Veidai

2021.06.18 17:58

Klimatologė Audronė Galvonaitė negavo net skiepo nuo COVID-19, kol nepapasakojo, kokie bus orai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.06.18 17:58

Neseniai klimatologė Audronė Galvonaitė pristatė savo naują knygą „Paskui orus jų klystkeliais“, kur paprastai, aiškiai ir su daugybe pavyzdžių pasakoja apie meteorologiją, orus ir klimatą. Apie knygą ir orus, kuriuos vis sunkiau nuspėti net trumpam laikui, ji pasidalijo mintimis ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

Kaip orai gali nuklysti? Ogi labai paprastai: dažnai žmonės neatpažįsta, kad kažkas yra susiję su įvairiausiais orų pokyčiais. A. Galvonaitė sako neretai paklausianti: ar Lietuvoje pastebime visus reiškinius?

„Dažnai sakau: pakelkite akis į dangų, neieškokite kapeikų. Iš tikrųjų pamatysite labai daug gražių dalykų. Jau vien stebėdami debesis galite sau susiprognozuoti ir neklausinėti kiekvieną kartą mūsų, kas dabar bus“, – kalba pašnekovė.

Klimatologė Galvonaitė: klimatas toks išsibalansavęs, kad sunku pateikti orų prognozes net trumpam laikui

Tikrai yra kur paklaidžioti orų klystkeliais, patvirtina klimatologė. Orai – nepastovūs, labai dinamiški, itin greitai keičiasi, dar kartą primena ji, be to, kai keičiasi klimatas, kartu keičiasi ir orai, ir reiškiniai.

Ar tiesa, kad klimatologė pagaliau ryžosi parašyti knygą, kad jos gatvėje nebeklausinėtų apie orus? „Deja, klausinėja dar daugiau, – sako A. Galvonaitė. – Tiems, kurie perskaitė, esu priversta papasakoti, kaip ją rašiau, o aš ją irgi rašiau priverstinai, nes man buvo pasakyta, kad privalau visiems žmonėms suprantama kalba papasakoti apie reiškinius.“

Meteorologija – fizika ir matematika, tad jei surašysi formules, žmonėms nebus aišku. Vis dėlto ir be to dažnai žmonėms neaišku, ką jie mato danguje. Pasak pašnekovės, dažnai išvydę kokį nors reiškinį pirmą kartą gyvenime žmonės iškart puola aiškintis, ar neatėjo pasaulio pabaiga.

Žmonės kalba, kad A. Galvonaitė net skiepo nuo COVID-19 negavo, kol nepapasakojo, kokie bus orai. „Taip, tik įėjau, sako: prašau papasakoti, kokia bus vasara, antraip nepraleisime“, – juokiasi ji.

Tačiau klimatologė per tiek darbo metų įsitikino – kad ir kokie orai būtų, žmonėms vis negerai: jei lyja – negerai, jei labai karšta – vėl negerai.

„Aš ir pati kartais labai pasipiktinu prognozėmis, nes į jas pasižiūriu ir kitą dieną pamatau, kaip jos pasikeitė. Buvo numatyta, kad birželis, visa vasara bus gana vėsi. Staiga per savaitę orai apsivertė visame pasaulyje. Kaip matote, labai sunku prognozuoti, kai kinta klimatas. Viskas taip išbalansuota, o klimato sistemoje viskas taip susiję. Sinoptikams yra kur padirbėti“, – kalba pašnekovė.

Plačiau – birželio 18 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Klimatologė Galvonaitė: klimatas toks išsibalansavęs, kad sunku pateikti orų prognozes net trumpam laikui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.