Veidai

2021.03.29 13:37

Skaisgirys apie kritiką M.A.M.A. apdovanojimams: už eksperimentą mums medalį turi duoti

papildyta Martyno Tylos komentaru
Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2021.03.29 13:37

Savaitgalį Kaune vykę, TV3 transliuoti muzikiniai apdovanojimai M.A.M.A. sulaukė daug kritikos dėl karantino taisyklių nesilaikymo ir pažeidimų. Vienas renginio organizatorių Rolandas Skaisgirys LRT KLASIKAI sako, kad toks renginys buvo eksperimentas, galėsiantis parodyti, kaip šio sektoriaus žmonės galėtų dirbti ir toliau gyventi. „Vyriausybė turėtų mums už tai duoti medalį“, – neabejoja jis.

Renginio organizatorius sukritikavo ne tik visuomenė, bet ir medikai bei politikai. Socialiniuose tinkluose garsiai nuvilnijo pasipiktinusiųjų piliečių paleista sparnuota frazė „Jeigu galima į M.A.M.A., tai kodėl negalima pas B.A.B.A.?“


Apdovanojimų ceremoniją transliavo TV3, kurie portalui LRT.lt atsiųstame komentare rašė: „M.A.M.A. organizatoriai jau 10 metų organizuoja apdovanojimus, svečius, filmavimą ir galutinį transliacijų signalą, kuri gauna televizija. Deja, šį šeštadienį M.A.M.A organizatoriai nesuvaldė įvykusių momentų ir nuvylė tiek mus, tiek dalį visuomenės. Apgailestaujame dėl šio įvykio ir tikimės, jog rasime jėgų atleisti vieni kitų klaidas ir kartu įveikti pandemijos vargus.”

Tuo tarpu muzikinių apdovanojimų organizatoriai tikina laikęsi visų saugumo reikalavimų. Vienas iš renginio organizatorių R. Skaisgirys tikina, kad ruošiantis apdovanojimams buvo tariamasi su sveikatos specialistais, padaryti COVID-19 testai, dalyviams detaliai paaiškinta automobilių statymo, atėjimo ir išėjimo tvarka.

Į renginį pasipiktinusių žiūrovų net kelis kartus iškviesta policija R. Skaisgirio netrikdė. „Ji dirbo savo teisingą darbą. Renginio pabaigoje ji buvo iki kol visi dalyviai išsivaikščiojo. Viskas čia buvo tvarkoje“, – priekaištų Kauno policijai neturi vienas M.A.M.A. muzikinių apdovanojimų organizatorių.

Renginį kritikavo ir Seimo kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis. LRT RADIJUI jis teigė, kad neįvykus šiems apdovanojimams atlikėjai vis tiek galėjo būti pagerbti ir tai nebūtų pabloginę jokios situacijos.

R. Skaisgirys atšauna, kad V. Juozapaitis nesėkmingai laviruoja tarp menininko ir politiko. „Ponas Seimo nary, nepasiseks būti ir menininku, ir politiku. Nelaviruokit ir nepasakokit nesąmonių apie filmavimus, – į V. Juozapaitį kreipiasi R. Skaisgirys. – Jūs žinot, kad šioje srityje žmonės jau metus laiko nei iš praėjusios Vyriausybės, nei iš šios negavo jokio pasiūlymo, kaip toliau jiems gyventi ir dirbti.“

Pašnekovas tikina, kad renginys jau ir taip buvo nukeltas porą mėnesių į priekį. Be to, anot jo, buvo žadama, kad karantinas baigsis kovo mėnesio pradžioje.

„Vyksta kažkokie pasitarimai, debatai Seime, kažkokie pasakojimai, tačiau nieko nėra pasiūloma. Ar daryti koncertus ar nedaryti? Šitą M.A.M.A. mes turėjome daryti dar sausio mėnesį. Žinodami, kad vyksta karantinas, renginį nukėlėme dviems mėnesiams į priekį. Mums buvo pasakyta, kad karantinas bus iki kovo mėnesio pradžios“, – tvirtina R. Skaisgirys.

