnystę kariuomenėje, santuoką ir tėvystę.

„Rašau ne kaip princas, kuriuo gimiau, tačiau kaip vyras, kuriuo tapau, – savo pranešime teigė princas Harry. – Per daugelį metų buvau užsidėjęs daugybę skrybėlių, tiek tiesiogine, tiek netiesiogine prasmėmis, ir viliuosi, kad pasakodamas savo istoriją, įskaitant visus pakilimus ir nuopuolius, klaidas, išmoktas pamokas, galiu padėti parodyti, kad nesvarbu, iš kur būtume kilę, turime daugiau bendra, nei galime pamanyti.“

Ir, panašu, kad jo biografija išties verta knygos. Velso princo Charleso ir princesės Dianos jaunėlio sūnaus gyvenimas nuo vaikystės buvo paženklintas liūdesio ir skausmo – kai jam buvo 8-eri, jo tėvai pranešė apie skyrybas, o likus porai savaičių iki jo 13-ojo gimtadienio automobilio avarijoje žuvo motina.

Šis netektis visam gyvenimui uždėjo įspaudą, o jos paliktas traumas princas su specialistų pagalba gydosi iki šiol. Kaip jis pats sakė antrojoje savo ir Oprah Winfrey kuriamo dokumentinio serialo „The Me You Can`t See“ serijoje, jis niekada nepamirš, kaip motinos laidotuvių dieną kartu su broliu Williamu žingsniavo paskui karstą, kaip skambčiojo į grindinį besidaužiusios žirgų pasagos, kaip liūdėjo ir gedėjo minios, o jam teko užgniaužti emocijas: „Galėjau parodyti gal dešimtadalį kančios, kurią demonstravo kiti.“

Jis prisipažino, kad ilgą laiką apie mamą galvoti iš vis nenorėjo – tai tik stiprino jo suvokimą, kad jos nebesusigrąžins. Harry teigė, kad jo šeima nekalbėjo apie Dianos mirtį ir tikėjosi, kad jis pats susitvarkys su spaudos dėmesiu ir psichologiniu spaudimu. „Nesulaukėme jokio teisingumo. Tie patys žmonės, kurie nusivijo ją į tunelį, vėliau fotografavo mirštančią“, – kalbėjo Harry, prisimindamas ilgus metus širdyje besikaupusį pyktį dėl to, kas nutiko jo mamai. Ilgus metus jis bėgo nuo savo išgyvenimų ir slėpė emocijas.

Visa tai turėjo skaudžių pasekmių – sulaukusį dvidešimtmečio princą kankino nerimo sutrikimas ir panikos priepuoliai, apie kuriuos užsimiršti, kaip prisipažino savo laidoje, tikėjosi griebdamasis svaigalų. Tiesa, pastaruosius kelerius metus jis lankosi pas psichoterapeutą, padedantį jam įveikti motinos netekties paliktą traumą.

2020-ųjų sausio pradžioje princas Harry su žmona Meghan Markle paskelbė atsitraukiantys nuo savo oficialių pareigų Didžiosios Britanijos karališkoje šeimoje. Anot Harry, nors jam ir Meghan buvo sunku, jis nesigaili priimto sprendimo – nori apsaugoti savo šeimą nuo to, ką jam teko patirti vaikystėje.

Naują gyvenimą Harry ir Meghan pradėjo Santa Barbaroje, kur susilaukė ir antrosios atžalos – birželį porai gimė dukra Lilibet „Lili“ Diana Mountbatten-Windsor. Tiesa, ši mergaitė gimė po porai skaudaus etapo – praėjusių metų liepą M. Markle patyrė persileidimą. „Mačiau, kaip sudūžta mano vyro širdis, – prisimindama vaikelio netektį kalbėjo Meghan. – Po kelių valandų gulėjau ligoninės lovoje, laikiau sudrėkusią nuo ašarų savo vyro ranką. Žiūrėjau į baltas palatos sienas ir bandžiau suvokti, kaip turėsime tai išgyventi.“

Žinia apie dar vieną Sasekso kunigaikštienės nėštumą buvo kaip vilties spindulys – po atsitraukimo nuo oficialių pareigų žiniasklaida gaudė kiekvieną naujieną apie galimai įtemptus ar šlyjančius Sasekso hercogų ir britų karališkosios šeimos santykius, o pasaulis užgniaužęs kvapą laukė ilgai anonsuoto, išskirtinio ir labai atviro princo Harry ir Meghan Markle interviu JAV televizijos žvaigždei Oprah Winfrey.

Šis eteryje pasirodė kovą. Pora pažėrė netikėtų detalių. M. Markle pasakojo, kad karališkojoje šeimoje jautėsi svetima, atstumta, nutildyta ir vieniša, o visa rūmų aplinka jos gyvenimą darė nepakenčiamą. Tiesa, Sasekso hercogienės teigimu, pati karalienė Elžbieta II jai buvo gera.

Be to, kunigaikštienė prisipažino, kad dar būdama nėščia turėjo klausytis kai kurių vyro šeimos narių svarstymų bei susirūpinimo apie tai, kokia bus jos vaikelio odos spalva. Tiesa, O. Winfrey sakė, jog princas Harry patikino, kad jo seneliai, karalienė Elžbieta II ir princas Philipas, nesusiję su pokalbiais apie Archie odos spalvą.

Ji taip pat prabilo apie tai, kad laukdama pirmagimio buvo išvarginta nederamo žiniasklaidos elgesio, išgyveno emocinius sunkumus, galvoje sukosi tamsiausios mintys. „Nenorėjau gyventi. Nuolat besisukančios mintys baugino“, – prisiminė kunigaikštienė.

Tuo metu motiną prisiminęs Harry būgštavo, kad „istorija kartojasi“, ir žiniasklaidos dėmesys jų šeimai yra nederamas.

Princas taip pat neslėpė nusivylimo, kad po to, kai nusprendė su žmona atsitraukti nuo karališkųjų pareigų, jo tėvas, princas Charlesas, kurį laiką nekėlė jam ragelio. Tačiau princas svarstė, kad jo tėvas ir brolis, princas Williamas, yra tarsi įkalinti sistemoje ir nieko negali keisti savo gyvenime. Todėl Harry sakė jaučiantis jiems užuojautą. „Žinoma, visuomet jį mylėsiu, nors nemažai nutiko“, – apie tėvą kalbėjo princas Harry.

Šiais metais su savo šeimos nariais princas Harry susitiko vos porą sykių – pavasarį per karalienės Elžbietos II vyro, savo senelio princo Philipo laidotuves, taip pat vasarą, kai buvo atvykęs į Jungtinę Karalystę paminėti 60-ųjų princesės Dianos gimimo metinių ir atidengti šiai progai skirtą skulptūrą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt