Veidai

2021.08.10 07:58

Atostogų formulė pagal Gerūtą: nuo naktinių plaukimų iki muzikos garsų užburiančiose vietose

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.08.10 07:58

„Net ir gerai žinomas, pažįstamas ar net kiek pabodusias vietas galima atrasti iš naujo, visiškai kitaip“, – neabejoja LRT laidų vedėja, žurnalistė Gerūta Griniūtė, pažėrusi idėjų, ką nuveikti jau daug sykių lankytose vietose bei pasidalijusi pastarojo meto atradimais.

LRT.lt tęsia publikacijų ciklą, kuriame puikiai atpažįstami žmonės dalijasi idėjomis, ką galima pamatyti ir nuveikti mūsų krašte.

Vasara ritasi į pabaigą, tačiau atostogų sezonas dar nesibaigia. Visai neseniai poilsiu bei atostogomis džiaugėsi ir Gerūta, pastaruoju metu ganėtinai intensyviai besisukusi darbuose, o prieš keletą savaičių grįžusi ir iš „Nacionalinės ekspedicijos“.

„Pajaučiau poreikį sustoti ir pabūti ramiai, tyloje. Svajojau apie laiką kažkur toli nuo miesto, kur nors gamtoje, todėl kelioms dienoms ištrūkau į atokų kampelį, kur galima ne šiaip pasigrožėti akiai malonia gamta, o ją tiesiog pajausti.

Rodos, net dabar girdžiu irklų teliūškavimą vandenyje, kai nieko aplink nėra, galima negalvoti apie darbus, neskubėti, skaityti knygas, vaikščioti po žolę, pajausti ryšį su gamta, kurio buvau labai pasiilgusi“, – pasakoja Gerūta.

Tiesa, ji pripažįsta, kad ilgai gulinėti pievoje ar paplūdimyje – ne jos būdui. Labiausiai ji sako mėgstanti keliauti su tikslu: „Pamenu, kaip keliavome su draugu į Portugaliją, Šiaurės Italiją ar netolimą Lenkiją, maudėmės ežeruose, ėjome į parodas, apžiūrinėjome architektūrą, lankėmės koncertuose, kiekviena diena buvo kupina įspūdžių. Tai taip pat yra puikus atostogų receptas. Vis dėlto, aktyvesnėms atostogoms reikia turėti jėgų.“

O tie, kurie nesugalvoja, ką nuveikti savo krašte vasarą, galbūt pasinaudos Gerūtos idėjomis.

Netikėtų patirčių gerbėjams

„Lietuvoje yra daug gamtos, miestų ir miestelių, kultūros erdvių, kurias verta aplankyti, ypač jei anksčiau neteko pakeliauti po mūsų šalį. Tačiau net ir gerai pažįstamas ar kiek pabodusias vietas galima atrasti iš naujo. Pavyzdžiui, dažnas į Trakus važiuoja pasižvalgyti po pilį, pasivaikščioti, sukirsti kibiną ar pan. Tačiau Trakai visiškai kitaip atrodo naktį, ramiai plūduriuojant ant vandens.

Įspūdį man paliko naktinis plaukimas irklentėmis Galvės ežeru aplink Trakų pilį. Regis, plaukti ežeru tamsoje būtų baugoka, bet šiuo atveju irklentės, kuria plaukiama, kita pusė apšviečia vandenį, todėl iriantis matomas ne tik kelias, bet ir povandeninis pasaulis: žuvys, vandens augmenija. Be to, giedrą naktį virš galvos – tūkstančiai žvaigždžių, tai suteikia plaukimui dar daugiau magijos.

Tiesa, pradedantiesiems plaukikams patartina neužsispoksoti į žvaigždes, kad neprarastų pusiausvyros. Taigi Trakų aplinka nakties metu, naktinis pilies vaizdas, gaivus ežero kvapas ir vasaros dangus visiškai įprastą vietą leidžia patirti kitaip. Žinau, kad tokių naktinių patirčių galima prisigaudyti ir kituose Lietuvos ežeruose. Ne sykį esu tai išbandžiusi ir kaskart ši patirtis „suskamba“ naujai, įkvepia“, – patikino Gerūta.

Kultūros mylėtojams – renginiai užburiančioje aplinkoje

Gerūta svarsto, kad ne be reikalo daugelį vasarą traukia prie jūros – ir Klaipėdoje, ir Palangoje, ir Kuršių nerijoje yra daugybė paveldo vertybių. „Jaučiu nostalgiją Palangos gintaro muziejui, kuriame nepaprastai skamba kamerinės muzikos koncertai. Yra tekę ir pačiai ten skambinti vasaros metu, tad jaučiu norą ten grįžti.

Kalbant apie Kuršių neriją, turiu prisipažinti, kad esu Nidos gerbėja – vietos ramybė, švara, kopos, jūra ir ten vykstantys renginiai, tiek festivaliai, tiek kameriniai koncertai mane traukia ir vilioja. Mielai Nidoje apsilankyčiau dažniau“, – kalba LRT laidų vedėja.

Mėgstantiems įvairius kultūrinius renginius ji siūlo paskubėti – iki rugpjūčio vidurio uostamiestyje vyksta Tarptautinis Klaipėdos festivalis. „Tie, kuriems teko laimė išgirsti ir pamatyti Richardo Wagnerio operą „Skrajojantis olandas“, galėjo įsitikinti, kad marios ir Elingas kuria visai kitokį operos išgyvenimą. Įspūdingi ir kiti šioje vietoje vykstantys renginiai.

Pavyzdžiui, netrukus Elinge minėtasis festivalis pakvies į dviejų vienaveiksmių šokio spektaklių premjeras: „Stabat mater“ pagal Giovannio Batistos Pergolesio muziką ir Igorio Stravinskio „Šventąjį pavasarį“. Teko pasidomėti, kaip šokėjams sekasi ruoštis repeticijoms, tad žinau, kiek įdomių sprendimų sugalvota. Jau dabar noriu visa tai pamatyti gyvai“, – patikina pašnekovė.

Iki pat vasaros pabaigos tęsiasi ir Pažaislio muzikos festivalis, kuris, pasak Gerūtos, taip pat gali būti puikia vasaros pramoga: „Festivalis mane žavi ne tik nuostabia programa, bet ir tuo, kad būdamas architektūrinio ansamblio erdvėje, pasijunti nepaprastai. Verta nepagailėti laiko ir užsukti į ekskursijas po Pažaislio vienuolyną, geriau pažinti jo istoriją.

Beje, keliaudama su „Nacionaline ekspedicija“ po tolimus kraštus ir lankydamasi skirtingose šventovėse, pati panorau geriau susipažinti su mūsų šalies bažnyčių ir vienuolynų istorija, jų saugomu kultūros paveldu.“

Trumpam pabėgimui

Neseniai su kolega iš LRT RADIJO Kėdainiuose viešėjusi žurnalistė sako iš naujo atradusi ir šį kraštą. „Tai labai gražus miestas su nuostabiu senamiesčiu, Evangelikų reformatų bažnyčia (kurioje yra Kunigaikščių Radvilų šeimos mauzoliejus), ten stovinčiu minaretu. Taip pat norisi pagirti kėdainiečių kepamus gardžius Kėdainių blynus. Nors nedidelis, bet tai labai išpuoselėtas miestas“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Ieškantiems atradimų

Nuo vaikystės Gerūta dažna viešnia Jurbarke, iš kur kilę jos tėvai. Ji mena, kad pas senelius važiuodavo gražiuoju Panemunės keliu. „Sustodavome prie Panemunės, Raudonės pilių, miškuose žibučiaudavome, su sese, pusbroliu ir pussesere išlakstėme pievas, o kiek aukšlių, raudžių ir lydekų sužvejota Nemune, būtų sudėtinga suskaičiuoti.

Ir pavasarį, ir vasarą ar rudenį, kai medžiai nusidažo įvairiomis spalvomis, šis kelias palieka neišdildomą įspūdį. Su draugu esame šiuo keliu važiavę motociklu vienos iš vasaros kelionių metu – tai dar viena maloni kelionės patirtis.

Beje, ir į patį Jurbarką užsukti verta. Miestą puošia nuostabi neogotikinė bažnyčia, upės krantus jungia ilgiausias per Nemuną nutiestas tiltas, gavęs Šimtmečio tilto vardą, taip pat miesto istoriją mena Jurbarko Dvaro parkas. O jei keliaujant pavyko užsukti į Jurbarką, patarčiau nepraleisti galimybės aplankyti ir Veliuoną bei Seredžių, pasigėrėti piliakalniais ir šių kraštų istorija, persikėlus į kitą Nemuno pusę apsilankyti ir Gelgaudiškio dvare“, – pataria G. Griniūtė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt