Veidai

2016.09.01 19:18

JAV universitetas iš stojančiųjų pirmiausia priims vergų palikuonis

BNS 2016.09.01 19:18

Jungtinių Valstijų Džordžtauno universitetas ketvirtadienį paskelbė, kad siekdamas išpirkti savo kaltę už tai, kad XIX amžiuje pasipelnė iš beveik 300 vergų pardavimo, pirmenybę priimdamas studentus teiks parduotųjų palikuonims.

Universiteto vadovas Johnas DeGioia vėliau ketvirtadienį turėtų išsamiau papasakoti apie savo aukštosios mokyklos planus ir oficialiai atsiprašyti.

Tarp numatomų „kaltės išpirkimo“ priemonių yra atskirų universiteto pastatų pervadinimas, suteikiant jiems vergų vardus, naujo vergovės studijų instituto įkūrimas ir memorialo, kuriame būtų pagerbti universitetui pasitarnavę vergai, atsiradimas.

Džordžtauno universitetas, įkurtas 1789 metais kaip jėzuitų mokykla JAV sostinėje Vašingtone, yra viena seniausių aukštųjų mokyklų Jungtinėse Valstijose.

1838 metais Universitetas pardavė 272 vergus, kurie dirbo jėzuitų plantacijose Merilende, ir iš gautų pinigų apmokėjo savo skolas.

Šių skriaudos atitaisymo priemonių imtasi po metus trukusio darbo, kurį atliko 16 narių grupė, sudaryta iš Džordžtauno studentų, darbuotojų ir absolventų.

„Tinkamiausias būdas atlyginti už mūsų pirmtakų dalyvavimą vergovės institucijoje yra kalbėti apie vergovės palikimo išraiškas mūsų laikais“, – sakoma J. DeGioia pareiškime.

Vergų palikuonims bus suteikta „pirmenybė priėmimo procese“, kaip rekomendavo darbo grupė, tačiau finansinės pagalbos jie negaus.

Kiti garsiausi Amerikos universitetai, tarp jų Brauno, Kolumbijos ir Harvardo – taip pat viešai pripažino turėję ryšių su vergų pirkliais.