Veidai

2021.08.28 20:56

Prisistatė „Maestro“ dalyviai: komisijos favorite tapo Lina Rastokaitė

atnaujinta 22.10
LRT.lt2021.08.28 20:56

Paskutinį vasaros šeštadienį naująjį LRT sezoną atidarė unikalus, pagal BBC formatą kuriamas projektas „Maestro“. Ant dirigento pakylos pirmą kartą lipo aktoriai, atlikėjai, gerai pažįstami televizijos veidai. Komisijai padalijus balus paaiškėjo, kam šįkart sekėsi geriausiai.

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) filmuojamas projektas atveria duris į vienos paslaptingiausių profesijų pasaulį. Į savo rankas paimti batutą – dirigento lazdelę – ir sugroti garsiausius muzikinius kūrinius ryžosi aštuoni žinomi žmonės iki tol neturėję nei menkiausios dirigavimo patirties.

Televizijos veidai Zita Kelmickaitė ir Vytenis Pauliukaitis, aktoriai Lina Rastokaitė ir Dainius Kazlauskas, atlikėjai Tomas Narkevičius-Free Finga bei Monika Pundziūtė-Monique, žurnalistas Giedrius Drukteinis bei Samanta Žukauskė-Dj Samanta.

Maestro. Pirmoje laidoje – pažintis su žymiais dalyviais ir jėgų išbandymas, vadovaujant orkestrui!

Visi jie priėmė iššūkį diriguoti Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatro simfoniniam orkestrui bei nustebinti kompetentingą komisiją: LNOBT vyriausiąjį dirigentą, Auksinio scenos kryžiaus laureatą Ričardą Šumilą, pasaulinio lygio mecosopraną, Karališkojo Velso muzikos ir dramos koledžo garbės narę Justiną Gringytę bei komisijos pirmininką, Lietuvos kultūros ir meno premijos laureatą, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėją, meno vadovą ir vyriausiąjį dirigentą prof. Gintarą Rinkevičių.

Laidos vedėjas operos solistas Merūnas Vitulskis negailėjo staigmenų projekto dalyviams ir pirmuosius kūrinius jiems įteikė vos valandą prieš pasirodymą.

Pirmasis ant scenos žengė aktorius ir režisierius D. Kazlauskas. „Rankomis mojuoti galiu, tačiau dirigentas orkestrui vadovauja akimis ir mimikomis. Rankos yra antrasis įrankis. Vis tik, konkurentų, jaučiu, neturėsiu – esu per daug gražus. Kadangi žmona sakė, jog jeigu nelaimėsiu, galiu negrįžti namo, tai kitos išeities neturiu“, – prieš pasirodymą juokavo aktorius.

Maestro I laida. Energingas Dainiaus Kazlausko vadovavimas orkestrui akimis ir mimika

Jam teko diriguoti Wolfgango Amadeus Mozarto operos „Figaro vedybos“ uvertiūrą. Nors pirmojoje projekto „Maestro“ laidoje dalyviai nekrenta, komisija vis tiek vertino pasirodymus, Dainiui skirdama 15 balų iš 30.

Antroji į sceną lipo diskžokėja, muzikos prodiuserė Dj Samanta. Ji jau daugiau nei keturiolika metų muzikos garsais džiugina daugelio pasaulio šalių klausytojus. Šįkart žiūrovus ir komisiją ji stengėsi sužavėti Josepho-Maurice`o Ravelio kūriniu „Bolero“. Po pasirodymo Samanta neslėpė iš jaudulio byrančių ašarų, o komisija jai skyrė 15 balų.

Maestro I laida. Didžėjaus pultą į dirigento lazdelę išmainiusi Samanta Žukauskė ir neįprasti pojūčiai po pasirodymo

Trečioji dirigento lazdelę į rankas ėmė charizmos nestokojanti muzikologė, TV laidų vedėja Zita Kelmickaitė. Pirmasis jai atitekęs kūrinys – italų kompozitoriaus Giuseppe Verdi sukurtos trijų veiksmų operos „Traviata“ uvertiūra.

Maestro I laida. Zita Kelmickaitė ir kitą jos veidą atskleidusi „Traviata“

Ko gero, daugiausia kartų pasaulyje skambėjęs kūrinys buvo puikiai pažįstamas ir pačiai Zitai, tačiau ir jai nepasisekė: nesupratęs jos gestų, orkestras porą kartų tiesiog nutilo. Vis tik komisija jai skyrė net 20 balų ir ji tapo viena vakaro favoričių.

