Veidai

2021.07.01 07:30

Širdžių princesė sudaužyta širdimi: minimos 60-osios ledi Dianos gimimo metinės

LRT.lt2021.07.01 07:30

Nors pasakos apie princeses paprastai baigiasi laimingai, ledi Dianos, žmonių vadintos širdžių princese, gyvenimas pasakos nepriminė – jai ne kartą buvo sudaužyta širdis, skyrybos buvo aptarinėjamos viso pasaulio spaudoje, kankino depresija, lydėjo nusivylimai, o tragiškoje avarijoje žuvo būdama 36-erių.

Liepos 1-ąją minimos 60-osios širdžių princesės gimimo metinės. Diana Spencer gimė 1961-aisiais, užaugo 5 vaikų šeimoje. Vaikystėje ji svajojo tapti balerina, tačiau svajonės neįgyvendino dėl per aukšto ūgio. Jos močiutė buvo artima karalienės motinos draugė, asmeninė asistentė ir palydovė, surengusi ne vieną karališkąjį vakarėlį. Pati Diana prisimena vaikystėje žaidusi su jauniausiais karalienės Elžbietos vaikais, princu Andrew ir princu Edwardu.

1977-aisiais šešiolikmetė Diana pirmą kartą sutiko 29-erių princą Charlesą, tąkart viešėjusį Spencerių namuose. Kaip duodamas oficialų sužadėtuvių interviu prisiminė princas Charlesas, Diana jam iškart pasirodė linksma, gyvybinga ir patraukli mergina, tik tada jis netikėjo, kad tai būsima jo žmona.

Princesei Dianai šiandien būtų sukakę 60 metų: JK bus atidengta jai skirta skulptūra

Tada princui norėta pripiršti Dianos seserį Sarah, tačiau ši viename iš savo interviu pernelyg atvirai išdėstė, kad tekėti už princo Charleso nesutiktų, net jei jis ir būtų Anglijos karalius. Antrąsyk Diana ir Charlesas susitiko po trejeto metų, bendrų draugų namuose. „Iki vestuvių susitikome vos trylika kartų“, – Diana sakė dokumentinėje laidoje „Diana: In Her Own Words“.

1981-ųjų liepos 29-ąją pora susituokė, o šalia įspūdingo Dianos sužadėtuvių žiedo su safyru (kurį dabar dėvi Kembridžo kunigaikštienė Catherine) atsirado ir tradicinis velsietiško aukso vestuvinis žiedas – maždaug trijų tūkstančių kviestinių svečių akivaizdoje Šv. Pauliaus katedroje Londone princas Charlesas vedė Dianą Spencer, po ceremonijos tapusią Velso princese Diana.

Jų vestuves, skaičiuojama, stebėjo šimtai milijonų visame pasaulyje. Dianos vestuvinė suknelė, siuvinėta daugiau nei 10 tūkst. perlų, su ilgesniu nei 7 m. šleifu, pasiekė kelis rekordus ir yra laikoma viena įspūdingiausių praėjusio amžiaus pabaigos suknelių.

Beje, princas Charles ir ledi Diana pirmieji gerbėjų minios akivaizdoje pasibučiavo Bakingamo rūmų balkone.

Tiesa, princesės Dianos gyvenimas rūmuose lengvas nebuvo. Apie depresiją, bulimiją ir skyrybas su vyru princesė prabilo garsiajame interviu Martinui Bashirui, pasirodžiusiam 1995 m. Tada jau maždaug trejus metus ji ir princas Charlesas gyveno atskirus gyvenimus.

Princesė patikino, kad iš pradžių jų santuoka buvo labai laiminga, nors kartais koją kišo tai, kad žiniasklaidai ji buvo įdomesnė nei jos vyras. „Dėl to dažnai jausdavausi nepatogiai, tai kėlė ir tam tikrų sunkumų“, – užsiminė ji. Netrukus jos vyras pasiūlė daugiau darbuotis atskirai, tai Dianą labai nuliūdino, tačiau ji sakė neturėjusi kito pasirinkimo.

Netrukus po vestuvių Diana pastojo. Interviu moteris prisiminė, kad sužinojusi, jog gims sūnus, pajuto milžinišką palengvėjimą. Įpėdiniu džiaugėsi ir britų karališkoji šeima. Diana prisipažino, kad nėštumas nebuvo labai lengvas, tačiau vaikeliui gimus savijauta kuriam laikui pagerėjo, tiesa, neilgam: „Tuo metu niekas nekalbėjo apie depresiją po gimdymo, pati pradėjau tuo domėtis, kai supratau, kad nubudusi iš ryto nenorėjau keltis iš lovos, jaučiausi nesuprasta, kamavo slogi nuotaika.“

Nors ir sulaukė gydymo, iš tiesų jai reikėjo laiko ir erdvės prisijaukinti visas naujas pareigas, kurių tuo metu atsirado jaunos mamos gyvenime. Paklausta, kaip jos depresiją priėmė šeima, ji tvirtino tuo metu nuolat girdėjusi frazes „Diana yra nestabili“, „Diana yra emociškai išsibalansavusi“ ir pan.

Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad Diana save žalojo. „Kai niekas tavęs nesiklauso, jautiesi negirdima, nutinka įvairiausių dalykų. Kai tavo viduje labai daug skausmo, stengiesi sužeisti save fiziškai – nori pagalbos, tačiau netinkamai jos prašai. Nors kažkam atrodo, kad taip tiesiog sieki dėmesio. Tuo metu sau nepatikau, gėdijausi, kad negaliu pakelti įtampos, o iš tiesų norėjau, kad man pagerėtų ir galėčiau toliau atlikti savo kaip mamos, žmonos, Velso princesės pareigas“, – vardijo Diana, taip pat prisipažinusi, kad ne vienerius metus sirgo bulimija.