Pašnekovas tikina savo tiesą ginsiąs net teisme, jei, žinoma, to prireiks. „Niekas nepaaiškino, ką toliau daryti, kaip valstybė turėtų gyventi, ruoštis ir panašiai. Mums niekas net nesiūlė finansavimo modelio. Pinigai jau yra įdėti į šitą renginį. Mes paėmėme ir padarėme eksperimentinį variantą. Gal kažkas mus paduos už tai į teismą. Politikai ar vieši žmonės. Pabandykite!, – išpyškina R. Skaisgirys. – Esame pasirengę savo tiesą įrodyti teisme.“

Vyriausybė turėtų mums duoti medalį, sako pašnekovas. „Mes padarėme eksperimentinį testavimą renginio, kaip galėtume gyventi ir šitas sektorius dirbti. Gal mes ir padarėme kažkokių klaidų, nežinau, tegu įrodinėja. Tačiau realiai mes darėme viską pagal visas taisykles. Ir aš visiškai nuo nieko nesislapstau.

Visi renginyje buvę asmenys buvo susiję su apdovanojimų rengimu arba atsiėmimu, tvirtina R. Skaisgirys. Pasak jo, daugybės kritikos sulaukusiuose apdovanojimuose nebuvo nė vieno pašalinio asmens ar kokio žiūrovo. „Tegu kas nors įrodo, kad buvo ten pašalinių asmenų!“, – užtikrintai pakeltu balsu į kritikos strėles atšauna R. Skaisgirys.

Pašnekovas kritiškai vertina raginimus visiems dalyvavusiems apdovanojimuose po 3 dienų pasidaryti COVID-19 testus. „Tai nelogiška. Pažiūrėkite kas dėjosi miestuose savaitgalį, sekmadienį bažnyčiose, – pastebi jis. – Ką mes žinome, kur tie žmonės po apdovanojimų patraukė, su kuo susitiko. Ir dabar sako, kad va darykitės testus ir įrodykite kažką. Absurdas!“

Aš jau 25 metai kaip dirbu šitą darbą. Žinau kaip yra filmuojama „Eurovizija“, žinau kiek žmonių ją filmuoja. Į tą „Euroviziją“ atvažinėja atlikėjai iš Molėtų ar Klaipėdos. Apie 50-60 žmonių. Tas pats ir studijoje yra. Tai apie ką mes kalbame? Tada turime uždrausti viską, o televizijos turi daryti 10 metų senumo kartojimus!“, – pasipiktinimo neslepia vienas M.A.M.A. muzikinių apdovanojimų organizatorių.

LRT.lt primena, kad pandemijos metu nacionalinė „Eurovizijos“ atranka buvo filmuojama be žiūrovų, kiekvienas atlikėjas buvo filmuojamas atskirai, jam paskirtu laiku, todėl filmavimai vykdavo visą dieną, kad būtų kuo mažesnė tikimybė dalyviams susitikti. Komisijos ir vedėjų pasisakymai buvo filmuojami atskirai. Visi dirbę per filmavimus turėjo laikytis saugumo reikalavimų, dėvėti veidą dengiančias kaukes ar skydelius, įranga buvo dezinfekuojama.

Žurnalistas Andrius Tapinas savo feisbuko paskyroje teigė, kad apdovanojimai negali būti traktuojami tik kaip televizijos laida, nes laidos filmuojamos televizijos studijoje, o ne „Žalgirio“ arenoje: „Arenas, teatrų sales ir kultūros rūmus TV laidos 99% naudoja tada, kai jos tampa renginiais.“ Jis taip pat pastebėjo, kad laidose netiesiami raudonieji kilimai, nepozuojama prie fotosienelės, į laidų filmavimus neatvyksta nieko bendra su laidomis neturintys influenceriai ar baidarininkai olimpiečiai.

„Internetinės televizijos atstovai turbūt negali sau leisti filmuoti didelėse salėse ar studijose. Šiandien visos Lietuvos arenos (ir Vilniaus, ir Kauno) tikrai ne kartą buvo virtusios televizijos studijomis. Net ir kalėdiniai ar naujametiniai renginiai buvo filmuojami arenose. Kalbant apie raudoną kilimą, noriu pabrėžti, kad scenarijuje yra numatyta, kas dalyvauja filmavime.

Nes scenarijus susideda tikrai ne tik iš kalbų. Mūsų tikslas ir buvo turėti gyvą emociją, gyvą reakciją tų žmonių, kurie buvo nominuoti ir kurie laimėjo. Mes jaučiame tam tikras spragas – apgailestaujame, kad geriausios metų roko grupės nominacijoje laimėję atlikėjai į sceną pasikvietė visus nominantus. Jei tikriausiai buvo paveikti tam tikros nuotaikos, emocijos. Visi buvo informuoti, kaip reikia elgtis“, – LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ sakė vienas apdovanojimų M.A.M.A organizatorių Martynas Tyla.

Jo teigimu, apdovanojimų transliaciją reikėtų laikyti laida, nes į areną nebuvo kviečiami asmenys, įsigiję bilietus. Internetinėje platformoje, kur buvo prekiaujama bilietais, nurodyta, jog renginys perkeltas. Dalis apdovanojimų renginio, anot jo, buvo filmuojami atskirai ir iš anksto, o šeštadienio vakarą buvo filmuojama tik pati apdovanojimų ceremonija.

Jis akcentavo, kad filmavimai vyko ne visą dieną, o visą savaitę, kai kurie pasirodymai – iš ankstesnių metų apdovanojimų. „Pirmųjų skambučių sulaukėme, kai buvo transliuojamas senas Džordanos Butkutės pasirodymas, kuriame matėsi pilna arena žmonių. Galimai dalis žmonių buvo suklaidinti ir jiems pasirodė, kad renginys vyksta su dalyvaujančiais žmonėmis. Iš tiesų buvo rodomi visų ankstesnių metų muzikiniai įrašai“, – kalbėjo jis.

Anot jo, dėl apdovanojimų arenoje apsilankė apie 300 žmonių. „Pastatyti sceną, pakabinti šviesas, paruošti renginį reikia aptarnaujančio personalo. Į 14 statulėlių pretendavo po penkis nominantus (atlikėjus ar grupes). <...> Testavimas buvo vykdomas labai aiškiai ir konkrečiai – be neigiamo antigeno testo atsakymo jie negalėjo patekti į vidų“, – sakė M. Tyla.

Kur solidarumas su visuomene? Ar atlikėjai traktuojami, kaip išskirtinė publika? „Tikrai ne, paprasčiausiai visuomenė yra sukaupusi didžiulį pūlinį, tad matote, kas dedasi. Politikų draudimų tonas tikrai kartais jau primena totalitarines gaidelis. Siūlome jiems atmerkti akis.

Ne tik pramogų verslas, bet ir kultūros įstaigos, švietimas jau nebesupranta, kas ir kaip valdo pandemijos reikalus. Mes jau ne vieną mėnesį bandome kalbėtis su Vyriausybės atstovais. Yra oficialiai užfiksuota, kada pokalbiai buvo pradėti ir kokie veiksmai atlikti. Šiandien yra didžiulis klaustukas, kas toliau“, – kalbėjo vienas organizatorių.

„Manau, kad mes parodėme, jog atsakingai planuojant, galima veikti, daryti ir tikrai neuždaryti nei kultūros, nei verslo, nei švietimo“, – pridūrė M. Tyla.

Viso pokalbio su R. Skaisgiriu klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt