Veidai

2021.06.01 07:35

„Eurovizijoje“ sužibėjusios Ukrainos atstovės kelyje – benamės dalia ir liga, privertusi pažvelgti mirčiai į akis

LRT.lt2021.06.01 07:35

Šeimą palikęs tėvas, benamės dalia, sunki liga ir operacija, po kurios vilties išgyventi beveik nebuvo, o dėl to, kad buvo pašalinta dalis plaučių, mokytis dainuoti teko iš naujo. Ir tai ne kino filmo scenarijus, o 5-ąją vietą „Eurovizijoje“ užėmusios Ukrainos grupės „Go_A“ vokalistės Katerynos Pavlenko gyvenimo istorija.

Ukrainiečių grupė „Go_A“ su daina „Shum“, budinusia pavasarį ir „Eurovizijos“ dainų konkurse užėmusia 5-ąją vietą, pavergė ir mūsų tautiečių širdis. Būtent šiai grupei daugiausia balų skyrė mūsų šalies komisija ir televizijos žiūrovai iš Lietuvos.

2012 m. susikūrusi grupė konkurso atranką laimėjo ir praėjusiais metais, tačiau „Eurovizija“ buvo atšaukta, tad „Go_A“ šiems metams turėjo sukurti naują dainą. Jie sugrįžo kur kas ryškesni ir ekspresyvesni. „Esame unikalūs, autentiški, originalūs. Tuo norime pasidalyti ir su pasauliu“, – ukrinform.net apie dalyvavimą „Eurovizijoje“ kalbėjo Kateryna.

Eurovizija 2021. Finalas. Ukraina. „Go_A“ – „Shum“

Tiesa, prieš „Euroviziją“ sukurtame dokumentiniame filme „Monokate“ atskleidžiama, jog Katerynos kelias nebuvo lengvas. Vaikystėje ji buvo labai drovi. Ir nors visada norėjo dainuoti, nei jos gabumai, nei norai nebuvo pastebėti. Mergaitė žavėjosi legendine Whitney Houston, tačiau sakė dar vaikystėje supratusi, kad niekada nebus tokia apdovanota, kaip jos mėgstama atlikėja.

„Kai man buvo šešeri, mirė senelis. Jis mus laikė suėmęs į rankas ir viskas atrodė tobula, šeimos santykiai atrodė glaudūs. Jam mirus, prasidėjo žiaurios turto dalybos. Mano mamai atiteko automobilis ir nebaigtas statyti pastatas – vėjo perpučiamos sienos ir plėvele aptraukti langai. Ten gyventi nebuvo sąlygų, o nesulaukęs statybų pabaigos, vieną šaltą žiemos naktį dėdė mus su mama iš senelio namų, kuriuose iki tol gyvenome, tiesiog išmetė į gatvę“, – prisiminė Kateryna.

Net ir geriausia mamos draugė tąkart atsisakė padėti. Tėvo Katerynos gyvenime nebuvo, ji augo tik su mama, kuri tuo metu buvo kariūnė ir atlygio negaudavo. „Negalėjome išsinuomoti būsto, nes paprasčiausiai neturėjome pinigų“, – kalbėjo ji.

Taigi jos su mama nuolat glausdavosi kieno nors namuose, o išsinuomoti būstą pavykdavo nebent tada, kai mama susirasdavo atsitiktinių darbų. Kai mama susirasdavo vyrą, jos persikeldavo gyventi pas jį, tačiau ne visiems mamos vyrams patiko tai, kad mylimoji turi dukrą. Galiausiai finansinei padėčiai negerėjant, mamai teko priimti sudėtingą sprendimą.

„Kai man buvo maždaug dešimt, buvome priverstos apsigyventi tame nebaigtame statyti name, su plėvele užklijuotais langais. Todėl būdama paaugle dažnai ir ilgai sirgdavau. Maniau, kad tiesiog nuolat peršaldavau, nes daug laiko praleisdavau šaltyje. Sykį patekau į ligoninę ir man pasakė, kad man reikalinga operacija. Mama tam priešinosi, nes labai bijojo.