Režisierius, laidų vedėjas Vytenis Pauliukaitis yra lankęs muzikos mokyklą, tačiau dirigavimo žiniomis pasigirti negali. Režisieriui teko vienas žymiausių maršo kūrinių – Piotro Čaikovskio „Medinių kareivėlių maršas“ iš baleto „Spragtukas“. Vytenis su šia užduotimi susidorojo puikiai, komisija jam skyrė 19 balų.

Maestro I laida. Saviironijos nestokojantis Vytenis Pauliukaitis išbandymą pradėjo nuo Čaikovskio „Spragtuko“

Dirigento lazdelę į rankas paėmė ir jaunoji atlikėja Monique. Mergina pasakoja žinanti, ką reiškia dainuoti diriguojant tikram dirigentui, bet pati niekada nebandžiusi su batuta rankose suvaldyti orkestro.

Maestro I laida. Iš visų įmanomų pusių orkestrą pažinusi Monique ir Čaikovskio „Gulbių ežeras“

Jai atiteko garsiojo rusų kompozitoriaus Piotro Čaikovskio baleto „Gulbių ežeras“ , sukurto pagal senovinę vokiečių legendą apie princesę Odetą, piktojo burtininko paverstą gulbe, ištrauka. Komisija Monikai negailėjo gražių žodžių už sukurtą užburiantį jaukumą scenoje ir skyrė 16 balų.

Šeštasis ant scenos žengė Free Finga. Savo muzikinę karjerą pradėjęs nuo mažų dienų, šiandien vaikinas kuria jaunųjų melomanų širdis užvaldančias dainas bei trokšta pats pajusti, ką reiškia kurti muziką su gyvu orkestru. Už austrų kompozitoriaus ir dirigento Johano Štrauso jaunesniojo sukurto „Žydrojo Dunojaus“ interpretaciją Free Finga pelnė 16 balų.

Maestro I laida. R&B ritmu gerbėjus šokdinantis Free Finga dirigento rolę išbandė su Strausso „Žydruoju Dunojumi“

Rašytojas, lektorius ir žurnalistas Giedrius Drukteinis drąsiai nėrė į šią televizinę muzikinę avantiūrą, norėdamas sugriauti mitą, jog diriguoti gali tik muzikinį išsilavinimą turintys išrinktieji.

Maestro I laida. Chaplino įkvėptas Giedrius Drukteinis ir Prokofjevo „Riterių šokis“

Žurnalistui atiteko rusų kompozitoriaus Sergejaus Prokofjevo „Riterių šokis“, dar kitaip žinomas kaip „Montagues and Capulets“ iš baleto „Romeo ir Džuljeta“. Ir nors Giedrius, žengęs ant scenos, mėgino pademonstruoti batutos laikymo taisykles, pasirodymo metu ji jam tiesiog išskrido iš rankų. Komisija jam skyrė 15 balų.

Vakarą užbaigė aktorės Linos Rastokaitės pasirodymas. Prieš jį aktorė neslėpė jaudulio: „Tai yra avantiūra. Esu dainavusi su choru iš partitūros ir niekaip nesugebėjau suprasti, kur mano įstojimas. Ten yra tiek eilių, o čia dar orkestras. Koks tas santykis, tarp to, ką daro dirigentas ir ką daro orkestrantai, solistai, man pačiai įdomu sužinoti.“

Maestro I laida. Emocinga Lina Rastokaitė ir prieštaravimų kupina Georgeso Bizet „Carmen“

Linai šį kartą atiteko prancūzų kompozitoriaus Georges`o Bizet garsiosios operos „Karmen“ uvertiūra, už kurios atlikimą komisija nepagailėjo 21 balo ir Liną iškėlė į projekto pirmūnės vietą.

Po premjerinės laidos ir apsipratę su orkestru, scena bei batuta rankose, dalyviai toliau kibs į pamokas su tikrais dirigentais ir kitą savaitę du mažiausiai surinkę balų dalyviai stos prieš orkestro, kuriam dirigavo, teismą. Muzikantai patys nuspręs, kas nusipelnė antro šanso, o kas, deja, bet turės keliauti namo.

„Maestro“ – muzika mano rankose! Šeštadieniais, 21 val. tik per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.LT mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt