Veidai

2021.07.28 08:34

12-os iš namų pabėgęs maištingasis Louboutinas po tėvų mirties sužinojo, kad yra mamos meilužio sūnus

LRT.lt2021.07.28 08:34

Nors Lietuvoje vis dar neturime garsiojo dizainerio Christiano Louboutino firminės batų parduotuvės, beveik prieš 30 metų pasaulį užkariavo jo žymieji raudonpadžiai aukštakulniai. Tiesa, vaikystėje kūrėjas nebuvo itin pavyzdingas – 3 kartus jį šalino iš mokyklos, o būdamas 12-os pabėgo iš namų. Netekęs tėvų, Ch. Louboutinas sužinojo, kad jo tėvas – buvęs mamos meilužis.

58-erių Ch. Louboutinas gimė Paryžiuje, baldų dizainerio ir namų šeimininkės šeimoje. Būsimasis dizaineris augo su trimis vyresnėmis seserimis, todėl vaikystėje sukosi mergaičių pasaulyje. Kaip teigė keliuose interviu, jo seserys padarė įtaką kūrybinio kelio pasirinkimui.

Kurti batų eskizus dizaineris pradėjo būdamas vos 10–11 metų. Tačiau didžioji meilė batams atėjo tada, kai 13-metis Ch. Louboutinas muziejuje aplankė Afrikos meno ekspoziciją. Ten pamatė ženklą, draudžiantį afrikietėms dėvėti aukštakulnius batelius, kad smailūs kulniukai negadintų medinių grindų.

Vėliau Ch. Louboutinas pasakojo, kaip ta akimirka jį įkvėpė maištui. „Norėjau sukurti ką nors, kas laužys taisykles ir leis moterims jaustis pasitikinčiomis savimi, stipriomis“, – ne kartą sakė kūrėjas.

Legendinius batelius sukūrė netyčia

Garsusis dizaineris nebuvo pavyzdingas mokinys. Jį tris kartus šalino iš mokyklos. Be to, paauglystėje Ch. Louboutinas priklausė pankams ir būdamas vos 13-os šturmavo Paryžiaus klubus.

Kūrėjas sulaukė šeimos pasipriešinimo, kai 16-os metė mokyklą. Mados superžvaigždė įsidarbino kabarete „Folies Bergere“, ten buvo artistų asistentas. Jis dirbo viską, net pirkdavo žalią veršieną, kad šokėjai jos įsidėtų į batus – mėsa numalšindavo pėdų skausmą.

Nepaisant to, Ch. Louboutinas galėjo kurti. Savo eskizus jis nunešė keliems Paryžiaus mados namams, o vieni iš jų jaunuolį priėmė. Taip po truputį prasidėjo jo karjera: darbas pas garsius dizainerius, užsakymai, galiausiai – pirmasis nuosavas salonas 1991 m.

Žymiausias dizainerio kūrinys – aukštakulniai bateliai blizgiu vyšnios raudonumo padu. Jie atsirado visiškai atsitiktinai. Iš Italijos Ch. Louboutinas gavo pagal savo piešinį pagamintus batelius. Jie buvo gražūs, tačiau ne tokie įspūdingi kaip eskize. Akį traukė didelis juodas padas.

Lyg tyčia, netoliese viena mergina lakavosi nagus. Ch. Louboutinas paėmė jos raudoną nagų laką ir juo padengė batų padus. Taip atsirado bateliai, užkariavę pasaulį. Žymiuosius raudonpadžius (angl. red-bottoms) avėjo Madonna, Rihanna, Nicki Minaj, Jennifer Lopez ir kitos žvaigždės.

Ch. Louboutiną visada žavėjo, kaip moterys renkasi batelius. „Kai moteris apsiavi batus, ji nueina prie veidrodžio ir žiūri į save. Pasisuka šonu, atsuka nugarą, žiūri į savo siluetą. Jei patinka tai, ką mato, tik tada pažvelgia į batelius“, – teigia dizaineris.

