Veidai

2021.04.17 15:07

Princas Philipas išlydėtas į paskutinę kelionę – atgulė Šv. Jurgio koplyčios kriptoje

atnaujinta 18.00
LRT.lt2021.04.17 15:07

Karalienė Elžbieta II ir karališkoji Jungtinės Karalystės šeima atsisveikino su mylimu vyru, tėvu ir seneliu, Edinburgo kunigaikščiu, princu Philipu, kurio gyvybė užgeso balandžio 9-ąją. Atsisveikinimas su princu vyko Vindzoro pilyje, amžinojo poilsio jis atgulė Šv. Jurgio koplyčioje, tiesa, ne visam laikui.

99-erių princas Philipas mirė prieš aštuonias dienas Vindzoro pilyje. Po jo mirties Didžiojoje Britanijoje paskelbtas savaitės gedulas, apie tai byloja ir pusiau nuleistos vėliavos. Pasak velionio sūnaus, princo Andrew, savo uola princą vadinusios karalienės Elžbietos II gyvenime ši netektis paliko didžiulę tuštumą, skaudžiai išgyvena ir kiti šeimos nariai.

Pastaraisiais mėnesiais princo sveikata šlubavo, vasario viduryje jis buvo mėnesiui patekęs į ligoninę, kur jam atlikta širdies procedūra. Taigi, jo laidotuvių klausimas buvo aptartas dar besibaigiant žiemai. Siekiant išpildyti paskutinę velionio valią, monarchui surengtos ne valstybinės laidotuvės, o kukli ceremonija, kurioje dalyvavo tik šeimos nariai ir artimiausi giminaičiai.

Laidotuvių planus pakoregavo ir Jungtinėje Karalystėje tebesiaučianti koronaviruso pandemija. Pagal taikomus karantino ribojimus, susibūrimuose gali dalyvauti iki 30 žmonių. Atsisveikinime dalyvavo tik patys artimiausi žmonės: karalienė Elžbieta II ir vaikai princas Charlesas su žmona Camilla, dukra princesė Anne ir jos vyras seras Timothy Laurence`as, taip pat sūnūs princas Andrew ir princas Edwardas su žmona Sophie.

Tarp svečių buvo ir princo Philipo anūkai: iš JAV laidotuvėms parskridęs princas Harry, kurio žmona liko Amerikoje dėl neštumo, princas Williamas su žmona Kate, princesė Zara ir jos vyras Mike`as Tindallas, princesė Beatrice ir jos vyras Edoardo Mapelli Mozzi bei jos sesuo princesė Eugenie ir jos vyras Jackas Brooksbankas. Laidotuvėse dalyvavo ir vyriausias princesės Anne sūnus kapitonas Markas Phillipsas. Jauniausi laidotuvių dalyviai yra anūkai – septyniolikmetė Louise ir trylikametis Jamesas. Atsisveikinti su princu atvyko dar keletas karalienės Elžbietos II ir princo Philipo giminaičių.

Kaip LRT TELEVIZIJAI sakė Jungtinėje Karalystėje gyvenanti tarptautinių derybų ekspertė Laura Hanning Scarborough, pirmą kartą per daugiau nei 70 metų princas Philipas yra ne už dviejų žingsnių nuo karalienės, o priekyje. „Šią dieną jis ėjo pirmasis, o ne antrasis, kaip visą savo gyvenimą“, – pastebėjo ji.

Procesijoje dalyvaujančių karališkosios šeimos narių apranga taip pat patraukė dėmesį – retas atvejis, kai karališkosios šeimos asmenys nedėvi karinių uniformų. Karališkųjų pareigų atsisakęs princas Harry uniformos dėvėti ir nebūtų galėjęs. „Norėta išvengti diskusijų ir kontraversijos, tad atsisakyta bet kokių žymių, kurios galėtų atspindėti hierarchiją monarchijos viduje“, – kalbėjo specialistė.

Neabejojama, kad laidotuves per televiziją stebės milijonai žmonių, tačiau visuomenė buvo raginama susilaikyti ir nevykti prie Vindzoro dėl pandemijos. Su princu atsisveikinta Vindzoro pilyje, kuri šiam buvo ypatinga vieta.

„Tai buvo karalienės Elžbietos II ir princo Philipo šeimos lizdas, namai. Žmonės dažnai galvoja, kad karališkoji šeima gyvena Bakingamo rūmuose, tačiau iš tiesų tai yra jų darbo vieta. Jų namai – Vindzoro pilis, čia augo jų vaikai, vyko jų šeimos gyvenimas“, – apie atsisveikinimo su princu Philipu vietą LRT TELEVIZIJAI sakė Chrisas Butleris, buvęs Britų prekybos rūmų valdybos pirmininkas.

Apie 14 val. Londono laiku karstas su princo po palaikais buvo išneštas pro pagrindinį pilies įėjimą ir, pagal princo pageidavimus, modifikuotu „Land Rover“ automobiliu nugabentas į Šv. Jurgio koplyčią. Įdomu tai, kad karstui gabenti pasirinktą automobilį „Land Rover“ net apie 16 metų tobulino pats princas, teigia BBC. Automobilis yra tamsiai žalias, kaip ir dauguma Didžiosios Britanijos karinių „Land Roverių“. Savo karinės karjeros princas Philipas atsisakė tada, kai jo sutuoktinė tapo karaliene.

