Veidai

2021.04.21 06:55

Karalienei Elžbietai II – 95-eri: atsidavimas monarchijai ir dėl pareigos paaukotas laikas su vaikais

LRT.lt2021.04.21 06:55

Nėra abejojančių karalienės Elžbietos II atsidavimu monarchijai, nors jos vaikai pripažįsta dėl to vaikystėje stokoję laiko drauge, princui Charlesui apmaudu, kad motina nepamatė pirmųjų jo žingsnių. Tiesa, dabar visi karalienės vaikai kaip niekada palaiko karalienę – prieš kelias dienas palaidojusiai vyrą, balandžio 21-ąją karalienei Elžbietai II sueina 95-eri.

Šia dieną karalienė pasitiko lydima sielvarto – balandžio 9-ąją ji neteko vyro ir tvirčiausios atramos, 99-erių Edinburgo kunigaikščio, princo Philipo, su kuriuo santuokoje pragyveno 73-ejus metus.

Nors po princo laidotuvių šeštadienį nacionalinis gedulas baigėsi, karališkoji šeima oficialiai gedi iki penktadienio. Todėl, anot harpersbazaar.com, šiemet karalienė nepristatys savo gimtadienio portreto. Į namus Kalifornijoje neskuba ir princas Harry, kuris atvyko į savo senelio princo Philipo laidotuves. Britų žiniasklaida teigia, kad Harry per gimtadienį nori palaikyti gedinčią močiutę.

Didžiosios Britanijos ministerija patvirtino, kad jau antrus metus iš eilės nebus salvių Haid parke ir prie Tauerio tilto, neskambės ir Vestminsterio abatijos varpas. Praėjusiais metais tokia pompastika karalienei pasirodė nepriderama dėl pandemijos, šiemet – dėl asmeninės netekties.

Manoma, kad be pompastikos bus paminėtas ir oficialus karalienės gimtadienis birželį, kai švenčiama su visa tauta. Tokia tradicija Jungtinėje karalystėje egzistuoja dėl praktinių priežasčių – 1748 m. valdęs karalius Jurgis II sumanė, kad monarcho gimtadieniai turėtų būti minimi su visuomene, paradais ir fanfaromis. Kadangi jis buvo gimęs lapkritį, šventę nusprendė rengti pavasario pabaigoje ar vasaros pradžioje. Elžbieta II paprastai savo oficialų gimtadienį mini antrąjį vasaros šeštadienį, tačiau praėjusiais metais dėl pandemijos jis taip pat vyko be oficialių masinių renginių.

Gyvenimo meilę sutiko paauglystėje

Elizabeth gimė 1926-ųjų balandį Jorko kunigaikščių šeimoje. Tiesa, iš pradžių negalvota, kad būtent ji kada nors valdys šalį – mirus jos seneliui Jurgiui V, sostas turėjo atitekti jos dėdei Edwardui, rašoma BBC. Šis nuo karališkųjų pareigų atsitraukė dar anksčiau, tad sostas atiteko jo broliui Albertui, kuris pasiliko šeimos vardą, 1936-aisiais tapo karaliumi Jurgiu VI, o jo sutuoktinė karaliene konsorte Elžbieta, dar vadinta karaliene motina.

Princesė Elizabeth buvo ugdoma namuose, o karališkąsias pareigas pradėjo eiti Antrojo pasaulinio karo metais.

Būdama paaugle ji sutiko ir gyvenimo vyrą. Pirmą kartą Elizabeth ir Philipas susitiko 1934 m. Jungtinės Karalystės princo George`o bei Danijos ir Graikijos princesės vestuvėse. Dar kartą jie susitiko po penkerių metų – 1939-ųjų vasarą, Elizabeth šeimai lankantis Karališkojo laivyno koledže.

Tada princesė tebuvo trylikametė paauglė, o penkeriais metais vyresnis princas Philipas jau tarnavo Britanijos karo laivuose. Anot guvernantės, išvaizdus jaunuolis jau tada sužavėjo princesę, o jį pamačiusi ji nurausdavo.

Romantiški jausmai užsimezgė gerokai vėliau – apie savo planus tuoktis pora pranešė po aštuonerių metų, 1947-aisiais. Tų pačių metų lapkričio 20-ąją pora susituokė Vestminsterio abatijoje.

Vestuvių dieną princesės pirštą papuošė velsietiško aukso žiedas, derantis prie sužadėtuvių žiedo, kurį puošia deimantai iš princo Philipo motinos tiaros.

Lygiai po metų, 1948-ųjų lapkritį, porai gimė sūnus Charlesas, dar po poros metų dukra – princesė Anne. Tarp 1949 ir 1951 m. tuo metu dar Karališkajame laivyne tarnavęs princas Philipas ne kartą buvo dislokuotas Maltoje. Neretai Maltoje apsistodavo ir princesė Elizabeth.

Tuo metu jų vaikai pasilikdavo Didžiojoje Britanijoje, kur jais rūpinosi auklės. Nemažai jos laiko iš vaikų nugriebdavo ir karališkosios pareigos, vizitai užsienyje. 1951-aisiais karaliaus Jurgio VI sveikata silpo, tad jauna princesė neretai pavaduodavo tėvą viešuose minėjimuose ir renginiuose.

Jaunai princesei – išbandymas karūna

1952 m. pradžioje princesė su vyru išvyko į turą po Australiją, Naująją Zelandiją, Keniją. Vasario 6-ąją, Kenijoje tuo metu viešėjusią porą pasiekė žinia – karalius Jurgis VI mirė. Sostą paveldėjo vyriausioji jo dukra, pasirinkusi karališką Elžbietos II vardą.

Tiesa, Elžbieta II buvo karūnuota beveik po 16 mėnesių, 1953 m. birželio 2-ąją. Kelias valandas trukusi ceremonija, kaip ir pridera, nestokojo karališkos prabangos.

Tai buvo pirmoji karūnavimo ceremonija, kurią per televiziją galėjo stebėti milijonai žiūrovų visame pasaulyje. Kaip skelbiama oficialioje Bakingamo rūmų svetainėje, iš viso karūnavime dalyvavo 8251 svečias, dirbo per 2000 žurnalistų ir 500 fotografų iš 92 pasaulio šalių. Viena iš žurnalisčių buvo Jacqueline Bouvier, vėliau tapusi pirmąją Amerikos ponia, vadinta tiesiog Jackie Kennedy.

Per karūnavimą karalienei uždėta 1661-aisiais pagaminta gryno aukso karūna, sverianti 1,8 kg. Drauge su karūna jaunos monarchės pečius prislėgė ir dar daugiau pareigų.

Elžbietai II tapus karaliene, princas Philipas paliko karinę tarnybą ir tapo princu konsortu. Atsakingai į savo pareigas žiūrėjusi naujoji karalienė su vyru iškart išsiruošė į pusmetį trukusią kelionę po Tautų Sandraugos šalis. Vaikai ir vėl pasiliko Jungtinėje karalystėje su karaliene motina ir būriu auklių. Tiesa, anuomet taip buvo priimta, karalienė ir pati augo apsupta auklių, kol jos tėvai būdavo išvykę vykdyti karališkųjų pareigų.

Su vaikais – po pusryčių ir per popiečio arbatėlę

1994-aisiais pasirodžiusioje biografijoje princas Charlesas jos autoriui Jonathanui Dimbleby`ui prisipažino, kad vaikystėje motinos jam labai trūko, tad jis yra dėkingas jį išauginusioms auklėms.

Būtent jos, pasak princo, matė jo pirmuosius žingsnius, mokė jį, sudrausmindavo dėl netinkamo elgesio ir pagirdavo, kai elgdavosi gerai. Jis buvo labai artimas su savo močiute, karaliene motina, kuriai buvo dėkingas už dėmesį ir rūpestį. „Man ji reiškė viską, tad šios akimirkos laukiau su siaubu. Atrodė, kad ji niekada neateis. Nuo vaikystės ji man atrodė nesustabdoma, dievinau ją“, – 2002-aisiais vykusiose karalienės motinos laidotuvėse kalbėjo princas Charlesas.

Tiesa, anot žurnalo „Town & Country“, net ir būdama namuose karalienė negalėjo vaikams skirti itin daug laiko – derindama karališkąsias pareigas ir motinystę karalienė su vaikais susitikdavo po pusryčių ir popietės arbatėlės metu.

Tiesa, princesė Anne su broliu, princu Charlesu, nesutiko – 2002 m. BBC duotame interviu ji patikino, kad tai, jog mama negalėjo jiems skirti daug laiko, dar nereiškia, kad ji nebuvo rūpestinga motina. Princesė sakė, kad tvirtas jos ir mamos ryšys užsimezgė paauglystėje, jas ypač vienijo aistra žirgams.

