Veidai

2021.09.05 22:10

Milijardieriaus Musko motina Maye Musk: nuo smurtą kentusios žmonos iki vis dar sėkmingo supermodelio

LRT.lt2021.09.05 22:10

Vieno turtingiausių planetos žmonių, Elono Musko, motina Maye Musk neabejoja – jos vaikai tiek daug pasiekė, nes visą gyvenimą matė ją sunkiai dirbančią. Šiandien 73-ejų mitybos specialistė, verslininkė ir modelis tiesiog spinduliuoja gyvenimo džiaugsmą, nors savo knygoje prisipažino, kad po santuokoje pereito pragaro, gyvenimą teko lipdyti iš naujo.

Energinga ir jaunatviškumą spinduliuojanti moteris dabar šypsosi. „Jei būdamos tokių metų norite gerai jaustis bei atrodyti, turite sveikai maitintis ir būti laimingos, bendrauti su pozityviais žmonėmis, kurie neskleidžia neigiamos energijos, vadinamos amžėjimu“, – CBS sakė M. Musk.

Ji taip pat – 12 anūkų močiutė bei trijų vaikų mama. Jos vyriausias sūnus – vienas turtingiausių pasaulio žmonių, entrepreneris, kompanijų „SpaceX“ ir „Tesla“ įkūrėjas E. Muskas. Jis apie motiną visuomet atsiliepia šiltai, o ant tėvo, Errono Musko, lieja tulžį ir yra pavadinęs jį blogiausiu žmogumi žemėje.

Praėjus keliems dešimtmečiams po skyrybų su vaikų tėvu, savo knygoje „Moteris, kuri turi planą: gyvenimas kupinas nuotykių, džiaugsmo ir grožio” Maye atvėrė slapčiausias širdies kerteles, kurias saugojo kelis dešimtmečius ir prabilo apie gyvenimą Pietų Afrikoje, ūmų buvusio vyro būdą bei santuokoje išgyventą pragarą. Knyga tapo tarptautiniu bestseleriu ir yra pardavinėjama dešimtyse pasaulio šalių, tarp jų – ir Lietuvoje.

Maye ir Errono jausmai užsimezgė mokykloje. „Buvau moksliukė, tad manęs niekas nekviesdavo į pasimatymus. 15 m. pradėjau modelio karjerą ir patraukiau gražias merginas mėgusio Errono dėmesį. Iš pradžių nesižavėjau juo, tačiau jis buvo labai atkaklus ir mes pradėjome susitikinėti. Jau tada buvo ūmaus būdo, tad mūsų bendravimas nutrūko.

Po poros metų jis mane susirado ir įteikė sužadėtuvių žiedą. Iš pradžių sakiau, kad jo nemūvėsiu. Tačiau netrukus gavau telegramą, kurioje buvo rašoma, kad mūsų vestuvės jau suplanuotos, svečiai pakviesti. Jas suplanuoti padėjo mano dvynė sesuo, kuri tuo metu ruošėsi savo vestuvėms. Kadangi tada emociškai išgyvenau nelengvą laikotarpį, pamaniau, kad vestuvės galbūt ne pati blogiausia išeitis“, – CBS duotame interviu prisiminė M. Musk, 1970-aisiais E. Muskui prisiekusi amžiną meilę ir su juo susilaukusi trijų vaikų.

Vis dėlto, po devynerių santuokos metų Errono ir Maye keliai išsiskyrė. Iš pradžių vaikai liko gyventi su ja. Tuo metu ji su trimis atžalomis gyveno vieno kambario bute ir turėjo išgyventi vos iš 300 dolerių per mėnesį.

Nors nuo dvejų metų M. Musk augo Pietų Afrikoje, jos gimtinė buvo Kanada. Į šią šalį iš Pretorijos baigęs mokslus su broliu persikėlė ir Elonas Muskas. Netrukus pas sūnus persikraustė ir M. Musk su dukra. Moteris sakė kito pasirinkimo neturėjusi – vaikai jau buvo nusprendę kurti ateitį kitame žemyne, tad tai buvo jai puiki proga pabėgti nuo slogios praeities.

Kanadoje ji tęsė modelio darbą, taip pat ir dietistės studijas Torronto universitete, kur įgijo antrąjį magistro diplomą. Moteris iš naujo kūrė savo gyvenimą, kaip dietistė įkūrė verslą, taip pat kilo karjeros laiptais kaip modelis.

Jos atvaizdas puošė daugelio žymiausių žurnalų viršelius, puikavosi reklamose. Beje, 2017 m., būdama 69-erių, ji tapo kosmetikos kompanijos „Covergirl“ veidu, įsirašiusiu į istoriją kaip vyriausias šio prekės ženklo kampanijos veidas. „Mane stebino, kad vis sulaukdavau pasiūlymų. Buvau vyriausias modelis Pietų Afrikoje, vėliau ir Kanadoje, persikėlus į JAV – vyriausias modelis San Franciske ir Niujorke“, – šypsojosi moteris.

