Veidai

2021.08.16 14:37

Vakcinavimo punkte dėl pakuotės lipduko pasiteiravęs Arnoldas Eisimantas susidūrė su nemaloniu elgesiu

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2021.08.16 14:37

Savaitgalį į vakcinavimo punktą pasiskiepyti atėjęs aktorius, radijo laidų vedėjas, LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyvis Arnoldas Eisimantas pakliuvo į keblią situaciją – pasiteiravęs, ar gaus pakuotės lipduką, klijuojamą į skiepų pasą, susidūrė su nemaloniu darbuotojų elgesiu. Sveikatos apsaugos ministerija atsako, kad visą asmens skiepijimo informaciją galima rasti elektroninėje erdvėje.

A. Eisimantas sako, kad šiuo laikotarpiu, kai sergančiųjų COVID-19 skaičiai auga, skiepytis itin svarbu, tačiau susidūrus su nemaloniu vakcinavimo centro darbuotojų elgesiu, dėl sprendimo gali kilti abejonių.

„Žmonės ir taip pasiklydę nuomonių sraute ir bijo. Bijo, nes nežino, jiems kyla daug klausimų. Skiepų paso knygelės užpildymo čia ir dabar daug kam norisi ir dėl to, kad būtų tikri, ką jam suleido čia ir dabar. Ir tai daug kam prasklaidytų abejones ir baimes. Negi tai taip sudėtinga? Gal tai ir smulkmena, bet iš smulkmenų viskas ir susideda. Arogancija ir nervingumas nepadeda tokioje ir taip nervingoje situacijoje“, – portalui LRT.lt sakė A. Eisimantas.

A. Eisimantas savo istoriją aprašė feisbuke. Ja sutiko pasidalinti ir su portalo LRT.lt skaitytojais:

„Turiu klausimą dėl vakcinacijos. Klausiu tiesiai Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos. Nuėjau šiandien apie 14.30 val. pasiskiepyti. Atėjau į vakcinacijos vietą Lukiškių aikštėje, Vilniuje. Būdelėje sėdintis darbuotojas pasakė, kad mano pasirinktos vakcinos šiandien jau nebeturi. Registruojuosi kitai dienai.

Kol įvedinėja duomenis, išsitraukiu savo suaugusiųjų skiepų paso knygelę ir paklausiu, ar įklijuos man joje lipduką iš vakcinos pakuotės, kad matyčiau serijos numerį ir pavadinimą. Staiga pradeda keistis darbuotojo tonas ir jis meta man frazę: „Ne, mes tokiais dalykais neužsiiminėjam. Ko jūs čia klausinėjat? Nepatinka – nesiskiepykit, galiu iškart išregistruoti!“

Stoviu lengvame šoke ir negaliu patikėti tuo, ką išgirdau. Sakau, kad aš klausiu tik to, kas tiesiogiai susiję su vakcina ir skiepijimo procesu. Kad net šunį nuvežus skiepyti į VET kliniką užpildo skiepų knygelę ir įklijuoja lipduką, kuris yra kaip vakcinos sertifikatas.

Tada iš už širmos išlenda med. sesutė, kuri atlieka patį skiepijimą ir sako: „Čia tų skiepų greit bus tiek, kad nebetilps jums į knygutę.“ Klausiu ką ji turi omeny, bet ji nieko nebeatsako. Aš tada pasakau, kad klausiu paprastus klausimus, kurie susiję tik su vakcinacija ir paprasta registracijos procedūra, ir noriu tik lipduko į savo skiepų knygelę. Jei neturite atsakymo, sakykite nežinau ir tai jau bus atsakymas, bet nekelkite prieš mane balso ir nekvailinkite.

Registracijos neatšaukiau. Manau, kad ten buvo lengvai peržengtos ribos kalbant apie bendravimo etiką (ir tikrai ne iš mano pusės). Bet šis postas net ne apie tai. Aš tik noriu sužinoti, ar turiu teisę paprašyti vakcinos lipduko ir paprašyti, kad būtų užpildyta mano knygutė, ar ne. Nes vakcinavimo vietoje niekas nieko atsakyti negalėjo. Tik pakeltu balsu pasiūlė nesiskiepyti, jei kažkas nepatinka. O gal mano prašymas buvo nepagrįstas ir neteisus esu aš.

Buvau ne vienas. Tad yra žmogus galintis paliudyti, kad nei milimetru nešvelninu ir neaštrinu. Nei paties įvykio, nei šito post'o. Aš tik noriu paklausti.“

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Aistė Šuksta portalui LRT.lt teigė, kad reikalavimo, jog vakcinavimo punktuose į skiepų knygutes būtų klijuojami lipdukai arba išduodami kokie nors kitokie lapeliai, nėra, nes skiepijimo sistema yra elektroninė ir visi duomenys automatiškai patenka į asmens E. sveikatos paskyrą.

„Žmogus gali bet kuriuo jam patogiu metu atsiversti savo E. sveikatos paskyrą ir pasitikrinti, kada buvo atliktas skiepas, kiek skiepų padaryta ir pan. Vakcinavimo centre ne visuomet yra galimybė įrašyti įrašą į knygutę, bet jeigu asmuo primygtinai nori, kad jo skiepų pase būtų įrašyta, tada kreipiasi į savo gydymo įstaigą, šeimos gydytoją, kuris patikrina E. sveikatą ir įrašo, kad buvo atliktas skiepas ir uždeda spaudą“, – paaiškino A. Šuksta.

Paklausta, kodėl kai kuriems besiskiepijantiems vis tik išduodami vakcinos pakuotės lipdukai, A. Šuksta teigė, kad tai priklauso nuo asmens, kuris teikia skiepijimo paslaugą ir nuo to, kur įkurtas vakcinavimo centras, jo dydžio.

„Lipdukas – pridėtinis, papildomas faktas, bet jis niekur nefigūruoja, kitaip tariant, asmeniui einant į bet kokią kitą įstaigą ar norint gauti lengvatų, toks lapelis, skiepų knygutė neveiks kaip įrodymas. Reikės elektroninėje sistemoje esančio įrašo, atsispausdintos pažymos, Europos Sąjungos COVID-19 skaitmeninio pažymėjimo arba galimybių paso – priklauso nuo to, kokias veiklas žmogus nori veikti“, – nurodė A. Šuksta

Kalbėdama apie galimai nemalonų vakcinavimo centro darbuotojų elgesį A. Šuksta prašė supratingumo: „Matyt čia yra žmogiškasis faktorius, jokiu būdu nepateisinu, bet visiems mums būna įvairių dienų. O tai, kad žmogus ateina pasiskiepyti, demonstruoja jo atsakingumą, už tai jam esame dėkingi.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt