Veidai

2016.06.26 14:02

Menininko kurti robotai tapo paveikslus

LRT KULTŪROS laida „Euromaxx“, LRT.lt2016.06.26 14:02

Mūsų jau nebestebina, kai įvairius darbus už mus nudirba robotai, bet ar jie gali kurti meną? Kviečiame susipažinti su ne vieną apdovanojimą pelniusiu menininku Patricku Tresset ir jo „kūrybiškais“ robotais.  

Meno pasaulyje garsiausias su robotais dirbantis žmogus – P. Tresset. Savo studijoje Londone jis turi tris jam dirbančius robotus. Ir visus juos vadina „Polu“. 

„Tai sudėtinga. Man jie vis tiek tėra tik užprogramuotos mašinos, kurioms esu dėkingas už savo karjerą. Tai savotiški autoportretai. Mano santykis su robotais gana sudėtingas. Man jie kaip marionetės, didžiąją laiko dalį darančios tai, ko man reikia“, – aiškina menininkas. 

Robotai su vietoj akies įstatyta kamera nuskenuoja kambarį ir jame atpažįsta žmogaus veidą. Tai, ką pamato, nupiešia su visais šešėliais. Vieną portretą jie piešia iki 40 minučių. P. Tresset – kompiuterijos mokslų magistras. Jis pats robotus pasigamino ir užprogramavo. 

„Mašinos imituoja žmogaus elgesį, todėl jų judesiai atrodo pažįstami, bet tai ne tas pats, nes suvoki, kad į tave žiūri ne pora akių, o filmavimo kamera. Nors jų judesiai atrodo tokie natūralūs. Kartais jaučiuosi sutrikusi“, – sako menininkė ir P. Tresseto asistentė Sabina Tupan.

Pamatę, kaip dirba robotai, žmonės paprastai sutrinka. Bent kartą per mėnesį jie piešia viešose vietose. Šis pasirodymas surengtas pernai Paryžiuje. P. Tresset, kaip dailininką ir kaip mokslininką, domina žmogaus ir mašinų bendravimas. Žmonės linkę mašinoms priskirti žmogiškuosius bruožus.

„Vos tik mašina pasielgia kaip nors mums suprantamai, pasižiūri į ką nors ar sureaguoja, mes irgi reaguojame. Tai mums įgimta, ir nuo to niekur nepabėgsim“, – mano jis. 

Plačiau apie robotų sugebėjimus – „Euromaxx“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.