Tačiau mano sveikata negerėjo, jaučiau, kad man kažkas negerai. Būdama septyniolikos patekau į ligoninę, į reanimaciją. Paaiškėjo, jog turiu auglį, kažkas negerai su mano bronchais, yra sprogusi kraujagyslė ir man prasidėjo hemoragija. Buvau skubiai operuota“, – skaudžias gyvenimo patirtis dėstė atlikėja. Mačiusi, kaip jos palatoje miršta žmonės, ji pradėjo rašyti tamsių emocijų persmelktas eiles ir dainas.

Galiausiai mergina išprašė mamos parsivežti ją namo – mirti ligoninėje nenorėjo. Grįžusi namo ji suprato, kad sveikata negerėja ir jautė mirties kvėpavimą į nugarą. Mama nusprendė nuvežti dukrą pas medikus į Kijevą.

Mergina buvo iškart paguldyta į ligoninę, kurioje praleido pusmetį ir kurioje buvo atlikta antra operacija. Jai buvo pašalinta dalis plaučių. „Niekas netikėjo, kad išgyvensiu“, – šyptelėjo atlikėja, pridūrusi, kad nors gydymas buvo be proto brangus, jai su mama buvo leista nemokėti.

Atgavusi jėgas ji sugrįžo į mokyklą. Tačiau gyvenimo sąlygos ir toliau išliko prastos. Dokumentiniame filme ji pasakojo, kad į mokyklą kartais ateidavo anksčiau vien tam, kad tualete išsiplautų galvą, nes jos namuose net vanduo kibire užšaldavo.

Žinoma, savo bėdas mergina slėpė ir mokykloje niekas nežinojo, kaip ji gyvena iš tiesų. „Kai mokyklos draugai sužinojo, buvo pritrenkti. Bijojau, kad jie iš manęs tyčiosis, tačiau nutiko blogiau – jie manęs ėmė gailėti“, – sunkiai tramdydama emocijas pridėjo Kateryna.

Tačiau tuo jos gyvenimo skausmas nesibaigė – nuo mažens dainuoti svajojusi mergina suprato, kad ir dainuoti nebegali – jai trūksta oro. „Supratau, kad teks mokytis iš naujo – įkvėpti dainuodama turėsiu kitaip, nei anksčiau“, – savo gyvenimo skaudulius tik neseniai atvėrė atlikėja. Net universitete, kuriame ji studijavo, niekas nežinojo apie jos sveikatą.

Dar mokyklos laikais ji buvo prisijungusi prie vienos ukrainiečių roko grupės, o būdama devyniolikos gavo skaudžią gyvenimo pamoką – nepatenkinti grupės veikla, kiti jos nariai sykį paprasčiausiai nepasirodė koncerte, palikdami Kateryną ant ledo vieną. Nusivylusi tokiu kolegų elgesiu Kateryna nusprendė savo tikslo siekti viena.

„Tuo metu man reikėjo gitaros. Taigi, kad ją gaučiau, įsidarbinau greitojo maisto užkandinėje“, – prisiminė atlikėja. Ten ji dirbo kelerius metus, kol baigė dainavimo studijas. Tiesa, nusipirko ir svajonių gitarą, ir nešiojamąjį kompiuterį. Ryšiai su mama jau tada buvo labai prasti. Ji ir dabar prisipažįsta su mama bendraujanti retai.

„Atrodo, kad pasaulyje daug mylinčių žmonių, tačiau iš savo artimųjų meilės nesulaukiau. Galbūt todėl mano pseudonimas, kuriuo pasirašinėju dainų tekstus ir eiles – Mono Kate. Ilgą laiką jaučiausi vieniša, tačiau dabar yra žmonių, kurie mane myli ir su kuriais man gera. Vis dėlto, netikiu, kad yra žmogus, kuris galėtų mane visiškai suprasti“, – svarstė atlikėja.

2012-aisiais jos gyvenime atsirado grupė „Go_A“. Tiesa, ir šiai teko nueiti ilgą eurovizinį kelią – jų daina „Solovey“ atstovauti Ukrainai buvo išrinkta praėjusiais metais, kai „Eurovizija“ neįvyko.

Todėl grupei teko sukurti dar vieną kūrinį, kuris sužavėtų Europą. Ir tai buvo 5-ąją vietą užėmęs „Shum“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.