Pasaulio pilietis – dviejų vaikų tėvas

Ch. Louboutiną galima vadinti pasaulio piliečiu. Įvairiuose Europos miestuose jis turi nuosavų namų ir ateljė, o firminių parduotuvių gausų ir už žemyno ribų. Vis dėlto Paryžius dizaineriui – gražiausias miestas.

„Jeigu į Paryžių atvažiuotų anglas ir pasakytų, kad Londonas gražesnis už Paryžių, aš pasijuokčiau. Baigęs juoktis, galėčiau ir susimušti. Tačiau jei italas sakytų, kad Roma yra gražesnė už Paryžių, aš nekovočiau. Kad ir kaip myliu savo miestą, suprantu – Romą galima mylėti lygiai taip pat, kaip mes dieviname Paryžių“, – prieš dvejus metus leidiniui „Coveteur“ sakė Ch. Louboutinas.

Garsusis dizaineris leidžia sau įsigyti būstą ten, kur jam patinka. Nenuostabu, juk „Louboutin“ prekės ženklo metiniai pardavimai siekia 100 mln. dolerių. Jei tik kuris nors miestas dizainerį sužavi, jis ima ir ten apsigyvena. Dėl to Ch. Louboutinas turi bent kelis namus Portugalijoje, Šiaurės Afrikoje, po namą Prancūzijoje, Sirijoje. Juose dizaineris gyvendavo su savo žmona architekte Louis Benech. Jiedu buvo kartu nuo 1997 m., vėliau išsiskyrė. Pora augina šešerių metų dvynukes.

2020 m. kalbėdamas apie atžalas leidiniui „Footwear News“, Ch. Louboutinas džiaugėsi: „Buvimas tėvu pakeitė viską. Taip pat kilo paveldo klausimas – kokią žinią neši savo vaikui gyvenime. Kas yra svarbu ir kas mažiau svarbu?“

Apie savo tikrąją kilmę sužinojo tik po tėvų mirties

Paties Ch. Louboutino šeimos santykiai priminė karusėlę. Jo motina liberaliai žiūrėjo į sūnaus veiksmus: kai 12-metis Ch. Louboutinas pabėgo iš namų, mama jam leido persikelti pas draugą. „Ji buvo laisva siela. Nieko neteisė ir niekas neteisė jos. Visą savo energiją ji skyrė daryti žmones laimingus ir mylėti tuos, kurie myli ją. Mama buvo pavyzdys. Tokia gera žmonėms, tokia padrąsinanti“, – apie mamą šviesiai prisimena Ch. Louboutinas.

Kiek kitaip jis atsiliepia apie tėvą. Nors laikė jį geru žmogumi, dizainerio nuomone, tėvas buvo atitolęs. Beveik neturėjo draugų, savaitgalius praleisdavo pas savo motiną, mažai bendravo su vaikais. Tačiau viena tėvo frazė jaunąjį Ch. Louboutiną labai sujaudino: „Medis turi rieves. Gyvenime visada eik rievių kryptimi ir niekada prieš jas, jei nori sukurti ką nors gražaus“.

Vis dėlto vieną įtakingiausių pasaulio dizainerių nuolat kankindavo mintis, kodėl jis tamsesnis už kitus šeimos narius. Kaip pasakoja Ch. Louboutinas, jaunystėje jį žavėjo Egipto kultūra ir faraonai, todėl susikūrė iliuziją, kad yra egiptiečių palikuonis.

Vaizdinys netruko virsti realybe. Po tėvų mirties dizaineris iš vienos sesers sužinojo, kad jo biologinis tėvas tikrai egiptietis. Pasirodo, kadaise Ch. Louboutino motina turėjo romaną su jų name dirbusiu statybininku iš Egipto.

„Aš vienu metu buvau ir šokiruotas, ir ne. Labai mėgau Egiptą. Kita vertus, visada maniau, kad mano mama šventoji“, – 2018 m. „Belfast Telegraph“ teigė Ch. Louboutinas. Vis dėlto pykčio jis nelaikė ir pridūrė, kad tai jo mamos istorija. Jį užauginęs paryžietis ir biologinis tėvas, pasak dizainerio, yra du atskiri žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.