Nuo Vindzoro pilies iki princo amžinojo poilsio vietos velionį lydėjo eisena, kurios priešakyje iš keturkampio kiemo link „Vindzoro pasagos“ žengė Grenadierių gvardijos grupė. Paskui juos rikiavosi generolo majoro būrys ir karinių štabų vadai. Už jų važiavo „Land Rover“, o jam iš šonų žengė Karališkųjų jūrų pėstininkų ir kitų su kunigaikščiu susijusių pulkų bei korpusų atstovai.

Karališkosios šeimos nariai, tarp kurių – ir Velso princas, ėjo paskui karstą. Karalienė važiavo procesijos gale „State Bentley“ limuzinu ir įėjo į Šv. Jurgio koplyčią per priebažnytį. Beje, automobilyje monarchė buvo ne viena, ji važiavo drauge su savo patikėtine.

Palei visą procesijos judėjimo kelią buvo išrikiuoti Karališkojo laivyno, Karališkųjų jūrų pėstininkų, Škotijos 4-ojo bataliono karališkojo pulko ir Karališkųjų oro pajėgų kariai.

Nuo Vindzoro pilies rytinės pievelės aidėjo Karaliaus pulko karališkosios raitosios artilerijos salvės, skambėjo vakarinėje pilies dalyje esančio bokšto varpas.

Garbės sargybos ir Šaulių atstovai, grodami himną, pasitiko karstą ant koplyčios laiptų. Čia laukė ir Vindzoro klebonas bei Kenterberio arkivyskupas. Kitą savaitę 95-ąją gimimo dieną minėsianti monarchė Elžbieta II, apsirengusi gedulingais juodais rūbais, prisijungė prie kitų vyresniųjų karališkosios šeimos narių, kai prie Šv. Jurgio koplyčios buvo atvežtas Edinburgo kunigaikščio karstas. Šalyje buvo paskelbta tylos minutė, kurios pradžią ir pabaigą žymėjo ginkluotųjų pajėgų ginklų salvės.

Laidotuvių apeigose Šv. Jurgio koplyčioje taip pat dalyvavo tik šeimos nariai. Jie kopyčios viduje turėjo dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis saugaus atstumo.

„Dėkingomis širdimis prisimename daugybę būdų, kuriais ilgas jo gyvenimas buvo mums palaiminimas. Mus įkvėpė nepalaužiama jo ištikimybė mūsų karalienei, jo tarnystė tautai ir Tautų Sandraugai. Jo drąsa, tvirtybė ir tikėjimas. Mūsų gyvenimai buvo praturtinti iššūkiais, kuriuos jis mums kėlė, padrąsinimais, kuriuos mums suteikė, gerumu, humoro jausmu ir žmogiškumu“, – apie velionį kalbėjo apeigoms vadovavęs Vindzoro vyriausiasis šventikas Davidas Conneris.

Pasibaigus ceremonijai, princas Philipas amžinajam poilsiui buvo palydėtas į Šv. Jurgio koplyčios kriptą. Ten jo palaikai ilsėsis ne visą laiką. Po karalienės mirties jie abu bus palaidoti kitoje kriptoje.

LRT.lt primena, kad Edinburgo kunigaikštis, princas Philipas gimė Graikijoje 1921 m. birželio 10 d. Graikijos ir Danijos princo Andrew ir princesės Alice šeimoje. Kai Philipui buvo pusantrų metų, jo šeima dėl politinių neramumų turėjo palikti Graikiją ir apsistojo Paryžiuje. Princas Philipas mokėsi Anglijoje, Vokietijoje ir Škotijoje.

Princo Philipo ir Elžbietos II meilės istorija vadinama viena romantiškiausių istorijoje. Pirmąkart jiedu susitiko 1939-ųjų vasarą, kai princesė Elžbieta tebuvo trylikametė paauglė, o penkeriais metais vyresnis princas Philipas tarnavo Britanijos karo laivuose. Elžbietos šeimai lankantis Karališkojo laivyno koledže, jiedu pirmą sykį susitiko.

Tiesa, romantiški jausmai užsimezgė gerokai vėliau – apie savo planus tuoktis pora pranešė po aštuonerių metų, 1947-aisiais. Tų pačių metų lapkričio 20-ąją pora susituokė Vestminsterio abatijoje.

Kad galėtų vesti princesę, Philipas atsisakė savo titulų ir graikų ortodoksų tikėjimo, tapo Britanijos piliečiu ir paėmė savo motinos anglišką pavardę Mountbatten.

1952 m. Philipas paliko karinę tarnybą, kai jo žmona tapo karaliene Elžbieta II. Karališkoji pora susilaukė 4 vaikų: pirmojo eilėje į sostą princo Charles, princesės Anne, princų Andrew ir Edwardo.

Ilgiausiai tarnavęs princas konsortas Britanijos istorijoje 2017 metais nusišalino nuo daugumos visuomeninių pareigų ir didžiąją dalį laiko praleisdavo Sandringamo dvare. Jo gyvybė užgeso balndžio 9-ąją Vindzoro pilyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt