Veidai

2021.05.21 09:43

Princai Williamas ir Harry pasisakė apie Dianos interviu: jis pablogino santykius ir prisidėjo prie jos paranojos

LRT.lt2021.05.21 09:43

Netylant triukšmui dėl garsiojo princesės Dianos interviu, 1995 m. duoto BBC laidai „Panorama“, pasisakė ir velionės sūnūs princai Williamas ir Harry. Paaiškėjus, jog BBC žurnalistas Martinas Bashiras interviu gavo pasinaudojęs neteisėtomis priemonėmis, princai prabilo apie tai, jog visame pasaulyje nuvilnijęs pokalbis buvo viena pagrindinių pašlijusių tėvų santykių ir Dianos psichinės būklės priežasčių.

Kai po atlikto tyrimo paaiškėjo, jog BBC žurnalistas Martinas Bashiras neteisėtomis priemonėmis gavo 1995 m. visą pasaulį sudrebinusį interviu su princese Diana, netrukus pasisakė ir princo Charleso bei princesės Dianos sūnūs princas Williamas ir princas Harry.

Paaiškėjus, jog BBC žurnalistas, princesės Dianos broliui Earlui Spenceriui pateikdamas padirbtus banko išrašus ir taip bandydamas pelnyti jo palankumą, kad galėtų užmegzti ryšį su princese Diana, smarkiai sulaužė BBC darbo etikos taisykles ir nesilaikė aukštų žiniasklaidos priemonės skaidrumo standartų, princas Williamas apgailestavo, jog jo mama taip ir nesužinojo, kad buvo apgauta.

„Labiausiai mane liūdina tai, kad jeigu BBC būtų tinkamai tyrusi skundus, iškeltus dar 1995 m., mano mama būtų sužinojusi, kad buvo apgauta“, – išplatintame pranešime, kurį cituoja BBC, kalbėjo princas Williamas.

Jis tęsė, jog princesę Dianą apgavo ne tik vienas žurnalistas, bet ir visi BBC vadovai. Pasak Williamo, interviu turiniui įtakos turėjo spaudimas, kurį patyrė Diana, todėl nuo šiol jis nebeturėtų būti prieinamas žiūrovams, kadangi žurnalisto ir princesės pokalbyje vyrauja pramanytas naratyvas, kurį per daugelį metų žiniasklaida sukomercino.

„Interviu buvo viena pagrindinių priežasčių, pabloginusių mano tėvų santykius, ir nuo to laiko įskaudino galybę kitų žmonių. Man neapsakomai liūdna, kad BBC smarkiai prisidėjo prie jos baimės, paranojos ir izoliacijos, kurias prisimenu iš paskutinių su ja praleistų metų“, – kalbėjo princas Williamas.

Jis pridūrė, jog netikrų naujienų eroje, visuomeninio transliuotojo ir laisvos spaudos rolė kaip niekada svarbi, o šio tyrimo rezultatai nuvylė ne tik jo motiną ir šeimą, bet ir tautą.

Po žinių apie neteisėtai BBC gautą Dianos interviu pasisakė ir princo Williamo brolis princas Harry. Jis išplatintame pranešime nurodė, jog jų motina buvo drąsi, nuoširdi ir nuostabi moteris, atsidavusi tarnybai.

„Išnaudojimo kultūra ir neetiškos praktikos sukėlė grandininę reakciją, galiausiai nusinešusią jos gyvybę“, – kaltinimų žiniasklaidos kultūrai pažėrė princas Harry.

Jis pridūrė, jog jį neramina tai, kad šiandien panašios ir net baisesnės praktikos taip pat plačiai paplitusios. „Tada ir dabar tai – daugiau nei viena žiniasklaidos priemonė, vienas tinklas, viena publikacija. Mūsų mama dėl to neteko gyvybės, tačiau niekas nepasikeitė. Saugodami jos palikimą, mes saugome kiekvieną ir puoselėjame orumą, su kuriuo ji gyveno. Prisiminkime, kas ji buvo ir už ką stovėjo“, – pranešime, kurį cituoja „The Guardian“, nurodė princas Harry.

Žinia apie tai, jog BBC žurnalistas M. Bashiras neteisėtai pasinaudojo suklastotais dokumentais, kuriuose buvo pateikiama informacija apie tai, jog Bakingamo rūmai neva moka savo darbuotojams už princesės Dianos šnipinėjimą, sklandė jau kurį laiką, rašo CNN.

Tyrimo išvadose nurodoma, jog M. Bashiras BBC melavo sakydamas, kad niekam nerodė jokių suklastotų dokumentų. Jis atsiprašė už savo elgesį, tačiau pridūrė, kad didžiuojasi didelį ažiotažą visame pasaulyje sukėlusiu interviu su Velso princese.

„Banko išrašai neturėjo jokios įtakos asmeniniam princesės Dianos pasirinkimui duoti interviu“, – tyrimo metu teigė M. Bashiras.

Triukšmas dėl 1995 m. nuskambėjusio Dianos interviu iš naujo sukilo po to, kai neseniai CBS eteryje pasirodė itin atviras JAV pokalbių šou žvaigždės Oprah`os Winfrey interviu su princu Harry ir Meghan Markle. Daugelis jį lygino su garsiuoju Harry motinos princesės Dianos interviu M. Bashirui 1995-aisiais.

Artima princesės draugė Simone Simmons teigė, kad Diana netgi pasigailėjo jį davusi. Ypač todėl, kad pokalbis supykdė jos vyresnįjį sūnų Williamą, dėl jo sulaukusį skaudžių bendramokslių komentarų.

Maža to, princesės brolis Earlas Spenceris nuo seno kaltino M. Bashirą apgaule įtikinus Dianą atvirai pasikalbėti. „Buvome trise šioje santuokoje. Taigi buvo ankštoka“, – žymiąją savo frazę 1995-aisiais Martinui Bashirui duotame interviu ištarė princesė Diana, tąkart davusi vieną atviriausių interviu apie byrančią savo ir princo Charleso santuoką.

Daugiau apie garsųjį interviu skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt