Veidai

2021.06.25 12:09

Rūtai Ščiogolevaitei – 40: nuo pirmųjų pasirodymų iki motinyste besidžiaugiančios scenos divos

LRT.lt2021.06.25 12:09

Nesulaužyta optimiste save vadinanti atlikėja Rūta Ščiogolevaitė birželio 25-ąją mini 40-metį. Nors pastarieji metai jai buvo nelengvi, jos kelyje – ir televizijos projektų spindesys, ir legendinės scenos, ir ovacijos bei gerbėjų liaupsės. LRT archyvuose išliko ir jautrūs Rūtos pasakojimai, ir pirmieji pasirodymai.

„Veikiau esu iš tų žmonių, kuriems amžius yra tik skaičius. Su laiku keičiasi požiūris, publika, repertuaras ir tai nėra blogai. O ar dabar norėčiau būti 25-erių? Turbūt ne“, – neseniai duodama interviu portalui LRT.lt apie tada dar tik artėjusį jubiliejų svarstė Rūta.

Per gyvenimą su muzika žengianti atlikėja gimė Šiauliuose, kur baigė konservatoriją, vėliau sostinėje tapo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolvente. Pirmąjį albumą, kuris vadinosi „Rūta. Kelionė tolyn“, R. Ščiogolevaitė išleido būdama septyniolikos. Dainininkė buvo grupės „Funkadelix“ solistė, dvejus metus koncertavo su grupe „Studija“.

Pramoginės muzikos konkursas „Būk artistas“. Laidos svečiai: grupė „Studija“, Stepas Januška ir Rūta Ščiogolevaitė

Pirmą kartą garsiau dainininkės vardas nuskambėjo 2002-aisais, kai ji pasirodė viename televizijos projekte ir užėmė 2-ąją vietą. Po poros metų atlikėja debiutavo ir nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje bei su daina „Over“ užėmė 2-ąją vietą.

Eurovizija 2004. Nacionalinė atranka, I laida

Nors laidoje „Kulinarinės kelionės“ atlikėja šypsojosi, kad daugeliui jos pavardę ištarti sunku, gerbėjai atlikėjos pavardę jau buvo gerai išmokę. Talentinga dainininkė vis užtikrinčiau kopė karjeros laiptais, o netrukus gavo progą pademonstruoti ir daugiau savo talentų.

Kulinarinės kelionės

2006 m. LRT TELEVIZIJOS eteryje pasirodė velniško populiarumo sulaukęs projektas „Lietuvos šokių 10“. Viena ryškiausių jo dalyvių buvo Rūta, po kiekvieno pasirodymo jai liaupsių negailėjo projekto komisija. Rūta iškovojo antrąją vietą.

Lietuvos šokių 10. XVII laida, finalas, I dalis

Projekte užsimezgė ir jausmai su scenos partneriu Deividu Meškausku, su kuriuo Rūta susilaukė vyriausio sūnaus Adomo. Nors pora pasuko skirtingais keliais, LRT archyve išliko daugybė elegantiškų ir energingų šokių, kuriais prieš 15 m. kiekvieną šeštadienį atlikėja džiugindavo žiūrovus.

Lietuvos šokių 10. XVII laida, finalas, II dalis

2007 m. atlikėja sugrįžo į nacionalinę „Eurovizijos“ dainų konkurso atranką, kurioje su daina „If I Ever Make You Cry“ užėmė 2-ąją vietą.

Eurovizija 2007. Nacionalinė atranka, finalas

Išbandžiusi jėgas nacionalinėje „Eurovizijos“ dainų konkurso atrankoje bei puikiai pasirodžiusi projekte „Lietuvos šokių 10“, atlikėja jėgas išbandyti nusprendė ir šokių „Eurovizijos“ atrankoje. Čia R. Ščiogolevaitės ir D. Meškausko pora užėmė 3-ąją vietą.

Šokių Eurovizija, nacionalinė atranka, finalas

2011-aisiais į nacionalinę „Eurovizijos“ atranką R. Ščiogolevaitė sugrįžo su vokiečių kurta daina, o ant scenos pasirodė su nauju mylimuoju Elvinu Dandeliu. Tiesa, skirtinguose miestuose gyvenusius muzikantus, panašu, kad išskyrė atstumas. Pati Rūta išsiskyrimo nekomentavo, patikino skyrybų detales norinti pasilikti sau.

Eurovizija 2011. Nacionalinė atranka, finalas

2013 m. atlikėja sukūrė šeimą su Rolandu Damijonaičiu, su kuriuo susilaukė keturių vaikų. Šiemet teismas atvertė poros skyrybų bylą, tad atlikėja neslepia – praėję metai nebuvo jai lengvi. Scenos žvaigždė R. Ščiogolevaitė šiuo metu daugiausia panirusi į motiniškus rūpesčius: auginti penkis vaikus – nemažas iššūkis.

„Tokio dalyko, kaip gyvenimas sau, aš tiesiog nebepamenu. Kas yra motinystė? Tai yra mano gyvenimas, mano kasdienybė, mano svajonės, mano poreikiai, tai yra viskas, apie ką aš galvoju“, – laidai „Stilius“ sakė atlikėja.

Kai prieš dešimtmetį R. Ščiogolevaitė filmavosi legendinio serialo „Giminės“ tęsinyje, tikrai negalvojo, kad netrukus jos gyvenime svarbiausią vietą užims motinystė, o ne darbai scenoje ar televizijoje. Dabar net profesija, kurios tiek metų mokėsi, ir scena, į kurią tiek metų žengė siekdama būti geriausia, mylimiausia, kiek nustumtos į šalį, tačiau atlikėja vis stipriau mėgaujasi kita likimo dovana – motinystės patirtimi.

