Veidai

2021.08.03 13:23

Dėl neskiepyto aktoriaus besikarantinuojanti Ibelhauptaitė: kodėl jis negalvoja, kad varžo mano laisvę?

LRT.lt2021.08.03 13:23

„Kodėl tas vienas žmogus gali sau leisti kalbėti apie savo laisves, o mes – ne? Kodėl niekas negalvoja, kad jis suvaržo ir mano laisvę bei norą laisvai dirbti?“ – retoriškai savo feisbuko įraše klausia režisierė Dalia Ibelhauptaitė, kuri šiuo metu karantinuojasi po to, kai vienas nepasiskiepijęs aktorius užsikrėtė koronavirusine infekcija ir dėl to buvo sustabdyti darbai milžiniško kino projekto aikštelėje.

Režisierė Dalia Ibelhauptaite pasidalijo įrašu socialiniame tinkle, kuriame pasakoja, į kokią situaciją pateko pastarosiomis dienomis. Šiuo metu ji su vyru, režisieriumi Dexteriu Fletcheriu, šiuo metu darbuojasi Los Andžele. Kitąmet legendinis filmas „Krikštatėvis“ minės savo 50-metį. Ta proga kino kompanija „Paramount“ planuoja sukurti 10 dalių filmą apie filmavimo užkulisius ir kultinius personažus įkūnijusias asmenybes „The Offer“. Tai didžiulis projektas, kurio filmavimo įkarštyje ir darbavosi D. Iblehauptaitė ir jį režisuojantis D. Fletcheris.

„Prieš kelias dienas visą projektą... sustabdė ir uždarė! Dėl vieno žmogaus!!! Kuris susirgo COVID-19, nes nebuvo pasiskiepijęs. Jis turėjo teoriją, kad jo laisvė būtų suvaržyta, jei jį kas verstų skiepytis.

Kol kas projektas sustabdytas tik dviem savaitėms – milijoniniai nuostoliai, virš 100 žmonių buvę artimam kontakte uždaryti karantine namuose gaus tik COVID draudimo minimumą, o daugeliui iš jų šitas darbas yra tiesioginis pragyvenimo šaltinis. Dėl to jie beveik visi iki vieno yra pasiskiepiję – kad dirbtų. Aš nekalbu apie žvaigždes, kurių uždarbiai milijoniniai, aš kalbu apie pastatymo komandą, kuri negali sau leisti būti gerose ligoninėse ir gauti geriausia pagalbą, jei susirgs...“ – rašo D. Ibelhauptaitė.

Savo įraše ji taip pat pasakoja, kad su vyru kasdien yra testuojami ir laukia, kada sužinos, ar jų vakcinos suveikė. „Jei nesusirgsime – bus stebuklas. Dexteris buvo artimiausias kontaktas su sergančiuoju, dvi paras iš eilės po 12 valandų nosis į nosį kvėpavo su tuo žmogumi. Taip pat kaip ir dar keturi aktoriai. O ir aš, jei ne 12 valandų per dieną, tai po keturias tikrai. Taigi, sėdim ir laukiam kasdien, kad sužinotume, turime COVID ar ne“, – tęsia ji.

Belaukdama rezultato ji dalijasi ir pora minčių apie vakcinas. Ji ragina skiepytis. Jei ne dėl savęs, tai bent jau dėl kitų: „Tai didžiausia parama ir pagalba kitiems, kurią jūs galite padaryti.“ Ji taip pat pasakoja, kad kultūros pasaulio atstovai dirbdami artimo kontakto išvengti negali – tokia darbo specifika. O ir į kiną ar teatrą atėję žiūrovai būna arti vienas kito. Taigi tam, kad kūrėjai galėtų kurti, o žiūrovai galėtų ateiti pasidžiaugti jų darbo vaisiais, anot režisierės, skiepai reikalingi.

Kaip pastebi D. Ibelhauptaitė, ironiška, kad su žmogumi, dėl kurio ligos buvo sustabdytas projektas dar prieš savaitę ji kalbėjosi apie vakcinavimą. „Jis aiškino man savo teoriją, kodėl nesiskiepijo – o tą pirmadienį jis jau sirgo.

Po kelių dienų jau iš lovos nepasikėlė ir vis dar nepasikelia. Svarbiausia – virš 100 žmonių, su juo per tas dvi dienas buvo taip vadinamojoje raudonoje zonoje ir potencialiai yra apkrėsti. Jau žinome, kad keli susirgo, – mintimis dalijasi režisierė. – Kodėl tas vienas žmogus gali sau leisti sukelti tokį šaršalą? Kodėl jis gali kalbėti apie savo laisves, o mes – ne? O kodėl niekas negalvoja, kad jis suvaržo ir mano laisvę bei norą laisvai dirbti? Ir tų visų 100 uždarytų žmonių...“

Jos nuomone, kultūros srityje dirbantys žmonės turi turėti laisvę atėję į darbą būti garantuoti, kad šalia nebus tų, kurie gali kelti didesnę riziką. „Aišku, niekas neapsaugotas. Visko neeliminuosi, bet... Čia ne laisvės varžymas, čia elementarus gyvenimas ir darbas komandoje – čia ne prievarta skiepijimas, o galvojimas apie kitus.

Mes taip turime žiūrėti į šią situciją. Mums su Dexteriu gal ir nieko nebus, nors bus totalus WOW jeigu praslysim abu nesusirgę. Tuomet „Astra Zeneca“ vakcinoms reiks tikrai Nobelio premija duoti – nes kvėpuoti nosis i nosį dvi paras po 12 valandų su COVID pacientu ir nesusirgti, yra stipru... O jei susirgsime – tada man kyla kausimas, kodėl vien todėl, kad tas aktorius nenorėjo skiepytis, mes su Dexteriu turėtume lakioti po infekcines Amerikos ligonines ir t.t.?“ – svarsto kūrėja.

Savo įraše ji kviečia skiepytis, kad ir kokiame pasaulio krašte bebūtume, kad ir kokius darbus bedirbtume. „Situacija darbar tokia, kad mes turime būti visuomenės dalimi ir prisidėti, kad šis košmaras greičiau baigtųsi.

Kad galėtume visiškai grįžti į kūrybinius darbus, mes visi turime rasti būtų kaip prisitaikyti ir būti komandos dalimi. Be to, visada yra laisvė nedirbti – tada jau ja turėtų pasinaudoti tas vienas žmogus, o ne 100 kitų“, – pridūrė D. Ibelhauptaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.