Veidai

2016.08.12 21:14

Šiąnakt dar galima išvysti krintančių meteorų lietų

Genė Dobrovolskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.12 21:14

Rugpjūčio mėnesio naktimis verta galvą pakelti į dangų. Praėjusią naktį ir dar šią, penktadienio naktį, Lietuvos danguje bus matomas gausiausias per 7-erius metus perseidų – krintančių meteorų – srautas.

Meteorų srautą sukelia kosminėje erdvėje aplink Saulę skriejančios Svifto-Tutlio kometos paskleista dulkių juosta. Astronomas Algirdas Kazlauskas pasakoja, kad būtent rugpjūtį Žemė įskrieja į šios kometos nuolaužų juostą, kurios ima degti, kai tik patenka į mūsų atmosferą.

„Tos smulkios dalelės, skriejančios kosmose, vadinamos meteoroidais, o kai jau patenka į Žemės atmosferą tampa meteorais – tai tiesiog blyksniai, šviesos blyksniai danguje, kurie sukelia tokį reiškinį, kurį mes vadiname meteorų srautu. O jeigu tie gabaliukai – kometos – pasiekia Žemę, tai tada jie jau tampa meteoritais“, – pasakojo astronomas.

Astronomai prieš kiekvieną meteorų lietų apskaičiuoja, kada perseidai bus matomi ryškiausiai. Šią vasarą Lietuvoje aktyviausias meteorų srautas buvo matomas praėjusią naktį ir dar jį bus galima stebėti penktadienio naktį.

„Persėjaus žvaigždynas rytais kaip tik būna rytuose, jis kylantis, todėl jeigu norite dar šiąnakt matyti tą srautą, tuos meteorus, tai reikėtų žiūrėti į šiaurės rytus, bet jau gerai po vidurnakčio, kai nebetrukdo mėnulis“, – patarimais pasidalijo A. Kazlauskas.

Jei šių metų rugpjūčio mėnesio naktimis nepavyks pažvelgti į dangų, tą bus galima padaryti lapkričio bei gruodžio mėnesiais, kai Žemės atmosferą pasieks kiti meteorų srautai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.