Rūta Ščiogolevaitė apie motinystę: nuolatinis balansas tarp lepinimo ir griežto auklėjimo

„Pati save pagaunu, kad šiuo metu, turėdama jau penktąjį vaikelį, esu turbūt laimingiausia, palyginti su visais kitais kartais. Nežinau, su kuo tai susiję: ar su patirtimi, ar su amžiumi. Galbūt viskas kartu, bet jaučiu tą tikrą pasitenkinimą motinyste. Daug atlaidžiau ir ramiau žiūriu į kai kuriuos iššūkius ir problemas, daugiau tiesiog tyro džiaugsmo“, – tikino pašnekovė.

Mamos patirtis R. Ščiogolevaitę išmokė nebe taip sureikšminti įvairių smulkmenų ir nedidelių problemų, o daugiau vietos palikti džiaugsmams. Net jei tuos džiaugsmus temdo aršios, skausmingos ir labai ilgos skyrybos su mažųjų vaikų tėčiu. Žinia, kad pora skiriasi, pasigirdo tuo metu, kai moteris laukėsi penktos dukrytės. Dabar mažylei jau daugiau nei pusantrų metukų, o skyrybų byla tik neseniai pasiekė teismą ir greitai baigtis nežada.

„Dažnai išgirstu: kokia tu stipri, Rūta. Ypač iš žmonių, kurie žino visus tuos kasdieninius ir nekasdieninius iššūkius. Visą laiką sakydavau: kodėl jūs man sakote, kad aš stipri? Nes niekada negalvojau, kad iš tikrųjų esu stipri. Bet dabar pradėjau galvoti: taip, turiu nemažai tos stiprybės ir tikrai ne kiekvienas žmogus galėtų užgriuvus tiek įvairiausių rūpesčių ištverti. Aš stengiuosi optimistiškai žiūrėti: matyt, ne taip jau lengvai gyvenime ir palūžčiau, jei kokios didelės problemos ir rūpesčiai.

Vakaras su Edita. Karantino atskleisti talentai: Ščiogolevaitė siekdama sutaupyti išmoko daug ką pasidaryti pati

Kitas dalykas, yra visiškai nestandartinė situacija, aš tai vadinu vyšnaite ant torto. Žinote, kaip būna, – tik to ir betrūko. Tai – karantinas su visais su juo susijusiais iššūkiais. Jeigu ne karantinas, jeigu turėčiau savo darbą, tai viskas būtų turbūt dvidešimtkart lengviau. Nes labai daug sprendimų, rūpesčių, iššūkių ir netgi rimtų problemų yra susiję būtent su tuo. Kartais, aišku, ir pajuokauju: na, čia tik man taip gali atsitikti, prie visų problemų – dar kokia stichinė problema“, – pasakojo dainininkė.

Dėl Lietuvą suvaržiusios COVID-19 pandemijos ir karantino atlikėjos koncertai ir pasirodymai šventėse praėjusiais metais buvo atšaukti. „Pasirodo, viskas įmanoma, juolab kad nėra kur dingti. O ar patenkinami visi poreikiai? Žinoma, ne. Tiesa, sulaukiau labai daug pagalbos iš draugų, kaimynų, nepažįstamų žmonių. Jie mane gelbėjo ir materialiai, ir emociškai, kas taip pat yra ne mažiau svarbu“, – portalui LRT.lt pasakojo atlikėja.

Paramos Ukrainai ir Baltarusijai koncertas „Kartu iki pergalės“ I d.

Ji sakė pagalbos prašyti mokanti, tačiau labai nemėgstanti: „Man patinka tvarkytis pačiai. Tikrai nesu iš tų žmonių, kurie sėdi ir verkia iš nevilties. Man tai nebūdinga.“

Sunkios skyrybos, penki maži vaikai, skolos ir dar menininkų gyvenimą visiškai paralyžiavęs karantinas. Kartais atrodo, kad gyvenimas griūva ir dėl kur kas menkesnių rūpesčių. R. Ščiogolevaitės jis galėjo sugriūti jau penkiskart. Ypač ši žiema jai buvo tragiškai sunki – dėl karantino keturis mėnesius vaikai nėjo nei į mokyklas, nei į darželius, moteris neturėjo jokio darbo. Atsidūrus tokioje padėtyje ne vienam nusvirtų rankos.

LRT Metų apdovanojimai. Pagerbtos 2020-aisiais telkusios ir skatinusios asmenybės bei darbai

„Tas etapas, kai man labai dažnai nusvirdavo rankos, yra baigtas. Tas etapas buvo, jis tęsėsi ilgai“, – sakė R. Ščiogolevaitė. Ji atvira: kai pasidaro nepakeliamai sunku, save paragina dėmesį nukreipti į gerus dalykus, rasti kuo pasidžiaugti. Tada lengviau pakelti bet kokius iššūkius ir problemas. Tokiomis akimirkomis paspirties ji vis dažniau ieško tikėjime.

Nesulaužyta optimiste save vadinanti R. Ščiogolevaitė išbandymus išmoko vertinti lyg prieskonius, kurių likimas kartais net padaugina į jos gyvenimo sriubą: „Kai yra tikrai labai daug sunkių dalykų, kas tada belieka? Arba tu pasiduodi, arba sugebi įžvelgti tai, kas yra gero. Aš turiu tiek daug gero: nuostabius kaimynus, labai daug gerų draugų, sveikatą, vaikus, kurie yra sveiki. Turiu stogą virš galvos, vis dar turiu skaniai pavalgyti, o ko daugiau mums reikia?“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt