Veidai

2021.04.06 10:56

Savaitgalį nuo COVID-19 pasiskiepiję žinomi šalies veidai – apie vakcinacijos eigą ir šalutinius poveikius

Viktorija Lideikytė, Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.04.06 10:56

Per tris velykinio savaitgalio dienas Vilniuje „Vaxzevria“ (buvusia „AstraZeneca“) vakcina nuo COVID-19 paskiepyti kone 10 tūkst. žmonių, esančių skiepijimo prioriteto grupėse. Pirmąją skiepo dozę gavo ir kai kurie žinomi šalies žmonės, savo įspūdžiais sutikę pasidalinti su portalo LRT.lt skaitytojais.

Kad velykinį savaitgalį gavo pirmąjį, o birželį sulauks ir antrojo skiepo, feisbuke pasidžiaugė žurnalistas, vienas iš LRT TELEVIZIJOS laidos „(Ne)emigrantai“ kūrėjų Orijus Gasanovas. Žinomas keliautojas skiepą pavadino „bilietu į laisvesnį pasaulį“ ir pridūrė, kad dėl to labai džiaugiasi.

„Pasiskiepijau vidury dienos, tad iškart po skiepo jaučiausi gerai. Naktį, manau, šiek tiek pakilo temperatūra, o kitą dieną jaučiausi mieguistas, tad pirmą Velykų dieną gerą pusdienį pramiegojau. Po to jaučiausi gerai, kiek ilgiau jaučiau dūrio vietą – buvo panašus jausmas lyg nesmarkiai susitrenkus“, – portalui LRT.lt sakė O. Gasanovas.

Žurnalistą nudžiugino vakcinacijos tvarka ir greitas procesas. „Skiepų aukštas suskirstytas zonomis, jokio laukimo, vos atėjau – iškart į kabinetą, pasodino, įdūrė, laisvas. Kita medikė palydėjo į atskirą koridorių, kur visi vakcinuotieji turi pasėdėti 15min., stebėti savo organizmo reakciją.

Kokia išskirtinė buvo akimirka, kai mane ten atvedė. Žmonės plojo ir sveikino prisijungus prie jų, kaip koks paskiepitųjų klubas. Ten pastatytas televizorius, įjungta dokumentika apie gyvūnus. Pasėdi, palauki ir gali eiti. Apsisukau per 20 min.“, – feisbuke rašė keliautojas. Jam įvairiose pasaulio šalyse teko atlikti jau virš 40 COVID-19 testų.

Tiesa, nuo vaikystės bronchine astma sergantis O. Gasanovas neslėpė, kad jo kelionė iki skiepo nebuvo lengva – feisbuke jis rašė, kad užsiregistruoti vakcinai pavyko ne iš karto.

Tarp savaitgalį „Vaxzevria“ vakcina pasiskiepijusių vilniečių – ir influencerė, stilistė, knygų autorė, žurnalo „L`Officiel“ vyr. redaktorė Agnė Jagelavičiūtė. Pirmadienį pasiskiepijusi moteris antradienio rytą portalui LRT.lt sakė besijaučianti gerai ir kol kas nejaučianti jokių šalutinių skiepo poveikių, tačiau, pasak jos, džiaugtis dar kiek anksti, mat praėjo nedaug laiko.

Nuotraukomis, kad pasiskiepijo, socialiniuose tinkluose pasidalijusi A. Jagelavičiūtė viešojoje erdvėje ir anksčiau nevengė pasisakyti skiepų tema. „Atėjo laikas suprasti, jog pandemijos neįmanoma pralaukti“, – kiek anksčiau kalbėjo ji, instagrame pasidalijusi jautriu vaizdo įrašu, kuriame sakė, jog skiepai yra vienintelis kelias į kolektyvinį imunitetą.

Pirmąjį skiepą nuo COVID-19 gavo ir aktorius, rašytojas Marius Povilas Elijas Martynenko. „Esu be galo patenkintas, visiems rekomenduoju“, – pasidalijęs nuotrauka feisbuke rašė jis.

Portalui LRT.lt M. P. E. Martynenko pasakojo šiuo metu besijaučiantis gerai. Po skiepo jam iki 38 laipsnių buvo sukilusi temperatūra, bet reakcijų, dėl kurių būtų tekę rimtai sunerimti ar gerti daug vaistų, nepasitaikė.

„Vienintelis menkas dalykas, kuris trikdė mano dienas, – pirmas dvi naktis buvo šiek tiek pakilusi temperatūra, paskaudėjo žastą, bet dabar jau temperatūros nebeliko ir viskas tvarkoje, tiesiog super, jokių neigiamų šalutinių ar pagrindinių efektų nejaučiu, tai viskas puiku“, – kalbėjo M. P. E. Martynenko.

Jis pasidžiaugė ir sklandžia savaitgalį vykusios vakcinacijos eiga. „Žmonių, atrodo, buvo daug, bet viskas vyko labai sklandžiai, labai gerai organizuotai, nereikėjo nė kiek laukti. Viskas labai greitai, operatyviai, atvykau nurodytu laiku, viskas buvo aiškiai paaiškinta, duotos instrukcijos, atmintinė“, – LRT.lt sakė vyras.

Velykų proga skiepo sulaukė ir Vilniaus dailės akademijoje dėstantis menininkas Remigijus Gataveckas, pasiskiepyti raginantis ir kitus. Portalui LRT.lt jis pasakojo, kad po skiepo praėjus 12-ai valandų, jam sukilo temperatūra, ėmė skaudėti galvą, iki 100 dūžių per minutę padažnėjo pulsas. Visgi jis nė kiek neišsigando, nes apie vakcinos poveikį žinojo ir buvo tam pasirengęs.

„Kadangi buvau tam pasiruošęs, žinojau, kad temperatūra kaip tik yra gerai. Tai rodo, kad vakcina veikia, kad vyksta mano imuninis atsakas ir taip gaminasi tam tikras mano karių būrys, kuris paskiau apsaugos nuo kovido“, – sakė R. Gataveckas.

Pakilusi temperatūra atslūgo po 12 valandų. R. Gataveckas pasakojo negėręs jokių vaistų ir leidęs organizmui kovoti. „Naktį išprakaitavau ir kitą rytą atsikėliau kaip nieko nebūta, – sakė jis. – Šiuo metu jaučiuosi puikiai ir žinau, kad po dviejų savaičių maždaug apie 60 proc. būsiu įgavęs imunitetą, tada jausiuosi šiek tiek ramiau.“

R. Gataveckas taip pat džiaugėsi sklandžiu ir greitu vakcinacijos procesu – anot jo, nereikėjo laukti eilėse, darbuotojai buvo labai mandagūs, pats skiepijimo procesas truko vos pusę minutės, o nuėjęs į kitą patalpą 15 minučių pasėdėti dar sutiko ir tris draugus, su kuriais pasišnekėjo.

„Aš dėstau Vilniaus dailės akademijoje, tai pasinaudojau proga (pasikiepyti – LRT.lt) pagal sąrašą, su dėstytojais. Labai laukiau šito skiepo, tikėjausi, kad man ir dėstytojams vasarą gal bus tikimybė gauti. <…> Dėl to pasidalinau žinia ir feisbuke, galbūt abejojančius galiu padrąsinti, kad nebijotų skiepytis“, – kalbėjo R. Gataveckas, drauge su broliu Algirdu socialiniame tinkle aktyviai raginantis laikytis karantino ribojimų ir skiepytis.

LRT.lt primena, kad sostinės savivaldybė skiepijo gyventojus visą ilgąjį Velykų savaitgalį. Vilniaus meras Remigijus Šimašius anksčiau teigė, kad per tris šventines dienas ketinama paskiepyti apie 12 tūkst. žmonių, esančių prioriteto grupėse. Jie buvo kviečiami registruotis internetu.

Per tris šventinio Velykų savaitgalio dienas Vilniuje iš viso jau paskiepyti 9,6 tūkst. asmenų, praneša Vilniaus miesto savivaldybė. „Vaxzevria“ vakcina sostinėje bus skiepijama ir antradienį, tad vilniečiai vis dar gali registruotis ir antradienį gauti pirmą vakcinos dozę.

Pasirinkti sau tinkamą laiką ir vakcinacijos vietą galima svetainėje https://vakcina.vilnius.lt. Pasitikrinti, ar priklausote vienai iš grupių, galite čia.