Rodės, jai galima tik pavydėti sėkmės, energijos ir laimingo gyvenimo, tačiau 2019 m. pasirodžiusioje knygoje „Moteris, kuri turi planą: gyvenimas kupinas nuotykių, džiaugsmo ir grožio“, M. Musk ryžosi prabilti apie skaudžius išgyvenimus santuokoje.

„Pietų Afrikoje sakoma, kad išsiskyrusi, nustoji griuvinėti duše. Juk kai moteris pasirodo su mėlynėmis, visada teisinasi paslydusi, – CBS pasakojo ji. – Bent kelis kartus per dieną vyras man sakydavo, kad esu negraži, kvaila, neįdomi, o jei prieštaraudavau vyrui, buvau mušama. Nemaniau, kad esu beviltiškai negraži, nes dirbau modeliu, o ir visiškai kvaila nesijaučiau – turėjau dietistės diplomą, tačiau pradėjau tikėti, kad galiu būti nuoboda – juk ir draugų beveik neturėjome. Tik išsiskyrusi supratau, kad visi mūsų šalinosi nenorėdami bendrauti su Erronu.“

Be to, žurnalui „Harper`s Bazaar“ ji pasakojo, kad viešumoje vyras su ja elgėsi itin nepagarbiai, už ką buvo užsitarnavęs kiaulės pravardę. „Tačiau bijojau kitiems prisipažinti apie žiaurumą, fizinį ir emocinį smurtą, patiriamą namuose. Kaip ir kiekvienai, patiriančiai smurtą, man buvo gėda, nes suklydau pasirinkdama“, – leidiniui pasakojo ji.

Ji prisipažino, kad ir į Kanadą persikraustė todėl, kad net ir po skyrybų vyras jos nepaliko ramybėje ir tampė po teismus. „Kai dar visi vaikai gyveno pas mane, savaitgalius jie leisdavo pas tėvą. Šis išmesdavo viską, ką jie nusiveždavo, kad man tektų pirkti jiems naujus drabužius ir mokymosi priemones. Vėliau pateikdavo man ieškinį, kad mano vaikai neaprūpinti, o aš esu netinkama būti mama. Pamatęs mėlynę ant sūnaus kūno, jis skųsdavo mane neva jį mušu ir pan.“, – prisiminimus bėrė ji.

Moteris pasakojo, kad net ir vaikų sprendimui persikelti pas tėvą turėjo įtakos anytos manipuliacijos – pasak M. Musk, ji įtikino vaikus, kad tėvui plyšta širdis dėl to, kad visi vaikai pasiliko su motina. Taip Elonas, būdamas dešimties persikėlė pas tėvą. Pats E. Muskas vėliau ne kartą tikino šio sprendimo pasigailėjęs, o užaugęs ryšius su tėvu nutraukė.

Tiesa, milijardierius žiniasklaidai yra sakęs, kad vaikystėje jam stigo tėvų dėmesio. Rollingstone.com jis pasakojo, kad tėvus matydavo retai, neturėjo ir auklės. „Namais rūpinosi samdiniai, kurie tiesiog prižiūrėjo, kad nieko nesugadinčiau ar nesulaužyčiau. Skaičiau knygas, gaminau raketas ar net sprogmenis. Keista, kad turiu visus pirštus. Taigi pirmiausia mane augino knygos, tik po to tėvai“, – teigė E. Muskas.

Jo motina apie tai turi savo nuomonę. „Niekada nesijaučiau kalta dėl to, kad dirbau pilnu krūviu – neturėjau pasirinkimo. Dirbau tam, kad turėtume stogą virš galvos, kad skrandžiai nebūtų tušti, kad turėtume kuo apsirengti. Todėl neverta jausti kaltės“, – Forbes.com dėstė moteris.

Ji taip pat sakė niekada nemačiusi reikalo perdėtai jais rūpintis, šaukti ant jų ar tikrinti jų namų darbų – ji norėjo, kad nuo mažų dienų jie suprastų, kas yra atsakomybė ir ją prisiimtų: „Mano vaikai daug pasiekė, nes matė sunkiai dirbančią mane. Taigi kai manęs klausia, kaip man pavyko išauginti tokius sėkmingus vaikus, sakau, kad pavyko, nes leidau jiems siekti savo interesų.“

Kad ir kaip buvo sunku, moteris CBS sakė niekada neleidusi sau pasiduoti apatijai ar nuleisti rankų: „Sunkiai dirbau – buvau pasiryžusi tapti sėkminga. Nedaviau sau kito pasirinkimo, tad neturėjau ir laiko galvoti apie tai, kaip man nelengva ar liūdna. <...> Galiausiai suvokiau, kad moteris gali atsitiesti net ir po smurto bei susikurti geresnį gyvenimą.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt