Veidai

2021.09.04 20:56

Projekte „Maestro“ – nauji favoritai ir pirmasis atsisveikinimas

atnaujinta 22.12
LRT.lt2021.09.04 20:56

Su trenksmu prasidėjusio LRT TELEVIZIJOS projekto „Maestro“ dirigentų gretos retėja – kitą šeštadienį žiūrovai išvys vienu dalyviu mažiau. Simfoninio orkestro sprendimu projektą paliko žurnalistas ir laidų vedėjas Giedrius Drukteinis.

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) diriguoti simfoniniam orkestrui pasiryžo aštuoni televizijos žiūrovams puikiai pažįstami veidai, iki tol neturėję net menkiausios dirigavimo patirties: televizijos laidų vedėja, muzikologė Zita Kelmickaitė ir režisierius Vytenis Pauliukaitis, aktoriai Lina Rastokaitė ir Dainius Kazlauskas, atlikėjai Tomas Narkevičius-Free Finga bei Monika Pundziūtė-Monique, diskžokėja Samanta Savickytė-Žukauskė (Dj Samanta) ir žurnalistas Giedrius Drukteinis. Būtent pastarajam teko pirmajam atsisveikinti su projektu.

Maestro II laida. Treniruotės, sunkesnės užduotys, nauji kūriniai ir pirmasis atsisveikinimo vakaras

Tiesa, visus dalyvių pasirodymus vertinusi komisija (LNOBT vyriausiasis dirigentas, Auksinio scenos kryžiaus laureatas Ričardas Šumila, pasaulinio lygio mecosopranas, Karališkojo Velso muzikos ir dramos koledžo garbės narė Justina Gringytė bei komisijos pirmininkas, Lietuvos kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas prof. Gintaras Rinkevičius) mažiausiai – 12 balų skyrė DJ Samantai, Giedrius surinko balu daugiau. Tačiau pagal projekto taisykles, du mažiausiai komisijos balų surinkę dalyviai stoja prieš simfoninio orkestro teismą – orkestrantai balsuodami nusprendžia, kuris iš dviejų turi atsisveikinti. Šįkart jie nusprendė DJ Samantai suteikti dar vieną šansą.

Šįkart geriausiai sekėsi Z. Kelmickaitei, surinkusiai 21 balą, 18 balų pelnė D. Kazlauskas, 17 – Free Finga. Praėjusią savaitę komisijos balų lentelės lydere tapusi L. Rastokaitė antrąjį projekto vakarą buvo įvertinta 16 balų, balu mažiau surinko V. Pauliukaitis.

Pirmasis į savo rankas dirigento lazdelę paėmė režisierius, TV laidų vedėjas V. Pauliukaitis. Jis visą savaitę dirigavimo paslaptis bandė išgauti iš dirigento prof. Juliaus Geniušo, kuris Vyteniui parodė, kaip naudotis metronomu ir taisyklingai laikyti batutą rankose. Režisieriui šį kartą teko armėnų kompozitoriaus Aramo Chačaturiano kūrinys „Šokis su kardais“.

Maestro II laida. Vytenis Pauliukaitis ir Aramo Chačaturiano „Šokis su kardais“

Antroji į sceną žengė praėjusios savaitės lyderė aktorė L. Rastokaitė. Ji kartu su dirigentu Modestu Barkausku mokėsi suvaldyti Piotro Čaikovskio „Gėlių valsą“ iš baleto „Spragtukas“.

Maestro II laida. Lina Rastokaitė ir Čaikovskio „Gėlių valsas“

Trečiasis prieš orkestrą stojo rašytojas, lektorius ir žurnalistas G. Drukteinis. Dirigentas Martynas Staškus jį išmokė, kas yra tas paslaptingasis dirigento „auftaktas“, tačiau scenoje Giedriaus ir orkestro atlikta Džoakinio Rosinio operos „Vilhelmas Telis“ uvertiūra buvo kupina paties Giedriaus sukurtų „drugelių plasnojimų“ ir kitų išgalvotų, dirigavimui nebūdingų judesių.

Maestro II laida. Giedrius Drukteinis ir Giaochino Rossinio „Wilhelmas Tellis“

Į sceną drąsiai bei užtikrintai žengė ir charizmatiškoji muzikologė, TV laidų vedėja Z. Kelmickaitė. Per privačias pamokas kartu su dirigentu Martynu Staškumi ji puikiai išmoko sudiriguoti Johano Štrauso garsiosios operetės „Šikšnosparnis“ uvertiūrą.

Maestro II laida. Zita Kelmickaitė ir Johanno Strausso „Šikšnosparnis“

Dainininkei M. Pundziūtei-Monique šį vakarą atiteko Aramo Chačaturiano „Adagio“ kūrinys iš baleto „Spartakas“. „Užlipi ant scenos ir pamatai, jog į tave žiūri daug akių, kurios yra priklausomos nuo tavęs, o tu nė karto tam nesiruošei. Diriguoti garso įrašui ir diriguoti gyvam orkestrui skirtumas yra lyg atstumas nuo Žemės iki Marso“, – nulipusi nuo scenos atviravo Monique.

Maestro II laida. Monique ir Aramo Chačaturiano Adagio iš baleto „Spartakas“

Elektroninės muzikos pasaulį puikiai pažįstanti Dj Samanta šį kartą komisiją ir žiūrovus mėgino nustebinti Piotro Čaikovskio kūriniu „Trepak“ iš žymiojo baleto „Spragtukas“. Visgi, pamokų su profesionaliu dirigentu Samantai matyt pritrūko, nes komisija jos pasirodymą pavadino „balaganu“ ir skyrė mažiausiai, vos 12 balų.

Maestro II laida. DJ Samanta ir Čaikovskio „Trepakas“ iš baleto „Spragtukas“

„Tiek repetavus namuose, galvojau, kad gal „pavarysiu“ šį kartą, tačiau atsistojau ir jau nebežinojau, kaip pradėti, kokį ženklą duoti orkestrui, o tas pasimetimas ir toliau lydėjo per visą pasirodymą“, – apmaudo neslėpė Dj Samanta.

Drąsiai ant dirigento pakilos užlipęs atlikėjas Free Finga pademonstravo, kaip puikiai su dirigentu Juliumi Geniušu įsigilino į italų kompozitoriaus Pietro Maskanio „Intermezzo“ iš jį išgarsinusios operos „Kaimo garbė“.

Maestro II laida. Free Finga ir Pietro Mascagnio intermezzo iš operos „Kaimo garbė“

Vakarą užbaigė aktorius ir režisierius D. Kazlauskas. Visą savaitę repetavęs ir su mokytoju-dirigentu Modestu Barkauskus konsultavęsis projekto dalyvis žiūrovams ir komisijai pademonstravo energingą Johano Štrauso „Trik-Trak“ polką.

Maestro II laida. Dainius Kazlauskas ir Johanno Strausso „Trik-Trak“ polka

„Maestro“ – muzika mano rankose! Šeštadieniais, 21 val. tik per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.LT mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt