Veidai

2021.07.29 19:41

Juostą „Postas aušroje“ pirmieji išvydo į premjerą atvykę svečiai

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.07.29 19:41

Ketvirtadienio vakarą į Vilniaus Paupyje esantį kino teatrą „Pasaka“ rinkosi svečiai – čia įvyko atkuriamosios dokumentikos filmo apie 1991 m. įvykius Medininkuose premjera. Filmą „Postas aušroje“ ketvirtadienį, 21.30 val., galės išvysti ir LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.

Medininkų žudynių trisdešimtosioms metinėms paminėti skirtoje juostoje „Postas aušroje“ pasakojama apie 1991 m. liepos 31 d. įvykusią tragediją, kai sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai iš Rygos įvykdė Medininkų pasienio kontrolės posto puolimą.

Žudynių metu žuvo šeši poste budėję Lietuvos Respublikos pareigūnai: Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Algimantas Juozakas, Mindaugas Balavakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas. Rugpjūčio 2 d. ligoninėje sunkiai sužeistas mirė muitininkas Ričardas Rabavičius. Vienintelis išgyvenęs žudynių liudininkas – Tomas Šernas – buvo sunkiai sužeistas.

Režisierius Andrius Lygnugaris premjeros dieną portalui LRT.lt sakė neslėpsiantis, jog belaukiant vakaro kyla dvejopi jausmai. „Labai sunku atsigauti konstruojant šią istoriją ir suprasti, koks buvo žmonių nusiteikimas ir ryžtas turėti tą savo Lietuvą. Įsivaizduokite, tavo pasiryžimo kaina yra gyvybė. Tai ir yra man širdį labiausiai kutenantis dalykas“, – kalbėjo A. Lygnugaris. Jis pabrėžė – Medininkuose kovojusiems žmonėms turime būti dėkingi už Lietuvą, kurią turime šiandien.

Filmo režisierius džiaugėsi, kad dar pavasarį pradėtus filmavimo darbus pavyko suspėti laiku. „Teko kovoti su stichijomis: lietus mums nebuvo draugas, filmavome ir naktį, nors švisti imdavo anksčiau, nei tikėdavomės, bet viską pavyko atlikti laiku“, – sakė A. Lygnugaris.

Filmo prodiuseris Edmundas Jakilaitis kiek anksčiau portalui LRT.lt sakė, jog filmavimo komanda siekė kuo tiksliau atkurti to meto įvykius ir parodyti visą paveikslą, įskaitant ir patį tragiškiausią momentą, kai buvo nužudyti Lietuvos valstybės sieną saugoję pareigūnai – muitininkai, policininkai.

„Norime, kad žiūrovas pajustų to meto atmosferą ir kasdienybę. Juk iš tiesų tada tik ką susikūrusiose valstybės institucijose dirbusių pareigūnų darbas prilygo žygdarbiui. Jau nekalbant apie finansines aplinkybes, kurios buvo labiau nei apgailėtinos, ar materialines, tokias kaip uniformos, ginklai, transportas ir visa kita.

Puikiai žinome, kokia buvo pareigūnų kasdienybė. Vadinamieji muitininkų vagonėliai, laikini kontrolės postai, buvo nuolat puldinėjami, deginami, naikinami. Išpuoliai prieš Lietuvos pareigūnus buvo vos ne jų kasdienybė. Kiekvieną dieną važiuodami į darbą jie negalėjo žinoti, kuo baigsis jų pamaina.

Žiūrovus tam tikra prasme norime perkelti į tą laikotarpį, suteikti galimybę pasiklausyti pareigūnų dialogų, išgirsti, kokius radijo ir televizijos pranešimus jie tuo metu girdėdavo, kokia buvo bendra atmosfera valstybėje ir visuomenėje. Tikime, jog šis filmas bus tarsi laiko mašina, nukelianti į 1991-uosius. Nors vyko neseniai, daugelį aplinkybių, su kuriomis tada susidūrė pareigūnai, turbūt net sunku įsivaizduoti“, – gegužę kalbėjo E. Jakilaitis.

Didžioji dalis filmo scenų buvo filmuojamos Rukainiuose, netoli Vilniaus. Būtent ten buvo įkurtas ir ekrane atgimsiantis Medininkų pasienio kontrolės postas. Kuriant filmą prisidėjo Policijos departamentas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės departamentas – institucijos padėjo filmo kūrėjams atkurti tikslias to laikmečio detales.

Filme „Postas aušroje“ atsiminimais apie kruvinąją naktį dalijasi ir Medininkų žudynių metu žuvusių pareigūnų artimieji. Jiems iš naujo prabilti apie skausmingą laikotarpį nebuvo lengva.

„Man atrodo, tai yra žaizda, kuri tarsi užgyja, bet ją prilietus ji vėl pradeda kraujuoti. Kalbėdami (filmuojant filmą – LRT.lt) apie tą laiką, žmonės tikrai buvo ypatingai emocionalūs. Iš tiesų, kai Lietuvoje kalbame apie 1991-uosius, daugiausia prisimename Sausio 13-osios tragediją ir didvyrius, o Medininkų tragedija tarsi lieka antrame plane. Todėl manau, kad šis filmas ir artėjantis tragedijos trisdešimtmetis bus gera proga visai visuomenei prisiminti ir pažvelgti į ypatingai skausmingą ir kruviną Lietuvos istorijos laikotarpį“, – sakė E. Jakilaitis.

Dokumentinį filmą „Postas aušroje“ kviečiame žiūrėti ketvirtadienį 21.00 val. ir šeštadienį 18.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Filmą taip pat bus galima peržiūrėti LRT mediatekoje.

Filmo „Postas aušroje“ premjeros svečiai – LRT.lt nuotraukų galerijoje. Nuotraukas iš filmavimo aikštelės galite pamatyti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.