Veidai

2021.08.10 15:47

Smilgevičiūtė piktinasi dėl mitinge prie Seimo skambėjusių „Skylės“ dainų: mes nuo to atsiribojame

atnaujinta 16.07
Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.08.10 15:47

Antradienį prie Seimo vykstančioje protesto akcijoje prieš Vyriausybės planuojamus naujus ribojimus nepasiskiepijusiems asmenims skambėjo grupės „Skylė“ dainos. Grupės vokalistė Aistė Smilgevičiūtė sako nedavusi leidimo mitinge groti grupės dainų įrašų, mat leidimo niekas ir neprašė. „Mums tai – didžiulis siurprizas“, – komentavo nusivylimo neslepianti atlikėja.

Portalui LRT.lt susisiekus su A. Smilgevičiūte, šiuo metu kūrybinėje stovykloje viešinti dainininkė sakė pati neseniai išgirdusi apie tai, kad protesto prie Seimo akcijoje skamba grupės „Skylė“ dainos „Priesaika“, „8 karžygiai“ ir kt.

Atlikėja patikino, kad leidimo protesto akcijoje groti dainų įrašus grupės narių niekas neprašė, o apie tokius ketinimus nė neįspėjo.

„Tai yra visiškai niekaip su mumis nesuderinta, mums didžiulis siurprizas. Mes tikrai atsiribojame nuo to, kas yra daroma tame mitinge. Mūsų šis veiksmas nedžiugina ir tikriausiai galvosime apie kažkokius rimtesnius veiksmus“, – sakė A. Smilgevičiūtė.

Atlikėja neslėpė apmaudo: juk dainos, anot jos, buvo kuriamos ne tam, kad būtų naudojamos tokiomis aplinkybėmis. A. Smilgevičiūtė taip pat apgailestavo, kad Lietuvoje intelektinės nuosavybės klausimas vis dar išlieka gana opus.

„Kai kuriems žmonėms intelektinės nuosavybės klausimas vis dar yra ne iki galo aiškus. Vis dėlto dainos nėra visų – jos juk turi autorius, atlikėjus. Tai – tas pats, kas nueiti į parduotuvę ir nesusimokėjus pasiimti, kas labai patinka“, – situaciją komentavo A. Smilgevičiūtė.

Apie tai, kad protesto akcijoje be grupės narių žinios ir sutikimo grojamos jų dainos, „Skylė“ pranešė ir feisbuko paskyroje. „Ką tik sužinojome, kad mitinge prie Seimo yra naudojamos ir leidžiamos mūsų dainos.

Pareiškiame, kad šio mitingo ir jame skleidžiamų idėjų nepalaikome. Mūsų muzika naudojama be mūsų žinios, neatsiklausus ir savavališkai. Ne tam kūrėme savo dainas“, – rašoma grupės socialiniame tinkle.

Autorių teisių organizacija LATGA portalui LRT.lt atsiųstame komentare nurodė, kad antradienį vykusio mitingo prie Seimo organizatoriai prieš renginį į LATGA nesikreipė: „Šiuo metu renkame informaciją apie konkretų renginį ir vertiname situaciją. Iki renginio pradžios šio renginio/mitingo organizatoriai į Asociaciją LATGA nesikreipė dėl licencinės sutarties sudarymo.“

Autorių teisių organizacija atsiųstame komentare taip pat nurodė: „Jeigu kūrinių panaudojimas nėra suderintas su kūrinių autoriais ir asociacija LATGA, tai galima būtų vertinti kaip autorių teisių pažeidimą.

Tokiu atveju pažeidžiamos autorių teisės leisti arba uždrausti kūrinius atlikti viešai. Jeigu kūriniai viešai atliekami be leidimų ir nesumokėjus autorinio atlyginimo, taip pat yra pažeidžiama ir autorių teisė gauti atlyginimą už kiekvieną kūrinių panaudojimo būdą.

Lietuvos Respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas numato, kad kūrinių naudotojas privalo kreiptis į kolektyvinio autorių teisių administravimo asociaciją ne vėliau kaip 14 darbo dienų iki kūrinių naudojimo pradžios ir sudaryti licencinę sutartį dėl kūrinių panaudojimo. Taigi, mitingų, maršų ar kitų renginių organizatoriai privalo kreiptis į asociaciją LATGA ir sudaryti licencinę sutartį dėl viešo kūrinių atlikimo konkrečiame renginyje bei sumokėti autorinį atlyginimą.“

Portalui LRT.lt kol kas nepavyko susisiekti su mitingo organizatoriais. Tikimės papildyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt