Veidai

2021.06.15 18:16

Prodiuseris apie Šeimų gynimo marše skambėjusį himną: ar tai nėra valstybės simbolių išniekinimas?

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.06.15 18:16

Pasipiktinimą sukėlė „Youtube“ paviešintas vaizdo įrašas, kuriame „Didžiajame šeimos gynimo marše“ himną giedojusi moteris pamiršta „Tautiškos giesmės“ žodžius. Tada himną bandyta giedoti pasitelkus tekstą. Prodiuseris Lauras Lučiūnas svarsto, ar po to, kai maršo dalyviai pateikė ieškinį menininkui Dainiui Liškevičiui dėl „vėliavos išniekinimo“, neturėtų būti svarstoma, ar nėra valstybės simbolių niekinimas marše nuskambėjusi himno versija.

Antradienį paviešintas vaizdo įrašas iš „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ sulaukė komentatorių pasipiktinimo, buvo rašančių, kad nemokėti savo šalies himno yra gėda.

Tai „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatoriams neužkliuvo, nors jie visai neseniai surinko parašus ir kreipėsi į prokuratūrą dėl prieš 21 metus menininko Dainiaus Liškevičiaus sukurto ir Venecijos bienalėje pristatyto videoperformanso, kuriame menininkas nusišluosto šokoladu pateptą veidą į Lietuvos vėliavą. Šiuo metu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės simbolių išniekinimo.

„Aš manau, kad laimės blaivus protas, be jo visa Lietuva pasmerkta“, – apie ikiteisminio tyrimo baigtį, kalbėdamas su LRT.lt svarstė D. Liškevičius.

Videoperformansas „Kliaksas / Restartas“ sukurtas 2000 metais. Anot D. Liškevičiaus, tai yra meno kūrinys, kuriame 21 amžiaus pradžioje kalbėta apie tai, kad Lietuva ateityje taps pilietiniu, o ne tautiniu pagrindu vieninga valstybe. Kalbėta apie kaitą, apie patriotizmo ribas ir suvokimą.

Pasirodžius vaizdo įrašui, kuriame „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu atliekamas himnas, prodiuseris Lauras Lučiūnas svarsto, kad jei jau menininkas teisiamas už kažkada pristatytą performansą, ar neturėtume atsakingiau žvelgti į visus, kurie viešai gieda „Tautišką giesmę“.

„Manau, kad himną turėtų mokėti visi piliečiai. Taigi ar tai nėra valstybės simbolių išniekinimas, kai viešai giedant himną yra pamirštami žodžiai? Ar valstybės himnas – ne valstybės simbolis? Galbūt tiriantys menininko bylą turėtų apsvarstyti ir šį bei kitus panašius atvejus?“, – retoriškai klausia L. Lučiūnas.

Prodiuserio teigimu, vienas iš pavyzdžių, kaip priderama atlikti šalies himną, – vaizdo įraše:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.