Veidai

2021.04.13 20:41

Dievybe princą Philipą laikiusi Vanuatu gentis gedi ir laukia jo sugrįžimo į dvasios namus

LRT.lt2021.04.13 20:41

Didžiajai Britanijai gedint Edinburgo kunigaikščio, princo Philipo, prie jų jungiasi ir Vanuatu salyno Tanos salos gyventojai, kurie dešimtmečius princą laikė dievybe, praneša BBC.

Pirmadienį genties žmonės paskelbė gedulo diena ir surengė ceremoniją, skirtą princui Philipui pagerbti. „Ryšys tarp Tanos ir Jungtinės Karalystės žmonių yra labai stiprus, siunčiame savo užuojautą tautai ir karališkajai šeimai“, – naujienų agentūra „Reuters“ citavo vieną iš genties vadų Yapą.

Anot BBC, genties žmonės dar kelias savaites rengs apeigas velionio garbei. Kaip leidiniui sakė antropologas Kirkas Huffmanas, tyrinėjantis genties gyvenimą nuo 1970-ųjų, vietiniai tiki, jog princas Philipas – galingos kalnuose gyvenančios dievybės palikuonis.

Manoma, kad genties žmonės surengs ritualą su šokiais, kurio metu vyrai gers specialų ceremonijos gėrimą, pagamintą iš svaigiojo pipiro šaknies. Šis gėrimas vadinamas kava. Genties susitikimas, anot Vanuatu gyvenančio žurnalisto Dano McGarry, užbaigs gedulą. Taip pat bus aptariama, kas galėtų būti jo įpėdiniu.

Pusę amžiaus vadinamasis princo Philipo judėjimas gyvavo Yakel ir Yaohnanen kaimuose. Manoma, kad iš pradžių jis turėjo kelis tūkstančius sekėjų, kurių vėliau liko keli šimtai. Anot K. Huffmano, vietos žmonės tikėjo, kad valdydamas drauge su karaliene Elžbieta II, princas siekė taikos ir pagarbos tradicijoms Anglijoje bei kituose pasaulio kampeliuose. Jei jam būtų pasisekę, jis būtų galėjęs grįžti į Taną, tačiau jam trukdė žmonėse vešintis pavydas, godumas ir nuolatinė kova.

Niekas tiksliai nežino, kodėl Vanuatu prasidėjo princo Philipo judėjimas, tačiau manoma, kad tai gali būti susiję su kolonijine Vanuatu istorija. Anot BBC, ekspertai neabejoja, kad princo judėjimas 1974-aisiais, kai karališkoji pora viešėjo Vanuatu, jau egzistavo – Edinburgo kunigaikštis buvo kviečiamas gerti ritualinio kavos gėrimo.

Beje, 2007 m. keli genties vyrai buvo nuvykę į Jungtinę Karalystę, kur susitiko su princu. Jie norėjo perduoti jam dovanas ir pakviesti sugrįžti į Taną. Anot vieno iš genties vyrų, princas tikslaus atsakymo nedavė, tepasakė, kad atsiųs apie tai žinią.

K. Huffmanas svarsto, kad princo Philipo įpėdiniu Vanuatu genties žmonės gali laikyti princą Charlesą, vyriausią princo Philipo sūnų. Be to, antropologo teigimu, genties žmonės visada tikėjo, kad princas Philipas sugrįš bent jau dvasiniu pavidalu – vietiniai netgi tiki, kad jo siela jau keliauja į Taną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt