Veidai

2021.09.06 08:14

Dėstytojo duonos ragavusio Mariaus Repšio paskaitose netrūko veiksmo – mokė akrobatikos ir kovos menų

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.09.06 08:14

„Geras dėstytojas yra tas, kuris myli ir gerbia jaunus žmones, stengiasi jiems būti ir draugas, ir autoritetas“, – portalui LRT.lt sako aktorius Marius Repšys, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) duris varstęs ir kaip studentas, ir kaip dėstytojas. Nors šiandien jis nebedėsto, darbą su studentais prisimena itin šiltai.

Iki Tarptautinės mokytojų dienos portalas LRT.lt kviečia skaityti naujojo ciklo tekstus, kuriuose – iš ekrano gerai pažįstamų veidų įžvalgos apie patirtį, sukauptą ragaujant mokytojo ar dėstytojo duonos.

Kai Rugsėjo 1-osios skambutis kardeliais nešinus moksleivius pakviečia atgal į klases, o žinių išsiilgę studentai susirenka auditorijose, aktorius M. Repšys mini savo gimtadienį. Šiemet jį aplankė 37-oji sukaktis. Tiesa, Mokslo ir žinių dieną gimęs Marius portalui LRT.lt sako, kad kažkada norėjo tapti būtent mokytoju.

„Visad sportavau, tačiau žinojau, kad jei nesi aukščiausio lygio sportininkas, iš sporto nepragyvensi ir savo atsidavimo ant duonos neužtepsi. Galvojau, kokią veiklą, susijusią su sportu, galėčiau pasirinkti, tad sąmoningai pasirinkau kūno kultūros specialybę tuomečiame Pedagoginiame universitete.

Supratau, kad tikrai norėčiau tapti mokytoju ar treneriu. Prisipažinsiu, pasvajodavau ir apie vaidybą kine, tačiau teatro scena niekada anksčiau netraukė. Mano kelias į aktorystę pasuko tada, kai tapau operos „Skrajojantis olandas“ akrobatu ir mane sužavėjo teatras“, – prisiminė M. Repšys, netrukus baigęs studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA).

Svarbu ne reikalauti, o atsižvelgti į studentus, matyti kiekvieną individualiai.

Abiem Mariaus profesinėms svajonėms buvo lemta išsipildyti – ne vieną vaidmenį kine ir teatre sukūręs aktorius gavo progą paragauti ir dėstytojo duonos. „Maždaug trejus metus dirbau LMTA, Oskaro Koršunovo ir Vido Bareikio studentams dėsčiau scenos judesio paskaitas. Tiesa, tai buvo didžiulė atsakomybė, nes paskaitose buvo ir akrobatikos, ir kovos menų. Jei per paskaitas būtų nutikusi trauma, tai būtų buvusi mano atsakomybė“, – kalbėjo Marius.

Dabar jis nebedėsto, tačiau darbą su studentais prisimena su malonumu. Už jaunuosius aktorius maždaug dešimtmečiu vyresnis Marius sakė lengvai rasdavęs bendrą kalbą, o dirbti su jaunimu buvę įdomu.

„Aš mylėjau ir gerbiau studentus, jie mylėjo ir gerbė mane. Visada stengiausi būti pavyzdys ir tai atsipirko. Iš tiesų visada atiduodavau jiems labai daug savęs, o jie tai jautė ir tikrai sulaukdavau tik teigiamo atsako. Kai tiek jėgų įdedi, būtų buvę apmaudu girdėti apkalbas už nugaros, – svarstė M. Repšys ir pridūrė, kad studentai buvo ganėtinai motyvuoti, nes jis stengėsi parodyti, kad ne dėstytojui reikia jų dėmesio, o jiems dėstytojo turimų žinių: – Jie tai pajuto, tad mūsų santykis buvo draugiškas.“

Kadangi dėstoma disciplina susidėjo iš akrobatikos ir kovos menų elementų, Marius sakė visuomet supratęs, kad tai ne kiekvienam lengvai įvaldoma, ir rašydamas įvertinimus turėjęs savo sistemą. „Ne kiekvienas gali ir ne kiekvienas privalo pasiekti aukščiausią lygį. Juolab kad jei visu tuo pradeda užsiimti tik būdamas dvidešimties, natūralu, kad jam labai sunku. Kadangi žmonių galimybės skirtingos, kai reikėdavo vertinti, pirmiausia atsižvelgdavau į pastangas, motyvaciją, norą, atsidavimą, lankomumą“, – paaiškino jis.

Visada atiduodavau jiems labai daug savęs, o jie tai jautė.

Jo manymu, geras dėstytojas yra tas, kuris myli ir gerbia jaunus žmones, stengiasi jiems būti ir draugas, ir autoritetas: „Taip pat turi būti sukaupęs tinkamą žinių bagažą, kad turėtų ką perduoti studentui, o šis patikėtų, jog yra ko iš dėstytojo pasisemti ir išmokti. Taip pat svarbu ne reikalauti, o atsižvelgti į studentus, matyti kiekvieną individualiai.“

„Auksiniu scenos kryžiumi“ ir dviem „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanotas aktorius gerų žodžių negaili ir jį išugdžiusiems dėstytojams. „Labai gilų pėdsaką paliko mano dėstytojas režisierius Gintaras Varnas, kurį labai myliu ir gerbiu. Jis myli meną. Ne save mene, o meną savyje. Be to, LMTA buvo Arūnas Sakalauskas, Viktorija Kuodytė ir daugybė kitų puikių dėstytojų ir aktorių, kuriems žemai lenkiuosi. Jie išties atsidavę dėstymui ir studentams, nes dėstytojų atlygis tikrai nėra didelis. Visa tai jie daro tik iš idėjos“, – pasakojo M. Repšys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt