Veidai

2021.07.27 07:34

Loreta Vaicekauskienė renkasi Woody Alleno filmus – kvatojasi juos žiūrėdama ir viena

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.27 07:34

Jei pritrūkote įkvėpimo knygoms, filmams ar muzikai, savo rekomendacijomis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ dalijasi Vilniaus universiteto profesorė, kalbininkė Loreta Vaicekauskienė. Ji teigia nesanti labai originali – iš medijų jos gyvenime dominuoja filmai: nors knygos ypač lavina fantaziją, neslepia – labai patogu, kai viskas padėta ant lėkštutės.

Su kalbų ypatumais kasdien susidurianti profesorė L. Vaicekauskienė sako grožinei literatūrai atrandanti kur kas mažiau laiko nei dalykinei. Paėmusi knygą į rankas visada atkreipia dėmesį į jos vertimą – teigia, kokybiškas pasitaiko ne taip jau dažnai. Ji siūlo daugiau sužinoti, kas sieja ungurius ir žmones.

„Aš ją rekomenduoju visiems nuo tada, kai perskaičiau, tai jau buvo seniai, prieš metus, gal daugiau. Tai Patriko Svenssono „Apie ungurius ir žmones“. Puikus vertimas – retas daiktas, o pati knyga nėra grožinė tradicine prasme. Knygos autorius žurnalistas, tai tyrimas apie ungurį, kaip mįslingą būtybę, kuri domina žmones daugybę šimtmečių.

Kalbininkės Loretos Vaicekauskienės knygos, dainos ir filmo rekomendacijos

Remdamasis įvairiais dokumentais autorius pasakoja apie tą tyrimą, labai įdomiai jį sumaišydamas su savo autobiografija, pasakodamas apie savo santykį su tėvu, kaip jie kadaise kartu eidavo žvejoti ungurių, kaip jis nusistatė santykį su tėvu ir su mirtimi. Aš negalėjau nuo jos atsitraukti“, – tikina pašnekovė.

L. Vaicekauskienė nerekomenduoja konkretaus muzikos kūrinio, tačiau kviečia atrasti kokybišką foninę Neilo Youngo muziką. Ji, pasak kalbininkės, puikiai tinka keliaujant ar tiesiog būnant namuose.

„Jo dainos labai panašios. Man patinka folkrokas, kur gali girdėti žodžių. Man su muzika gerai dera žodžiai, jeigu dar pagauni dainos esmę. Jis nusibloškia į sentimentalumus, pasaulio teisybę – tas man ne taip įdomu, bet pati muzika. Jis tą daro labai nuoširdžiai, integraliai, tas man ir patinka“, – pasakoja ji.

Woody Allenas – vienas iš mėgstamiausių L. Vaicekauskienės režisierių. Sako, gali žiūrėti šio režisieriaus bet ką – visada linksma.

„Galiu paminėti filmą „Manhatanas“. Jis nominuotas be galo daug kartų. Mane siaubingai žavi W. Alleno saviironija, nuolatinis kultūrinio gyvenimo narpliojimas. Jis Manhatane rašo knygą apie miestą, apie pati Niujorką, bet kaip visada veiksmas ir kalbėjimas sukasi apie žmones, jų ydas, į kurias jis žiūri su juoku. W. Allenas – vienintelis iš režisierių, kurį galiu žiūrėti viena, man neliūdna. Šiaip visada smagiau bent dviese, o čia galiu kvatotis viena. Ypač kai jis pats vaidina“, – mintimis dalijasi profesorė.

Filmai – toji medija, kuri jos gyvenime dominuoja. Sako, filmas patraukia, nes turi ir garso takelį, ir istoriją. „Nesu labai originali – nors jaunimui sakau, kad knyga gerai lavina, gali tave nukelti į pasaulius, kuriuose viską kuriesi pats, bet kai padėta ant lėkštutės – irgi labai patogu“, – šypsosi pašnekovė.

Plačiau – liepos 24 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Kalbininkės Loretos Vaicekauskienės knygos, dainos ir filmo rekomendacijos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.