Kitų karališkosios šeimos narių pagalbos princesė nesikreipė – anot jos, sergant bulimija ir taip lydi gėdos jausmas, neapykanta sau, tad kalbėti apie šią ligą su aplinkiniais nesinori. Jos būsenos nelengvino ir tai, kad britų žiniasklaidoje pasirodydavo publikacijų apie porą kankinančius sunkumus.

Kaip rašo J. Dimbleby`is, maždaug 1986-aisiais Charlesas atnaujino santykius su dabartine savo žmona Camilla Parker-Bowles. „Žinojau apie tai, tačiau nieko negalėjau padaryti, – M. Bashirui sakė Diana. – Buvome trise šioje santuokoje. Taigi buvo ankštoka.“

Charlesas ir Diana tarsi pradėjo gyventi atskirus gyvenimus, nors viešumoje vaidino laimingą šeimą. Tiesa, tai, ką, poros manymu, puikiai sekėsi slėpti, 1992 m. pasirodžius Andrew Mortono knygai apie Dianą, ėmė lįsti į viešumą. Naujienos apie galimas poros skyrybas vis dažniau mirgėjo žiniasklaidos puslapiuose.

1993-iaisiais žiniasklaidai nuolat nušviečiant Dianos gyvenimą, ši nusprendė pasitraukti iš viešumos. „Spaudimas buvo toks žiaurus, kad aš nuolat jaučiausi pervargusi ir prislėgta“, – pasakojo ji.

Susidariusią situaciją dar labiau pakurstė Jameso Hewitto knyga, kurioje jis pasakojo apie maždaug 1989 m. užsimezgusius artimus santykius su Diana. Interviu M. Bashirui moteris šio fakto neneigė, tačiau prisipažino, kad pasirodžius knygai jautėsi sugniuždyta: „Aš juo labai pasitikėjau, ypač tada, kai man buvo sunkiausia. Laikiau jį savo draugu, bet buvau skaudžiai nuvilta.“

Tiesa, aistros dėl garsiojo interviu M. Bashirui nerimsta iki šiol – kaip gegužę pranešė BBC, buvęs transliuotojo žurnalistas „apgavo ir paveikė“ princesės Dianos brolį, kad vėliau galėtų iš jos gauti legendinį interviu.

„Nors nurodoma, kad Velso princesė Diana pati norėjo duoti interviu BBC, tapo aišku, jog jo gavimo būdai neatitinka to, ko auditorija turi teisę tikėtis. Labai dėl to apgailestaujame“, – sakė BBC direktorius Timas Davie`as, viešai atsiprašęs už buvusio darbuotojo elgesį.

Paskelbtos tyrimo dėl sensacingojo 1995-ųjų interviu su princese Diana išvados: BBC dangstė faktą apie pasitelktus suklastotus dokumentus

Princesės brolis Earlas Spenceris kaltino M. Bashirą apgaule įtikinus Dianą atvirai pasikalbėti. Neva jis pasinaudojo suklastotais dokumentais, kad paragintų princesę prabilti viešai. Vanityfair.com šį princesės interviu vadino paskutiniu vinimi į jos ir Charleso santuokos karstą, po jo karalienė Elžbieta II pradėjo reikalauti oficialių poros skyrybų.

Galutinai su Velso princu Charlesu princesė Diana išsiskyrė 1996 m., tačiau ir po to nedingo iš žiniasklaidos akiračio. Daug laiko labdaringai veiklai skyrusi princesė jos nenutraukė ir po skyrybų. Ji pasirinko 5 labdaros sritis – Raupsuotųjų misiją, labdarą benamiams, Valstybinę sergančiųjų AIDS globą, Karališkąją Marsdeno onkologijos ligoninę ir Great Ormond Street vaikų ligoninę.

Kitų metų vasarą ji buvo nufotografuota leidžianti atostogas su nauju mylimuoju Dodi Fayedu. 1997 m. rugpjūčio 31 d., kelios minutės po vidurnakčio, „Mercedes“ automobilis, kuriuo važiavo princesė Diana su naujuoju širdies draugu, pateko į avariją netoli Eifelio bokšto Paryžiuje. Automobiliu važiavę princesė Diana, jos mylimasis D. Fayedas ir automobilio vairuotojas Henris Paulas žuvo. Ir praėjus beveik 24 m. nuo princesės mirties, jos populiarumas ir prisiminimas žmonių atmintyje neblėsta.

Minint 60-ąsias princesės Dianos gimimo metines Kensingtono rūmų parke bus atidengta jai pagerbti skirta statula. Kaip pranešė vanityfair.com, princas Charlesas renginį planuoja praleisti, o princesės vaikai, princas Williamas ir specialiai šia proga į Jungtinę Karalystę atvykęs princas Harry, renginyje sakys kalbas ir prisimins savo motiną.

Nors po to, kai princas Harry ir Meghan Markle nusprendė atsitraukti nuo karališkųjų pareigų, o šių metų kovą davė atvirą interviu JAV televizijos žvaigždei Oprah Winfrey, tarp brolių tvyro tam tikra įtampa, vanityfair.com šaltinių teigimu, vardan savo motinos atminimo broliai nesutarimus linkę bent dienai pamiršti. Pastarąjį kartą žiniasklaida užfiksavo princus broliškai besišnekučiuojant per karalienės Elžbietos II vyro, princo Philipo, laidotuves.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt