Veidai

2016.09.15 09:47

Tankai į mūšio lauką pirmą kartą išriedėjo lygiai prieš 100 metų

Simonas Bendžius, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.09.15 09:47

Prieš šimtą metų į mūšio lauką pirmą kartą išriedėjo tankai. Tai įvyko per Pirmąjį pasaulinį karą 1916-ųjų rugsėjo 15 dieną.  Somos mūšio metu, netoli Prancūzijos Flero ir Kurselio kaimelių, britų ir prancūzų sąjungininkų kariuomenė paleido beveik 50 britų tankų „Mark 1“. 

Pasak istorikų, nors puolimas nebuvo itin sėkmingas, prancūzų ir britų sąjungininkai nusprendė tankus kurti bei tobulinti toliau ir galiausiai šios kovos mašinos nulėmė Pirmojo pasaulinio karo baigtį. 

Pirmieji tankai buvo rombo formos į geležines dėžes panašios didžiulės ūžiančios mašinos, kurios galėjo judėti vos penkių kilometrų per valandą greičiu. Taip pat, pasak apžvalgininko Audriaus Bačiulio, kariams tanko viduje tekdavo atlaikyti pačias sunkiausias sąlygas.

Pasakojama, kad Vokietijos imperijos kariai, pirmąkart pamatę priešo tankus, mirtinai išsigando, tačiau stipresnės žalos tankai tądien nepadarė. Didžioji dalis jų sugedo dar nepradėjus puolimo, o likusieji, nors ir pralaužė vokiečių gynybinę liniją, įstrigo duobėse ar nespėjo atlaikyti priešo kontrpuolimo. Vis tik tolesni vis labiau tobulėjančių tankų mūšiai buvo kur kas sėkmingesni, ir tai didžiąja dalimi lėmė galutinę sąjungininkų pergalę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt