Veidai

2021.08.28 11:18

Palangoje – muzika praturtintas šeštadienis: prieš orkestrą stoja LRT muzikinio projekto „Maestro“ dalyviai, kurorto svečiai ir gyventojai

atnaujinta 15.53
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.08.28 11:18

Palangoje šeštadienį skamba muzika – netoli legendinio Kurhauzo įsikūrė ir nuostabiais garsais dieną skaidrina Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras. Muzikos mylėtojus bei smalsuolius traukia dar ir tai, kad prieš orkestrą stoja ir į rankas dirigento lazdelę ima netikėta pora – Zita Kelmickaitė ir Free Finga. Šeštadienį Palangoje galima prisiliesti prie naujojo LRT muzikinio projekto „Maestro“ – pasijusti jo dalyviu ir diriguoti orkestrui, pabendrauti su šiam išbandymui pasiryžusiais žinomais žmonėmis ir profesionalais bei pasimėgauti puikia muzika.

Šiandien Palangoje, prie Kurhauzo, netrūksta veiksmo – čia įsikūrė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) kamerinis orkestras, su kuriuo šiandien muzikologė, TV laidų vedėja Z. Kelmickaitė ir atlikėjas Free Finga palangiškiams ir miesto svečiams paruošė išskirtinę programą.

Įtraukiančios ir nuotaikingos muzikos šventės metu žiūrovai gali pabendrauti su garsenybėmis ir netgi pabandyti diriguoti orkestrui.

Taigi, visi norintieji šeštadienį galės sau ištarti: „Maestro“ – muzika mano rankose!“, čiupti dirigento lazdelę į rankas ir stoti prieš orkestrą.

Prieš pat stojant diriguoti VDU kameriniam orkestrui Palangoje Z. Kelmickaitė teigė nejaučianti jaudulio, tačiau neslėpė – dirigento misija yra itin sudėtinga.

„Aš tiek metų sukuosi muzikoje ir įvairiuose renginiuose, kad nė nežinau, kas yra tas jaudulys. Galiu pasakyti, kad jeigu žmonės mano, kad atsistojus prieš orkestrą imi, pamaskatuoji rankomis ir kažkas įvyksta, muzikos garsai plevena – nieko panašaus, nieko jie neplevena, jeigu orkestras tau neatliepia, jeigu orkestras tavęs nesupranta. Tik būdama prie orkestro supratau, kaip svarbu parodyti įstojimus, kaip svarbu su tuo orkestru kalbėtis“, – mintimis dalijosi Z. Kelmickaitė.

Keliasdešimt metų su studentais dirbanti pašnekovė tvirtino, jog tik šio projekto metu supratusi, ką reiškia „atliepti“.

„Nori parodyti, bet neparodai ir jie neįstoja – kokia tragedija – visas orkestras sustojo! Kiti kolegos, kurie dirigavo, gaidų nepažįsta, tai aš turiu privalumą, kad aš gaidas tarsi pažįstu. Bet tik stovėdamas dirigento batuose tu matai, kad tai yra labai sunki profesija. Tu turi matyti šimtu taktų į priekį, turi jausti į priekį, parodyti veiksmą ir nesivilkti iš paskos. Baisiausias dalykas, kad tu supranti, ką reiškia vilktis iš paskos“, – įspūdžius žėrė Z. Kelmickaitė.

Paskutinį vasaros savaitgalį Palangoje tokia staigmena surengta neatsitiktinai – Z. Kelmickaitė ir atlikėjas Free Finga, kaip jau skelbta anksčiau, yra naujojo LRT muzikinio projekto „Maestro“ dalyviai. Projekto premjera įvyks jau šį vakarą 21 val. per LRT.

Aštuonios ryškiausios scenos žvaigždės, kurias vienija meilė muzikai, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre šešias savaites iš eilės surems dirigento lazdeles ir kovos dėl maestro titulo. Išskirtinis projektas pagal BBC formatą dovanoja prasmingą pramogą.

„Maestro“ vienija skirtingų kartų, profesijų ir pomėgių žmones, kurių tikslas – išeiti iš komforto zonos, išbandyti savo jėgas ir garsiai tarti: „Muzika – mano rankose!“

„Maestro“ projekte jėgas be Z. Kelmickaitės ir Free Finga išbandys režisierius Vytenis Pauliukaitis, aktoriai Dainius Kazlauskas, Lina Rastokaitė, etiketo žinovas, TV laidų vedėjas Giedrius Drukteinis, atlikėja Monika Pundziūtė-Monique ir didžėja Samanta Savickytė (Dj Samanta).

