Veidai

2016.05.22 12:52

Pistoletas, iš kurio JAV buvo nušautas juodaodis paauglys, aukcione nupirktas už 250 tūkst. dolerių

BNS 2016.05.22 12:52

Baltaodis rajono savanoris budėtojas iš Floridos savo ginklą, iš kurio nušovė neginkluotą juodaodį paauglį Trayvoną Martiną, pardavė už 250 tūkst. dolerių, pranešė aukciono rengėjai.

Interneto parduotuvė ginklų savininkams „United Gun Group“, kuri surengė aukcioną, šeštadienį patvirtino, kad 9 mm kalibro pistoletas „Kel-Tec PF-9“ buvo parduotas už tokią sumą.

Ši kaina yra daug didesnė negu įprasta naudoto šaunamojo ginklo rinkos vertė.

Pats faktas, kad šis ginklas apskritai buvo parduodamas aukcione, sukėlė didelę neigiamą reakciją – dėl 17-mečio T.Martino žūties 2012-aisiais pobūdžio.

Incidentas, per kurį George`as Zimmermanas nušovė T. Martiną – esą gindamasis, Jungtinėse Valstijose išprovokavo didelius protestus, o paauglio šeima ir draugai tvirtino, jog tai buvęs rasistinis nužudymas.

G. Zimmermano bylos nagrinėjimas ir vėlesnis išteisinimas atskleidė gilią rasinę atskirtį Amerikos visuomenėje.

G. Zimmermanas kaltinamas tuo, kad 2012-ųjų vasarį nušovė vidurinės mokyklos moksleivį T.Martiną viename aptvertame rajone Sanfordo mieste Floridoje. Paauglys, kuris lietingą vakarą buvo su gobtuvu, ėjo namo nusipirkęs parduotuvėje šaltos arbatos ir saldainių.

G. Zimmermanas teigė, kad įtarė tą jaunuolį įvykdžius apiplėšimą ir kad nušovė jį gindamasis. T.Martino šeima ir šalininkai sako, kad paauglys galėjo tapti rasinio profiliavimo auka.

2013-aisiais G.Zimmermanas buvo išteisintas dėl antrojo laipsnio nužudymo, o tas sprendimas išprovokavo Jungtinėse Valstijose protestus dėl Floridoje galiojančių įstatymų, suteikiančių piliečiams teisę „ginti savo teritoriją“ ir leidžiančių panaudoti mirtiną jėgą, jeigu jiems atrodo, kad jų gyvybei gresia pavojus – net jeigu yra galimybė atsitraukti.

Apie įžymybes rašanti interneto svetainė TMZ pranešė, kad galutinis kainos už minimą pistoletą pasiūlymas buvo pateiktas paskutinę minutę, sutrukdant vieno Floridos baro savininkui už 150 tūkst. dolerių įsigyti, pasak G.Zimmermano, „dalelę Amerikos istorijos“.

Ginklas buvo pardavinėjamas 10 dienų, iš pradžių – per GunBroker.com. Ši svetainė greit pašalino skelbimą, tad G.Zimmermanas kreipėsi į „United Gun Group“.

Tada netikri pirkėjai sugebėjo kuriam laikui pakelti kainą iki daugiau kaip 65 mln. dolerių. Tarp tų netikrus siūlymus teikusių vartotojų buvo vienas slapyvardžiu „Racist McShootface“.

Atsijojusi netikrus pirkėjus „United Gun Group“ pradėjo antrą aukcioną, per kurį ginklas ir buvo parduotas.

M.Zimmermanas pistoletą reklamavo kaip „šaunamąjį ginklą, kuris buvo panaudotas apginti jo gyvybei ir nutraukti brutalią Trayvono Martino ataką“.

„Šaunamasis ginklas yra visiškai veikiantis, nes buvo užkirstas kelias Teisingumo departamento pastangoms (JAV prezidento) B. Husseino Obamos vardu padaryti tą ginklą nebepanaudojamu“, – sakė M. Zimmermanas.

„Didžiuojuosi galėdamas paskelbti, kad dalis gautos sumos bus panaudota kovoti su (pilietinių teisių organizacijos) BLM („Black Lives Matter“, „Juodaodžių gyvybės svarbios“) smurtu prieš teisėsaugos pareigūnus“, – rašė jis.

BLM judėjimas susikūrė ir išaugo po kelių šalyje įvykusių incidentų, nusinešusių jaunų juodaodžių gyvybes – neretai dėl baltųjų policininkų veiksmų, už kuriuos tiems pareigūnams netekdavo atsakyti.

32 metų G. Zimmermanas vėliau dar kelis kartus atsidūrė žiniasklaidos dėmesio centre, ypač dėl savo pardavinėtų paveikslų, vaizduojančių Konfederatų vėliavą, kurią daugelis laiko rasizmo simboliu.