Vėliau Elžbieta II ir princas Philipas susilaukė dar dviejų sūnų – princų Andrew (1960 m.) ir Edwardo (1964 m.). Biografai pastebi, jog jiems gimus monarchė tvirčiau jautėsi atlikdama karališkąsias pareigas, tad leido sau atsipalaiduoti ir sumažinti darbo krūvį, taip pat lanksčiau žiūrėjo į savo pareigas ir daugiau laiko atrasdavo atžaloms.

Akmenų kelyje tarp jos ir vaikų pasitaikydavo ir jiems užaugus. Pavyzdžiui, kaip rašoma BBC, sūnaus 50-mečio šventę ji praleido bausdama princą Charlesą už meilės romaną su Camilla Parker Bowles tuo metu kai jis dar buvo vedęs ledi Dianą.

Po princesės Dianos žūties, motinos ir sūnaus santykiai vėl pagerėjo, ši priėmė ir jo mylimąją Camillą, kurią Charlesas vedė 2005 m. balandžio 9-ąją.

Galvos skausmu monarchijai neretai vadinamas ir princas Andrew, kuris žiniasklaidos dažnai vadinamas Elžbietos II numylėtiniu. Motina ilgus metus pro pirštus žvelgė į sūnui metamus įtarimus korupcija ar pomėgį švaistyti pinigus.

Taktikos nekomentuoti ir nesiaiškinti karalienė laikėsi ir po princo Andrew skyrybų skandalo, kai dar neįvykus oficialioms skyryboms 1996-aisiais, „Washington Post“ išspausdino princo sutuoktinės Sarah Ferguson ir JAV verslininko Johno Bryano nuotraukas, kuriose jie užfiksuoti romantiškai leidžiantys laiką prie baseino.

Nemalonus karalienei bei monarchijai buvo ir 2019 m. kilęs skandalas dėl princo Andrew ryšių su JAV finansininku Jeffrey Epsteinu, kuris buvo teisiamas dėl seksualinio išnaudojimo ir moterų bei mergaičių pardavimo į seksualinę vergiją, jas verčiant santykiauti su elitinio socialinio rato žmonėmis.

Duodamas vėliau viešųjų ryšių katastrofa vadintą interviu BBC, princas teigė, kad lankydamasis trijuose J. Epsteino namuose, net neįtarė apie jo nusikalstamą elgesį. Jis taip pat buvo kaltinamas neva triskart miegojęs su septyniolikmete J. Epsteino auka. Princas Andrew ir Bakingamo rūmai šiuos kaltinimus neigė. 2019 m. karalienės sūnus atsitraukė nuo karališkųjų pareigų.

Karalienė Elžbieta II šiandien yra aštuonių anūkų močiutė, turinti 10 proanūkių, kurių būrį vasarą papildys princo Harry ir Meghan Markle dukra.

Karalienė mylinti korgius ir žirgus

Karalienė jaučia aistrą žirgams, kaip rašoma BBC, dar būdama ketverių ji dovanų gavo ponį.

Taip pat nuo vaikystės Elžbieta II jaučia prielankumą korgiams. Pirmąją savo korgių veislės kalytę Susan ji gavo aštuonioliktojo gimtadienio proga, visi kiti karalienės korgiai buvo Susan palikuonys. Be to, karalienė labai myli ir dorgius – veislę, kurią išvedė pati, sukryžminusi korgius su taksais. Iš viso karalienė yra turėjusi daugiau nei 30 šių veislių šuniukų.

Tiesa, po to, kai 2020 m. nugaišo jos mylimas dorgis Vulkanas, karalienė neplanavo turėti daugiau šunų, nes nenorėjo po savo mirties palikti jų be mylimo šeimininko. Vis dėl to karalienė persigalvojo ir keturkojų šeimą kovo mėnesį papildė du nauji nariai Fergusas ir Muickas.

2015 metais Elžbieta II tapo ilgiausiai valdančia Jungtinės Karalystės monarche, 2016 m. – ilgiausiai tebevaldančia monarche pasaulyje. Tiesa, dabar karalienė vis daugiau karališkųjų pareigų perleidžia savo šeimos nariams, mažiau keliauja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt