Veidai

2021.06.12 21:19

Kilogramus gerbėjų laiškų gaudavusi diktorė Dana Rutkutė televizijos neprisijaukino, širdį atidavė radijui

LRT.lt2021.06.12 21:19

Legendinė diktorė Dana Rutkutė televiziją visada vadino svetima, tačiau labai mylėjo radiją. O klausytojai labai mylėjo savitą ir lengvai atpažįstamą jos balsą, tad gerbėjų laiškus ji skaičiavo kilogramais.

LRT.lt tęsia tekstų ciklą apie ryškiausias televizijos ir radijo asmenybes. Jų mintys ir darbai išlikę LRT archyvuose.

Legendinė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos diktorė D. Rutkutė pirmą kartą prie Lietuvos radijo mikrofono Vilniuje sėdo 1949-aisiais. Prieš tapdama radijo diktore, ji kartu su kolega Vytautu Kybartu laimėjo konkursą, kuriame dalyvavo daugiau nei 200 žmonių.

„Man rodos, aš nesirinkau radijo. Gyvenimas taip pasirinko“, – svarstė diktorė. Ji tuo metu mokytojavo vienoje Joniškio gimnazijoje, neakivaizdiniu būdu studijavo lietuvių kalbą tuometiniame Pedagoginiame institute.

„Mokytojavimas buvo iki kaklo pabodęs, neturėjau ką vaikams pasakyti, buvau išsėmusi save kaip mokytoją. Nusprendžiau grįžti į Vilnių ir kažkaip įsitvirtinti teatre ar panašiai. Pamačiau lange skelbimą, kad radijas ieško diktorių. Pamaniau: kodėl nepabandžius?“ – prisiminė D. Rutkutė.


„Kokia buvo pati pirma darbo diena Lietuvos radijuje, dabar jau tiksliai nebeprisimenu. Matyt, niekuo neišsiskyrė, tačiau iki šiol atmintyje aiškiai įsirėžusi diena, kai į studiją dėl neaiškių priežasčių perskaityti savo apybraižos neatvyko rašytojas Šiupšinskas.

Redaktorė Sofija Binkienė man liepė tuoj pat vietoj jo sėsti prie mikrofono. Apybraižos tekstą vos spėjau permesti akimis. Perskaičiau stengdamasi, kaip man atrodė, sudėlioti tinkamus akcentus ir reikiama intonacija“, – portalui LRT.lt yra pasakojusi D. Rutkutė.

Kitą dieną, po ryškaus jos, kaip diktorės, debiuto tiesioginiame radijo eteryje, kilo triukšmas: kas skaitė apybraižą? D. Rutkutė rytiniame darbuotojų susirinkime sėdėjo nuščiuvusi. Laukė paties blogiausio, bet tuometė radijo vadovė komunistinės Lietuvos lyderio Antano Sniečkaus žmona Mira Bordonaitė visų akivaizdoje pareiškė: „Štai kaip reikia skaityti literatūros kūrinius tiesioginiame eteryje. Kodėl draugė Rutkutė nedirba diktore?“ Toks buvo D. Rutkutės, kaip diktorės, krikštas.

Dirbdama Lietuvos radijuje, D. Rutkutė susiformavo kaip stipri ir ryški diktorė, kurios balsą iš pirmo žodžio tuo metu atskirdavo kiekvienas klausytojas. Ji pati LRT.lt yra sakiusi, jog džiaugiasi tuo, kad radijuje dirbę kalbininkai jai padėjo atsikratyti gimtosios Palatvės tarmės, dėl kurios ji nemokėjo aiškiai ištarti kai kurių garsų, netaisyklingai kirčiuodavo.

Lietuvos radijuje D. Rutkutė dirbo nuo 1949-ųjų iki 1961-ųjų, kai jos gyvenime atsirado darbas tada tik neseniai susikūrusioje Lietuvos televizijoje. „Man televizija labai nepatiko. Atrodė kvaila, juokinga, kai tu sėdi studijoje ir matai tik kameras, o tave mato daugybė žiūrovų“, – šyptelėjo D. Rutkutė, prisimindama darbo pradžią televizijoje, kurią visą gyvenimą vadino sau svetima.

Sovietiniais laikais radijo ir televizijos diktoriai privalėdavo skrupulingai perskaityti tik tai, kas jiems surašyta iš anksto parengtuose tekstuose. Jei bent vienu žodžiu nukrypdavo į šalį, grėsdavo rimtos kalbos su vadovybe. Kartą D. Rutkutei teko aiškintis net dėl tekste savavališkai pataisytos kalbos klaidos.

Tiesa, su Lietuvos televizijos eteriu D. Rutkutė atsisveikino pačiame sovietinio režimo įkarštyje. Ji prisiminė, kad tuo metu, skaitant tekstus, jai jau prireikdavę akinių, o ši jos išvaizdos pasikeitimo detalė labai nepatiko jaunesniems kolegoms. Todėl diktorė buvo nusprendusi, kad iš televizijos pasitrauks peržengusi penkiasdešimtmetį.

„Po vienų atostogų nusprendžiau, kad atėjo laikas padaryti seniai svarstytą sprendimą. Parašiau prašymą atleisti iš televizijos diktorių ir nesileidau daugiau įkalbinėjama likti. Be to, mane slėgė ir agresyvi tuometė televizijos atmosfera“, – pasakojo D. Rutkutė.

Išėjusi iš televizijos, ji dar beveik trylika metų dirbo radijuje, vedė įvairias laidas. „Save laikau radijo žmogumi, mano karjeros pradžia ir pabaiga – radijas, – prieš keletą metų laidai „Ryto garsai“ sakė D. Rutkutė. – Televizijos nemylėjau, ten dirbau sukandusi dantis, bet tik ten tam tikra prasme pasidariau populiari. Pradėjau gauti laiškų, gražių linkėjimų. Laiškų būdavo daug. Su Gražina Bigelyte visada klausdavome viena kitos: kiek kilogramų laiškų jau turi?“

Darbą radijuje diktorė vadino labai mielu širdžiai ir labai išplėtusiu akiratį. „Turėjau labai daug laisvo laiko. Namuose neturėdavau laiko, nors skaityti ir ką nors žinoti norėjosi, o radijuje skaitydavau knygą po knygos.

Anonsuodavau koncertą ar kūrinį, jis eteryje skambėdavo 10–15 minučių ar pusę valandos, tuo metu sau ramiausiai skaitydavau. Tada įsijungdavau mikrofoną, pasakydavau, ką reikia, ir vėl skaitydavau“, – atskleidė ji. O namuose legendinės diktorės dėmesio laukė vyras ir du sūnūs.

Beje, didžiulę atgaivą ji rasdavo bendraudama ir rašydama apie žinomus teatro ir kino aktorius bei režisierius. Juk, dirbdama diktore, ji sugebėjo baigti teatrologijos studijas garsiajame Maskvos teatro ir kino institute (GITIS) ir Lietuvoje, kaip reta, už savo teatrologines įžvalgas buvo itin vertinama ir teatro žmonių, ir kolegų teatrologų.

In memoriam Dana Rutkutė

Net ir palikusi Lietuvos radiją, D. Rutkutė nė dienos nepraleisdavo be radijo ar televizijos. 2017 metais duodama interviu LRT ji negailėjo gerų žodžių Eglei Bučelytei ir Marijui Žiedui. „Nors Eglė Bučelytė jau seniai dirba eteryje, į ją vis dar labai gražu žiūrėti. Juk ekrane svarbiausia – ne grožis, o laikysena ir žmogiškumas. M. Žiedas – patrauklus, ryškus, visada tobulai perteikia bet kokį tekstą“, – įžvalgomis dalijosi D. Rutkutė, kuriai 2017 metais buvo įteikta LRT „Garbės bitė“.

„Labiausiai nemėgstu prisiminti praeities. Kai būnu viena, stengiuosi vaizduotis, tarsi visiškai nieko nebuvo. Praėjo ir neliko. Atsimenu viską. Puikiai atsimenu, bet labiau emocine atmintimi. Ne visada man tos emocijos malonios“, – D. Rutkutė yra sakiusi viename interviu. Legendinė diktorė užgeso 2019-ųjų rugpjūtį eidama 98-uosius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.