Šeštadienį batutą į rankas ims ne tik projekto dalyviai, bet ir profesionalai – VDU kamerinį orkestrą ves Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vyriausiasis dirigentas ir projekto „Maestro“ komisijos narys Ričardas Šumila.

Renginys šalia Kurhauzo tęsis iki pat vakaro – 17 val. Orkestrui išdrįsę diriguoti kurorto gyventojai ir svečiai apdovanojami LRT įsteigtais prizais. Renginys vyksta po atviru dangumi ir yra nemokamas.

Šeštadienį orkestrui diriguoti stojo tiek pats Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vyriausiasis dirigentas R. Šumila, tiek praeiviai, tiek projekto dalyviai.

Kaip niekad daug dirigentų šiandien sulaukusio orkestro nariai, anot R. Šumilos, yra geros nusiteikę gerai.

„Aš manau, kad nuotaikos yra linksmos ir pozityvios. Aišku, tai yra kitoks amplua, nei jie įpratę kiekvieną dieną turėti, bet, manau, kad labai pagavo tą nuotaiką ir stilistiką, kurios šiandien mus reikia“, – LRT.lt sakė R. Šumila.

Pirmojoje projekto „Maestro“ laidoje, kurią, kaip minėta, bus galima išvysti jau šį vakarą, žadamas geras reginys, praturtintas azarto ir pozityvių nuotaikų.

Viliamasi, kad projektas paskatins daugiau žmonių susipažinti su šia profesija, jos sudėtingumu.

„Šiandien laukia labai linksma laida, labai netikėta ir, sakyčiau, nenuspėjama. O visame cikle laidų, mes tikrai matysime daug dalykų, suprasime ir kiekvienas žmogus supras, ko galbūt niekada gyvenime nežinojo apie dirigavimą. Kiekvieno dalyvio augimas, jo tobulėjimas, jo pamokos su konkrečiais mokytojais, komisijos pastabos, orkestro reakcijos – ypatingai svarbi šio projekto dalis“, – vardijo pašnekovas.

Vis dėlto R. Šumila neslėpė, jog per šešias savaites išmokti dirigento darbo specifikos, sukaupti žinių, kurias šios profesijos atstovai kaupia ne vienerius metus ir mokosi nuo mažens – neįmanoma. Per projekto laiką dalyviai prisilies tik prie nedidelės dalies to, ką turi žinoti dirigentas – pasirodymo momento, kuriam iš tiesų gali pasiruošti ir neprofesionalai.

„Jeigu kūrinys nėra ypatingai sudėtingas, orkestras tikrai gali ir be dirigento pagroti. Per tas šešias savaites dalyviai tikrai supras būtent tą dalį, kaip reikia vadovauti orkestrui tame momente, kaip reikia dirbti su rankomis, ką kiekvienas judesys reiškia, kaip svarbu išlaikyti tą patį tempą. Jie galbūt labiau supras, kaip netrukdyti orkestrui groti“, – dėstė dirigentas.

Projektas „Maestro“ taps nauja patirtimi ne tik dalyviams, bet ir pačiam R. Šumilai, kuris debiutuos kaip komisijos narys. Nors tokį vaidmenį dirigentas matuosis pirmą kartą – nesijaudina, nes teks komentuoti dalykus, kuriuos išmano, tad pasitiki savo kompetencija ir patirtimi.

„Man tai nėra labai sudėtinga dėl to, kad vis dėlto kalbu apie savo amatą ir sau būdingos profesijos dalykus. Jeigu tai būtų komentavimas apie tai, ko aš nelabai suprantu, tai būtų viena, o apie dirigavimą tikrai galiu kalbėti daug“, – pastebėjo pašnekovas.

R. Šumila ragina į projektą žvelgti pozityviai bei akcentuoja kai kurių dalykų nevertinti itin rimtai, o labiau su šypsena ir gera nuotaika.

„Žinutė yra, kad nežiūrėkime į viską taip rimtai, kartais būkime pozityvesni, mokėkime pasijuokti iš savęs ir neklimpkim į gelmes, kai to nereikia“, – sakė R. Šumila ir neslėpė nekantriai laukiantis jau šį vakarą įvyksiančios projekto premjeros.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt