Veidai

2021.08.11 08:18

Jautėsi it niekas, tad panoro užvaldyti pasaulį – kas slypi už spindinčios Madonnos išorės

LRT.lt2021.08.11 08:18

Rugpjūtį 63-ąjį gimtadienį mininti popmuzikos žvaigždė Madonna tiesiog nekenčia kalbėti apie savo amžių, o dėl jaunatviškos išvaizdos prisipažįsta turėjusi gerokai pasistengti. Moteris sako, kad kažkada ji tebuvo prievartą patyrusi mergina, kuri laikė save nieku, todėl buvo užsimojusi užvaldyti pasaulį.

Madonnos pristatinėti nereikia – ant scenos ji jau daugiau nei keturis dešimtmečius. Dainininkė yra pardavusi daugiau nei 300 milijonų kompaktinių plokštelių ir už tai yra patekusi į Guinnesso rekordų knygą bei laikoma sėkmingiausia visų laikų atlikėja.

Be to, ji yra pelniusi pustrečio šimto įvairių apdovanojimų, tarp jų – du „Auksinius gaublius“, septynis „Grammy“, dvi dešimtis MTV apdovanojimų. Madonna yra parašiusi kelias dešimtis knygų bei nusifilmavusi tiek pat filmų. Scenos legenda turi ir savo vardo žvaigždę Holivudo „Šlovės alėjoje“.

Jos kelias prasidėjo 1979-aisiais grupėje „Breakfast club“, tuo metu ji taip pat dirbo rūbininke vienoje rusiškoje kavinėje, kad galėtų save išlaikyti. Tačiau jauna ir ambicinga mergina 1980-asiais nusprendė pradėti solinę karjerą.

Viename iš pirmųjų savo interviu ji drąsiai pareiškė: „Noriu valdyti pasaulį.“ Ir tam tikra prasme jai pavyko – antrasis albumas „Like a Virgin“ (1984) pelnė jai išsvajotą žinomumą, nuo tada jos dainos neretai karaliaudavo populiariausių dainų sąrašuose.

Minėdama savo 40-metį ant scenos, theguardian.com duotame interviu ji prisipažino, kad ambicingi pareiškimai tebuvo gražus fasadas: „Turbūt jaučiausi neužtikrinta savimi, atrodė, kad esu niekas, bet žinojau, kad turiu kažką daryti. Jei noriu kažko pasiekti, turėjau eiti nepramintu keliu. Kitaip kam gyventi?“

Tiesa, jaunai atlikėjai teko pakovoti ne tik už vietą pramogų pasaulyje, bet ir Niujorko džiunglėse. 2013 m. atlikėjos gerbėjus sukrėtė jos interviu „Harper`s Bazaar“, kuriame Madonna prisipažino buvusi išprievartauta: „Niujorkas manęs nepasitiko išskėstomis rankomis. Buvau užpulta, išprievartauta ant vieno pastato stogo, man buvo įrėmę peilį, buvo triskart įsilaužta į mano butą, nors nieko vertingo neturėjau – pirmąjį kartą iš manęs pavogė tik radijo imtuvą.“ Scenos legenda atskleidė, kad kaltinimų savo prievartautojams nepateikė todėl, kad jautėsi per daug pažeminta, jog galėtų apie tai pasakoti apklausose.

Kai Holivudą supurtė seksualinio priekabiavimo skandalai ir „#MeToo“ judėjimas, kurį išprovokavo viešumon išlindusios istorijos apie prodiuserio Harvey Weinsteino elgesį su moterimis, prie jų prisidėjo ir Madonna. Interviu „The New York Times“ atlikėja pasakojo, kad prodiuseris „peržengė visas ribas“, kai jiedu kartu 1991 metais dirbo prie dainininkės dokumentinio filmo „Truth or Dare“. Tiesa, prodiuseris kaltinimus neigė.

„Tuo metu jis buvo vedęs ir aš, žinoma, nebuvau juo susidomėjusi. Žinojau, kad jis taip elgiasi ir su kitomis moterimis šiame versle. Visos galvojome, kad jis gali taip elgtis, nes yra toks sėkmingas ir galingas, visi nori su juo dirbti, todėl reikia su viskuo taikstytis“, – tąkart žiniasklaidai pasakojo Madonna.

