Veidai

2021.07.29 08:50

Su psichologu knygą parašęs Sakalas Uždavinys: humoras saugo nuo išprotėjimo

LRT RADIJO laida „Vasaros popietė“, LRT.lt2021.07.29 08:50

„Kai artistas pereina į senatvinį marazmą, pradeda arba rašyti knygas, arba dalyti visiems patarimus. Aš darau ir tą, ir tą“, – LRT RADIJO laidoje „Vasaros popietė“ juokiasi aktorius Sakalas Uždavinys. Jis įsitikinęs – geras anekdotas išryškina rimtos problemos niuansus, tad į naujoje verslo psichologijos knygoje gvildenamas temas pažiūrėjo iš humoro perspektyvos.

S. Uždavinys visiems puikiai žinomas ne tik kaip aktorius, bet ir kaip pilotas. Tačiau didžioji naujiena ta, kad nuo šiol jis gali prisistatyti ir rašytoju. Išgirdęs šį apibūdinimą aktorius juokiasi: „Kaip sakoma, kai artistas pereina į senatvinį marazmą, pradeda arba rašyti knygas, arba dalyti visiems patarimus. Aš darau ir tą, ir tą.“


Knyga, kurią jis išleido drauge su daktaru Mantu Tvarijonavičiumi, vadinasi „301 patarimas geram darbuotojui ir blogam“. Ji, S. Uždavinio manymu, ypač turėtų praturtinti verslo žmones.

M. Tvarijonavičius, neeilinis specialistas verslo psichologijos srityje, knygoje gvildena rimtas problemas, o aktoriaus uždavinys – pažiūrėti į tas rimtas problemas iš humoro perspektyvos.

„Mano komentarai iš šalies suteikia dimensiją rimtiems klausimams, problemoms, kurias gvildena Mantas savo dalyje. Geras anekdotas visada išryškina rimtos problemos niuansus. Mano komentarai ir yra būtent ta dalis, kuri leidžia žmogui pažvelgti į rimtas problemas truputėlį iš kito taško, suvokti tas problemas žymiai geriau, negu skaitytum apie jas tiesiogiai“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

S. Uždavinys sako tiesiog dievinantis humorą – tai turbūt Dievo dovana žmogui, mano jis. „Humoras, visų pirma, saugo mus nuo išprotėjimo. Kaip dažnai sakau savo studentams: negalime be humoro žiūrėti į savo profesiją, darbą, spektaklius“, – kalba pašnekovas.

Tiesa, S. Uždavinys patikina niekinantis pigų, lėkštą humorą apie „antrą galą“. Tačiau juodasis humoras, tas humoras, kuris turi stuburą, tamsiąją savo pusę, yra tai, kas, jo supratimu, suteikia žmonėms gebėjimą pažvelgti iš šalies į kartais labai sudėtingus dalykus.

„Geras humoras visada prasideda nuo puikaus intelekto. Neretai vartoju tokį kalambūrą: nėra nieko baisiau kaip idiotas, vaidinantis idiotą“, – pažymi laidos svečias.

Sklandymas man, kaip dažnai lyginu, tarsi pokerio ir šachmatų mišinys: žaidi šachmatų partiją, bet kartu turi pokerio elementą, ką tau išmes Dievulis. Mes, aišku, žiūrime į prognozes, bet tik pakilęs į orą supranti, kokia šiandien diena.

Sakalas negali neskraidyti – jau daug metų aktorius yra didelis sklandymo entuziastas. Lietuvoje, pasak S. Uždavinio, yra puikios galimybės užsiimti sklandymu, tai labai įdomi techninė sporto šaka, o lietuviai sklandyme – ne ką silpnesni nei krepšinyje, mat pagal oficialų pasaulio reitingą Lietuva yra 8-a sklandymo sporte.

„Sklandytuvai mano gyvenime atsirado iš dalies atsitiktinai, iš dalies ne. Tuo, apskritai aviacija, domėjausi labai labai seniai. Netikėjau, kad tuo įmanoma užsiimti žmogui kaip man, bet vedžiau renginį aviatoriams, išėjo kalba, jie mane pakvietė ir aš pabandžiau, supratau, kad tai visai suvaldoma“, – pamena jis.

S. Uždavinys gali pilotuoti ir motorinį orlaivį. Tikina, jog tai labai smagu, bet ne taip įdomu, kaip sklęsti. „Sklandymas man, kaip dažnai lyginu, tarsi pokerio ir šachmatų mišinys: žaidi šachmatų partiją, bet kartu turi pokerio elementą, ką tau išmes Dievulis. Mes, aišku, žiūrime į prognozes, bet tik pakilęs į orą supranti, kokia šiandien diena“, – sako aktorius.

Paklaustas, ar niekada neturėjo aukščio baimės, teigia, jog sklandymas neturi nieko bendro su aukščio nebijojimu, be to, aviatorių bendruomenėje kalbama, kad tie, kurie danguje nieko nebijo, skraido labai trumpai.

„Aviacijoje, skirtingai nuo visokių automobilių gaidelių, tai absoliučiai netoleruojama. Visi preciziškai laikosi saugos nuostatų, nes visos nuostatos, taisyklės dažniausiai rašomos krauju, koreguojamos iš patirčių. Aviatorių bendruomenėje taisyklės yra labai gerbiamos, į viską žiūrima labai atsakingai, o baimė yra ne tiek baimė, kiek sąmoningas atsakingumas, nerizikavimas ten, kur nežinai.

Aš, pavyzdžiui, tikrai drąsiai galiu padaryti mirties kilpą sklandytuvu, tas tikrai nėra sudėtinga, bet jos nedariau tol, kol neišsiaiškinau iki galo, kaip ji veikia, kokios ten jėgos, kokiu principu tuo metu veikia orlaivis“, – mintimis dalijasi S. Uždavinys.

Laidoje aktorius dalijosi mintimis ir apie savo naujausią vaidmenį Sauliaus Varno spektaklyje pagal Samuelio Becketto pjesę „Paskutinė Krepo juosta“, nūdienos teatro aktualijomis. Užsiminus apie neseną įvykį, kai Vilniaus mažajame teatre prieš pat spektaklio „Dėdė Vania“ premjerą režisierius nušalino patį dėdę Vanią vaidinusį aktorių Arūną Sakalauską, S. Uždavinys neslepia – šis įvykis jam atrodo brudnas.

„Tai nuolatinis aktorių ir režisierių konfliktas, mes nuo jo nepabėgsime, bet kartais jis nueina iki tokio ekstremalaus sprendimo. Man iš dalies skaudu, iš kitos pusės, suprantama, kas ten įvyko, bet, be abejonės, tai brudna, nepagarba aktoriui, kaip kūrėjui. Kartas nuo karto tai vis išlenda Lietuvos teatrų kontekste – gal tai eina iš tradicijos, kad aktorius turi būti tik vykdytojas“, – kalba aktorius.

Plačiau – liepos 23 d. laidos „Vasaros popietė“ įraše. Laidos vedėjai – Darius Užkuraitis ir Ramūnas Zilnys.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.