Veidai

2021.06.19 08:51

Plepusis Dominykas Vaitiekūnas išėjo gestų kalbos pradžiamokslį, apie tai pagalvodavo dar mokykloje

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.06.19 08:51

„Šiuos metus skyriau tam, kad susipažinčiau, suprasčiau ir patyrinėčiau kurčiųjų santykį su muzika. Jis gerokai ryškesnis ir svarbesnis, nei bet kuriam girdinčiajam gali pasirodyti“, – portalui LRT.lt sako aktorius ir atlikėjas Dominykas Vaitiekūnas, kurio rankose atsidūrė pažymėjimas, patvirtinantis, kad aktorius baigė gestų kalbos pradžiamokslį.

„Visi dalinasi diplomais. Aš irgi gavau. Pažymėjimą. Lietuvių – gestų kalbos A1, – savo socialiniame tinkle džiaugėsi D. Vaitiekūnas. – Iš manęs, plepio, buvo atimta galimybė [pakalbėti – LRT.lt]. Sėdi, žiūri ir akių niekur nuleisti negali, nes informacija pateikiama be garso. Turi krautis visas žinias į akis ir mokytis mintinai iškart – nuleidi akis ir nebematai jokios informacijos. Konspektuok smegenų vingiuose ir tiek.“

Savo sekėjams aktorius taip pat atskleidė, jog baigdamas mokyklą, svarstė, kad jei neįstos į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (LMTA), eis mokytis gestų kalbos. „LMTA savo likimą pasitikau iškart, o prie gestų kalbos stabtelėjau dabar“, – dalijosi D. Vaitiekūnas.

Portalui LRT.lt jis pasakojo, kad idėja pasimokyti gestų kalbos kilo per pandemiją, kai sugalvojo daryti muzikinį projektą apie žmonių susikalbėjimą ir nesusikalbėjimą: „Šią temą nusprendžiau panagrinėti per kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų prizmę bei išleisti muzikinį albumą, kuris būtų skirtas visiems, tačiau taip pat būtų pritaikytas ir kurtiesiems bei neprigirdintiems.

Taigi užmezgiau bendradarbiavimą su Lietuvos kurčiųjų draugija, Kauno kurčiųjų reabilitacijos centru, su choreografe Agniete Lisičkinaite pradėjome tyrinėti kurčiųjų judesį ir plastiką, kitą savaitę garso laboratorijoje su girdinčiais ir kurčiaisiais išbandysime įvairias muzikos technologijas, kurios garsą paverčia vibracijomis. Jau dirbame kartu su kompozitoriumi Jokūbu Tulaba ir tikimės, kad už metų ar poros šis projektas išvys dienos šviesą.“

Nors šis projektas nėra skirtas tik kurtiesiems ir neprigirdintiems, prie įvairios visuomeninės veiklos prisidedantis aktorius pastebi, jog kai kurių socialinių grupių integracija bei tam tikrų paslaugų ar kultūros prieinamumas joms yra ganėtinai ribotas.

„Labai domiuosi šia sritimi, tad tikiuosi, kad projektas bent dalinai užpildys šią spragą. Juk iš tiesų kurtieji jaučia ryšį su muzika. Neetiški, nuo senų laikų išlikę juokeliai apie neprigirdinčiųjų chorą, tik parodo, jog visiškai nepažįstame tam tikrų socialinių grupių.

Šiuos metus skyriau tam, kad susipažinčiau, suprasčiau ir patyrinėčiau kurčiųjų santykį su muzika. Jis gerokai ryškesnis ir svarbesnis, nei bet kuriam girdinčiam gali pasirodyti. Beje, turėjome tam tikrus judesio užsiėmimus be muzikos, po kurių kurtieji pastebėjo, jog jiems ir patiems buvo keista, kad dalis užsiėmimo vyko be muzikos. Nors jie negirdi viso spektro garsų, muziką jie jaučia“, – paaiškino D. Vaitiekūnas.

Anot jo, gestų kalbos pamokos – viena iš projekto dalių, kuri padeda geriau suprasti komunikacijos principus. „Kol kas dar vystau projektą, tad visi norintys bendradarbiauti ir galintys prisidėti, gali kreiptis į mane“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.