Rugpjūčio 16 d. – 63-asis Madonnos gimtadienis. Pastaraisiais metais žurnalistai neretai užverčia scenos primadoną klausimais apie jos amžių, tačiau moteris tokius pasiteiravimus sutinka skeptiškai.

„Per daug galvojate apie amžių. Nustokite galvoti apie savo amžių ir tiesiog gyvenkite. Nepasiduokite įtakai visuomenės, kuri bando jus įtikinti, jog amžius turi lemti jūsų elgesį“, – Madona atkirto „The New York Times Magazine“ žurnalistei, primygtinai bandžiusiai pakreipti pokalbį apie atlikėjos metus.

Atlikėja net buvo prisipažinusi, kad jaučiasi baudžiama dėl to, kad įkopė į spetintają dešimtį. „Dėl įvairių priežasčių žmonės mane visuomet norėjo užtildyti. Vieniems atrodo, kad aš nepakankamai graži, kitiems – kad nepakankamai gerai dainuoju, kad man trūksta talento, nesu pakankamai ištekėjusi ar esu nepakankamai jauna. Dabar kovoju su diskriminacija dėl amžiaus – atrodo, kad esu baudžiama už tai, kad tapau šešiasdešimtmete,“ – žurnalui „Vogue“ yra sakiusi Madonna.

Nors pastaruoju metu geltonoji žiniasklaida spėlioja, kokių grožio procedūrų ar operacijų dėka atlikėjos veido oda lygi it paauglės, ši apie tai kalbėti nenori, o socialiniuose tinkluose drąsiai viešina nuotraukas, kuriose pozuoja apnuoginusi kojas ar demonstruojanti gilias iškirptes.

Tačiau ir paklausta apie jaunatvišką kūną atkerta – dėl to reikia daug ir nuosekliai dirbti.

„Negimiau su Giselės Bundchen kūnu“, – kalbėjo ji „CBSNews“, pridūrusi, kad į sporto salę eina šešias dienas per savaitę, atlieka aerobiką, užsiima šokiais, pilatesu, joga, bėgioja.

„Vogue“ ji pasakojo, kad svarbiausia, jog treniruotės sudomintų ir įtrauktų. Beje, Madonna netgi sako, kad joga yra savotiška gyvenimo metafora: „Viską reikia atlikti lėtai, neskubant, nepraleidinėjant pratimų. Todėl sakau, kad joga – kūno, proto ir sielos mankšta.“

Garsi moteris taip pat laikosi makrobiotinės mitybos, kuria remiantis reikia atsisakyti cukraus ir vengti angliavandenių. Taigi dažniausiai Madonnos dienos racioną sudaro pupelės, riešutai, kai kurios daržovės (brokoliai, ridikėliai, morkos, moliūgas, salotos), jūros dumbliai ar spirulina. Tiesa, atlikėja valgo daug žuvies, tačiau nevalgo mėsos ir pieno produktų. Ji geria imbierinę ar žolelių arbatą, kokosų vandenį.

Tačiau ne tik sportas ar mityba, anot Madonnos, prisideda prie geros savijautos. Vienas didžiausių priešų – abejonės savimi: „Buvau populiari ir nepopuliari, man sekėsi ir nesisekė, mane mylėjo ir nekentė. Visa tai nieko nereiškia. Esu laisva elgtis ir rizikuoti kaip noriu. <...> Aš – vieniša šešių vaikų motina, kuri stengiasi būti kūrybinga, reikšti savo politinę poziciją, nori būti girdima ar pan. Niekas kitas nedaro to, ką darau aš, jie gyvena kitaip“

Praėjusiais metais BBC skelbė, jog atlikėja panoro sukurti dokumentinį filmą apie save. Tiesa, tai jau ne pirmas dokumentinis filmas apie ją – dienos šviesą jau išvydo „Truth or Dare“, „I‘m Going To Tell You a Secret“.

Tačiau, panašu, moteris nusprendė atvirai papasakoti savo istoriją ir atskleisti tai, ką išgyveno karjeros pradžioje. „Manau, apie mano kelionę, primenančią pasivažinėjimą amerikietiškais kalneliais, turiu papasakoti pati, iš savo perspektyvos – niekas kitas nežino ir nematė to, ką žinau ir mačiau aš“, – theguardian.com sakė Madonna, save pavadinusi kūrėja, nebijančia sutrikdyti tylą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt